Akademik Rasim Əliquliyev: “Orfoqrafiya sözünün özünün düzgün yazılışına ehtiyac var” Mart 06, 2018 | 09:00 / Müsahibələr, çıxışlar
“Orfoqrafiya” sözünün özünün düzgün yazılışına ehtiyac var, çünki “orfoqrafiya” sözü dilimizə yanlış formada daxil olub”.
Bunu “Trend” agentliyinə müsahibə zamanı AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev deyib.
Akademikin sözlərinə görə, “orfoqrafiya” sözünün kökü səhvdir. Bu sözdəki “f” səsi “t” olmalı, yəni “orfoqrafiya” deyil, “ortoqrafiya” kimi yazılmalıdır.
R.Əliquliyev bildirib ki, “orfoqrafiya” sözünün kökü “orto”dur. Qədim yunan, latın dillərində, eləcə də ingilis dilində bu sözün kökü “orto” kimi qeyd edilib: “Bu, hansısa subyektiv səhvin hesabına rus dilinə, rus dilindən də Azərbaycan dilinə “orfoqrafiya” kimi daxil olub. Bu sözlərin özünün düzəlişə ehtiyacı var. Çünki “orto” sözü “düz”, “düzgün”, “düzbucaqlı” deməkdir. Yeri gəlmişkən, əksər ölkələrdə, o cümlədən Türkiyədə də orto önlüyü işlədilir. Beynəlxalq səviyyədə orfoqrafiya sözü anlaşılmır. Ona görə Azərbaycanda da bu məsələ nəzərə alınmalıdır.
Xatırladaq ki, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilən “Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğəti”ndə öz əksini tapmış orto önlüklü, ingilis mənşəli 34 söz “orto” frazası ilə (məsələn, ortodoks, ortoqonal, ortopediya, ortoxəritə və s.) başlayır.
Qeyd edək ki, dilimizdə işlədilən alınma sözlərin əksəriyyətində bu cür problemlər mövcuddur. Bu kimi səhvlərin meydana gəlməsinin əsas səbəbi Azərbaycan dili qrafikası və digər dillərin qrafikası arasında transliterasiya cədvəllərinin mövcud olmamasıdır. Belə problemlərin gələcəkdə də baş verməsinin qarşısının alınması üçün ölkəmizdə tez bir zamanda qrafikalararası transliterasiya standartlarının qəbul edilməsinə böyük ehtiyac vardır.
Bu işlər görülərsə, xarici dillərdən dilimizə və əksinə, yəni Azərbaycan dilindən digər dillərə keçid vaxtı ilkin sözlərin çoxlu variantlarının meydana gəlməsinin qarşısı alınar. Məsələn, transliterasiya standartlarının olmadığına görə Naxçıvan sözünün ingilis dilində “Nakhchivan”, “Nakhichevan”, “Nakhichivan”, “Nakhchevan”, “Naxchivan”, “Nakhcivan” kimi, Gəncə sözünün isə “Ganja”, “Gandja”, “Gendja”, “Gendzha”, “Gandzha”, “Gence” kimi variantlarına rast gəlinir. Başqa sözlə, Azərbaycan dilində olan ilkin sözlər ingilis dilində öz identikliyini itirirlər.

06 March 2018 - 09:00 | Interviews, speeches
"Orthography'' itself must be written correctly, because the word ''Orthography''  is incorrectly entered into our language."
Academician Rasim Alguliev, academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, told Trend.
According to the academician, the root of the word " Orthography " is incorrect. The sound "ph" in this word should be "t", it should be written as "orthography" rather than "orphography"
R. Alguliyev said that the root of the word "Orthography" is "ortho". In ancient Greek, Latin, as well as in English, the root of this word is referred to as ''ortho":  It was translated into Russian at the expense of some subjective mistake, and from Russian into Azerbaijani as "orfoqrafiya". These words need self-correction. The word "ortho" means "flat", "flat", "rectangular".  Ortho apex is used in most countries, including Turkey. "Orfoqrafiya" is not understood at International level.  Therefore, this should be considered in Azerbaijan.
Remember that,  in the ''Orthography of Azerbaijani language'' affirmed by Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic in 2004, 34 words with English origin begin with ''ortho'' apex.
Let's note that most of the purchasing words in our language have such problems. The main reason for such mistakes is the absence of transliteration tables between Azerbaijani language graphics and other languages. In our country, there is a great need for adopting inter-graphic interpreting standards in order to prevent such problems in the future.
If this is done, it will prevent the occurrence of many variants of the original words from the foreign languages to our language and vice versa, ie from Azerbaijani to other languages.
For example, because of the lack of transliteration standards, the word "Naxçıvan" is written in English as "Nakhchivan", "Nakhichevan", "Nakhichivan", "Nakhchevan", "Nakhchivan", "Nakhcivan", "Gəncə", is written in "Gandja", "Gendja" There are options such as "Gendzha", "Gandzha", "Gence". In other words, the initial language in Azerbaijani language loses its identity in English.