AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi seminarının növbəti iclasında müzakirə olunan məsələlərdən biri də “Fulbright” təqaüd proqramı ilə bağlı idi.
Təqaüd proqramı haqqında məruzə ilə çıxış edən institutun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Təranə Nəsibli proqramın yaranma tarixi barədə məlumat verdi. 1946-cı ildə Amerika Senatoru J.Villiam Fulbright tərəfindən təsis olunmuş təhsil və tədqiqat yönümlü beynəlxalq mübadilə proqramının ABŞ-da Beynəlxalq Təhsil İnstitutu, digər ölkələrdə isə ikitərəfli komitələr və ABŞ səfirliyi tərəfindən idarə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, indiyədək dünyanın 165 ölkəsindən 300 mindən çox məzunun olduğu proqramda illik 8 min qrant ayrılır.
Məruzəçi “Fulbright” mübadilə proqramının magistrlər üçün “Fulbright Student Program”, professor-müəllim heyəti üçün “Fulbright Faculty Development Program”, doktorluq dərəcəsi almış şəxslər üçün tədqiqat yönümlü “Fulbright Visiting Scholars Program”larının mövcud olduğunu qeyd etdi. Bu proqramlardan Azərbaycanlı tələbələr, müəllim-professor heyəti, eləcə də elmi tədqiqatlar aparan mütəxəssislərin yararlanma imkanının olduğunu söylədi. O, həmçinin qeyd olunan proqramlara müraciət üçün tələblər və müraciət sənədləri barədə məlumatı nəzərə çatdırdı.
“Fulbright Faculty Development Program”ın üstünlüklərindən danışan məruzəçi bu proqramın yeni dərs metodikasının öyrənilməsi və tədrisdə kurrikulumların tətbiqi, tədris bacarıqları və metodikasının ABŞ təhsil metodları əsasında formalaşdırılması, peşəkar biliklərin artırılması, mübadilə vasitəsilə müxtəlif ali təhsil müəssisələrində iştirak və s. xidmət etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, 1 və ya 2 akademik semestr ərzində davam edən proqramda iştirak edən şəxslərin gediş-gəliş və ölkədaxili nəqliyyat, tibbi sığorta xərclərinin qarşılanması və aylıq təqaüdlə təmin olunması nəzərdə tutulub.
T.Nəsibli “Fulbright Visiting Scholars Program”ı barədə də məlumat verərək biznesin idarə olunması, kimya, psixologiya, iqtisadiyyat, mühəndislik, riyaziyyat, fizika, siyasi elmlər, tibb, jurnalistika və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə və yüksək səviyyədə ingilis dili biliklərinə malik şəxslər üçün nəzərdə tutulduğunu dedi. 26 Oktyabr 2017-ci il tarixində Bakı Amerika Mərkəzində “Fulbright Visiting Scholar Program” ilə bağlı məlumat gününün keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə, həmçinin institutun əməkdaşı Səməd Dursunov ən son İKT yeniliklərinə dair təqdimatla çıxış etdi. O, İsveçrənin “ABB” şirkətinin hazırladığı robot-dirijor “YuMi”, sənaye robotlarından ibarət olan musiqi qrupu “Automatica”, “Lenovo” şirkətinin istehsal etdiyi ilk qatlana bilən telefon, “Quicktron” anbar robotları, ingilis dilindən yapon və çin dillərinə tərcümə edən “ILI” qadceti və “Fujitsu” şirkətinin istehsal etdiyi tərcümə qurğusu haqqında ətraflı məlumat verdi.

The opportunities of the Fulbright Scholarship Program were discussed October 23, 2017 | 12:40 / Conferences, assemblies
One of the issues discussed at the next meeting of the Scientific Seminar of the Institute of Information Technology of ANAS was related to the Fulbright Scholarship Program.
An employee of the International Relations Department of the Institute, Tarana Nasibli, made a report on the scholarship program, informed about the history of the program. She took into the audience’s attention that in 1946, the American Senator, J. William Fulbright, established an international exchange program for education and research directed by the International Education Institute in the United States and bilateral committees in other countries and the US Embassy. She noted that up to now, more than 300,000 graduates from 165 countries will receive 8,000 grants a year.
The reporter said that the Fulbright Scholar Program includes Fulbright Exchange Program for master students, Fulbright Faculty Development Program for Professors and Fulbright Visiting Scholars Program for PhD students. She noted that Azerbaijani students, teachers and staff, as well as experts in scientific researches, have access to these programs. She also provided information on the requirements and application documents for reference to the programs.
Talking about the advantages of the Fulbright Faculty Development Program, the reporter emphasized the new methodology of this program and introduced curricula in teaching, teaching skills and methodology based on US teaching methods, increase professional knowledge. She said that participants in the program during one or two academic semesters will be provided with travel and in-country transportation, medical insurance expenses and monthly scholarship fee.
T. Nasibli also informed about the Fulbright Visiting Scholars Program, she noted that this program is for PhD student working in the fields of science including business management, chemistry, psychology, economics, engineering, mathematics, physics, political science, medicine, journalism, etc. and a high level of English language skills. A seminar dedicated to the Fulbright Visiting Scholar Program will be held on October 26, 2017 at the Baku American Center.
At the event, employee of the institute Samad Dursunov made a presentation on the latest ICT innovations. He gave detailed information about a robot-conductor” YuMi”, produced by Swiss ABB, ,a robotic music band Automatica, Lenovo's first-line phone, Quicktron warehouse robots, The “ILI “ gadget that translate English language to Japanese and Chinese produced by Fujitsu.