İclası giriş sözü ilə açan şuranın sədri, AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi. Alim iclasın 3338.01 – sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi ixtisası üzrə təqdim olunmuş Ramin Səmədovun “Hesablama buludları mühitində paylanmış informasiyanın emalı alqoritmlərinin və proqram vasitələrinin işlənməsi” və Şəlalə Cəfərovanın “Qeyri-səlis cəbri Petri şəbəkəsinin tətbiqi ilə çevik istehsal sisteminin modelləşdirilməsi” mövzularında dissertasiya işlərinin müdafiəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Öncə Dissertasiya şurasının elmi katibi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev iddiaçı R.Səmədovun şəxsi işində olan sənədlərlə şura üzvlərini tanış etdi.
Sonra iddiaçı R.Səmədov dissertasiya işini təqdim edərək işin aktuallığı, məqsədi, məqsədə çatmaq üçün müəyyən olunmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
İddiaçı bildirdi ki, böyük hesablama və yaddaş resurslarının istifadəsinə imkan verən hesablama buludları texnologiyası müxtəlif təşkilat və ya müəssisələrin istifadəçilərinin bu texnologiyadan səmərəli istifadəsinə imkan yaradır və bu texnologiyada paylanmış informasiyanın emalı aktual məsələlərdəndir.
Məruzəçi qeyd etdi ki, dissertasiya işinin məqsədi hesablama buludları arasında nasazlığa qarşı dayanıqlığın və məhsuldarlığın artırılması üçün paylanmış məlumatların emalı alqoritmi və proqram vasitələrinin işlənməsidir.
İddiaçının sözlərinə görə, dissertasiya işində hesablama buludları mühitinə sistemin tam ehtiyat nüsxəsinin göndərilməsi alqoritmi işlənmiş, nasazlığa qarşı dayanıqlığın artırılması üçün alqoritmlər təklif olunmuşdur. “Oracle” verilənlər bazasından məlumatları hesablama buludları mühitinə işləyən NOSQL verilənlər bazasına miqrasiyası alqoritmi işlənmişdir. Həmçinin paylanmış elektron ödəmələrin hesablama buludları mühitində emalı alqoritmi təklif olunmuşdur.
Bütün alqoritmlər əsasında təcrübələrin aparıldığını qeyd edən R.Səmədov əldə olunmuş elmi nəticələrin təhlil olunduğunu və “Paşa Bank”da istismar olunan proqram təminatında istifadə edildiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra çıxış edən elmi rəhbər Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyev dissertasiya işinin əhəmiyyətindən danışdı, mövzunun aktuallığını qeyd etdi.
Dosent Ramiz Şıxəliyev dissertasiya işi və avtoreferata dair daxil olmuş rəylər haqqında məlumat verdi.
Dissertasiya işi üzrə rəsmi opponentlər – texnika üzrə elmlər doktoru, professor Valeh Mustafayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Araz Yusubov çıxış edərək dissertasiya işində əldə olunmuş nəticələrin elmi yenilik olduğunu bildirdilər, təklif və iradlarını səsləndirdilər.
Müzakirələrdə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə MəmmədovaAMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məhəmməd Əhmədov, texnika üzrə elmlər doktoru Nadir Ağayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev çıxış edərək dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məqsədə çatmaq üçün əsaslı tədqiqatlar aparıldığını bildirdilər, gələcəkdə bu istiqamətdə araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdilər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli səsvermə keçirildi və R.Səmədova texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması təklif edildi.
Sonra dissertant Şəlalə Cəfərovanın dissertasiya işi təqdim olundu.
Dissertasiya şurasının elmi katibi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev öncə iddiaçı Ş.Cəfərovanın şəxsi işində olan sənədlərlə şura üzvlərini tanış etdi.
İddiaçı “Qeyri-səlis cəbri petri şəbəkəsinin tətbiqi ilə çevik istehsal sisteminin modelləşdirilməsi” mövzusunda dissertasiya işini təqdim edərək onun aktuallığı, məqsədi və məqsədə çatmaq üçün müəyyən olunmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, dissertasiya işinin məqsədi qeyri-müəyyən mühitdə fəaliyyət göstərən çevik texnoloji sistemlərin qeyri-səlis PŞ-nin cəbri genişlənmələrinin tətbiqi ilə modelləşdirilməsi və tədqiqinin model və alqoritmlərinin işlənməsidir.
İddiaçı bildirdi ki, qeyri-müəyyən və ya qeyri-səlis xarakterli mühitlərdə fəaliyyət göstərən avtomatik və avtomatlaşdırılmış sistemlərin layihələndirilməsinin ilkin mərhələlərində onların riyazi üsullarla modelləşdirilməsi və tədqiqi əsas məsələlərdəndir.
Tədqiqatçının sözlərinə görə, dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məsələlərin həllində qeyri-səlis petri şəbəkəsi (PŞ) riyazi aparatı, matris, qraflar, qeyri-səlis çoxluqlar, formal dillər nəzəriyyələri, süni intellektin müasir konsepsiya və metodları istifadə edilmişdir. Paralel proseslərin qeyri-səlis produksiya modelinin qeyri-səlis petri şəbəkəsinin müxtəlif genişlənmələri şəklində təsviri və analizi alqoritmləri işlənmişdir.
İddiaçınının elmi rəhbər texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məhəmməd Əhmədov çıxış edərək işin aktual problemlərə həsr olunduğunu bildirdi, mövzunun əhəmiyyətini vurğuladı.
Dissertasiya şurasının elmi katibi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev dissertasiya işi və avtoreferata dair daxil olmuş rəylər haqqında məlumat verdi.
Dissertasiya işi üzrə rəsmi opponentlər – texnika üzrə elmlər doktoru, professor Vidadi Musayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nazilə Rəhimova çıxış edərək dissertasiya işində əldə olunmuş nəticələrin elmi yenilik olduğunu vurğuladılar, tədqiqatın praktiki əhəmiyyətini qeyd etdilər, təklif və iradlarını bildirdilər.
Müzakirələrdə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Ələkbər Əliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev çıxış edərək dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məqsədə çatmaq üçün əsaslı tədqiqatlar aparıldığını bildirdilər, gələcəkdə bu istiqamətdə araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsini, əhəmiyyətli elmi nəticələr əldə edilməsini tövsiyə etdilər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli səsvermə keçirildi və Ş.Cəfərovaya texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması təklif edildi.

The next meeting of the Dissertation Council was held October 30, 2017 | 03:00 / Conferences, assemblies
On October 27, the next meeting of the FD.01.231 Dissertation Council was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
Chairman of the board, academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev informed the participants on the agenda. The scholar said that the seminar was dedicated to the defense of dissertation work  on the themes "Development of information processing algorithms and software in the computing cloud environment"  on 3338.01 - System Analysis, Management and Data Processing  speciality by Ramin Samadov and "Modeling of the flexible production system with the application of Fuzzy Algebra Petri network”  by Shalala Jafarova.
First, the Scientific Secretary of the Dissertation Council, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Ramiz Shikhaliyev acquainted the members of the council with documents in the personal case of R. Samadov.
Then presenting the dissertation work the applicant R.Samedov, pointed out the urgency of the work, the purpose and the goals set for the achievement of the goal.
The applicant said that computing cloud technology, which enables the use of large computing and memory resources, enables the users of different organizations or businesses to effectively use this technology, and the processing of information distributed in this technology is one of the topical issues.
According to the applicant, the algorithm for sending a full backup of the system to the computing cloud environment was developed and algorithms were proposed to increase the resistance against malfunction in the dissertation work. The NoSQL database migration algorithm has been developed for data computing cloud computing from Oracle database. Also, the processing algorithm in the computing cloud environment of distributed electronic payments has been proposed.
Emphasizing that all the algorithms are based on experiments, Samadov noted that the obtained scientific results were analyzed and used in Pasha Bank software.
Then the applicant answered numerous questions.
Later, the scientific supervisor, Doctor of Science, Professor Alakbar Aliyev spoke about the importance of the dissertation and emphasized the importance of the topic.
Associate Professor Ramiz Shikhaliyev gave information about the dissertation and the autobiography.
The official opponents of the dissertation work - doctor of sciences, professor Valeh Mustafayev and PhD in technical sciences Araz Yusubov made a speech and declared that the results obtained in the dissertation were scientific innovation and voiced their suggestions and remarks.
PhD in technical sciences Rashid Alakbarov, corresponding member of ANAS, doctor of sciences, professor Masuma Mammadova, corresponding member of ANAS, doctor of sciences Ramiz Aliguliyev, doctor of l sciences, professor Mohammad Ahmedov, doctor of sciences Nadir Aghayev and PhD in technical sciences, docent Yadigar Imamverdiyev said that they have made substantial research to achieve the goal of the dissertation, and in the future have recommended further deepening of the research in this direction.
After hearing the closing words of the applicant, a ballot was held, and R. Samedov was asked to file a petition in front of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan in connection with granting a PhD in technical sciences.
Then the dissertation was presented by PhD Shalala Jafarova.
The scientific secretary of the Dissertation Board, PhD in technical sciences, associate professor Ramiz Shikhaliyev first introduced the members of the council with the documents in the personnel file of the applicant Sh. Jafarova.
The applicant submitted a dissertation on the topic ''Modeling of the flexible production system with the application of Fuzzy Algebra Petri network” and highlighted the issues identified for achieving its relevance, purpose.
She noted that the purpose of the dissertation work is to develop modelling and algorithms for research of flexible technological systems operating in an indefinite environment with the application of non-fuzzy PN algebraic expansion.
The applicant claimed the modelling and research of mathematical methods in the early stages of automatic and automated systems operating in indefinable or fuzzy environments are key issues.
According to the researcher, the solution of the problems put in the dissertation is based on the mathematical apparatus, matrix, graphs, fuzzy masses, formal language theories, modern concepts and methods of artificial intelligence. Descriptive and analytical algorithms have been developed in the form of various expansion of the fuzzy Petri tract of the parallel process model.
Doctor of Sciences, Professor Muhammad Ahmadov, speaking on the applicant's speech, emphasized the importance of the issue.
The scientific secretary of the Dissertation Board, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Ramiz Shikhaliyev gave information about the dissertation and the abstracts.
Official opponents of the dissertation - doctor of technical sciences, professor Vidadi Musayev and assistant professor Nazila Rahimova emphasized that the results obtained in the dissertation work are scientific novelties, noted the practical significance of the research, made suggestions and remarks.
PhD in technical sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov, corresponding member of ANAS, Professor Masuma Mammadova, Ph.D., Professor Alakbar Aliyev, Ph.D., Associate Professor Yadigar Imamverdiyev spoke on the topic of the dissertation.
After hearing the closing words of the applicant, a ballot was held and Sh.Jafarova was asked to file a motion before the High Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for granting a PhD degree in technical sciences.