Azərbaycan Kimya jurnalının veb-saytının təqdimatı keçirildi İyun 29, 2017 | 09:53 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Azərbaycan Kimya jurnalının yeni yaradılmış akj.az veb-saytının təqdimatı keçirildi. Mərasimdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, qurumun elmi nəşrlər şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Rəna Mirzəyeva, AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Öncə çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın institut və təşkilatlarının elmi jurnallarının veb-saytlarının müasir dövrün çağırışlarına və beynəlxalq standartlara uyğun yaradılmasının qarşıda duran əsas vəzifələrdən olduğunu bildirdi.
Sonra akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-da nəşr olunan jurnalların yüksək keyfiyyətə malik olmasının vacibliyini qeyd etdi. Bildirdi ki,  hər hansı bir elmi jurnalın dünyanın nüfuzlu elmi bazası olan “Thomson Reuters”ə daxil edilməsi üçün əsas şərtlərdən biri də onun müasir tələblərə cavab verən veb-saytının olmasıdır.
Akademik D.Tağıyev baş redaktoru olduğu Azərbaycan Kimya jurnalının veb-saytının hazırlanmasında göstərdiyi xidmətlərə görə institutun mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirdi, birgə əməkdaşlığın gələcəkdə də davam edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova çıxış edərək institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış akj.az saytının AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırıldığını, təhlükəsizliyin tam şəkildə təmin olunduğunu qeyd etdi.
İnstitutun proqramçısı Sərxan Yolçuyev akj.az veb-saytı haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, saytın Ana səhifəsi “Redaksiya heyəti”, “Jurnal haqqında”, “Arxiv” və digər bölmələrdən ibarətdir.  Onun sözlərinə görə, ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi, saytın xəritəsi və faydalı linklər də mövcuddur. Saytın Ana səhifəsində jurnalın sonuncu buraxılışında dərc olunmuş məqalələrə baxmaq mükündür.
Sonra S.Yolçuyev məqalələrin onlayn olaraq jurnala göndərilməsi üçün hazırlanmış sistem haqqında məlumat verərək, məqalənin yerləşdirilməsi və onun redaktəsi, o cümlədən rəyin göndərilməsi qaydalarını izah etdi.
Sonda veb-saytın təqdimatı ilə bağlı müzakirələr aparıldı. Müzakirələrdə iştirak edən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, dosent Rəşid Ələkbərov, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, institutun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Zərifə Cəbrayılova öz irad və təkliflərini səsləndirdilər.

A presentation of the web-site of the Chemistry journal of ANAS was held June 29, 2017 | 09:53 / Important events
The presentation of the newly-created akj.az web-site of ANAS Chemistry magazine was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences, Director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Tagiyev, Head of Information, Patent Research and Innovation Department, PhD in Chemistry Rana Mirzeyeva, Academician- Secretary, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliev and specialists of the institute participated at the event.
Speaking at the conference, academician Rasim Alguliev said that the websites of scientific journals of institutes and organizations of ANAS are one of the most important tasks for creation of modern web-sites and international standards.
Then, Academician Dilgam Taghiyev noted the importance of magazines published in ANAS. He stated that one of the key conditions for any scientific magazine to be included in the prestigious scientific base of Thomson Reuters is its web-site that meets the modern requirements.
Academician D.Taghiyev expressed his gratitude to the specialists of the Institute for the services rendered in the preparation of the web-site of the Azerbaijan Chemistry magazine, where he was the editor-in-chief and expressed confidence that joint cooperation would continue in the future.
Then, Gulnara Nabibayova, Head of Department  of the Institute of Information Technology, commented on the web site akj.az, developed by the Institute's specialists under the "Requirements for State Authorities to Establish and Manage Internet Information Resources" and the AR Special State Protection Service.
Programmer of the Institute Sarkhan Yolchuyev gave detailed information about the web-site akj.az. He said that the homepage of the site consists of "Editorial Board", "Journal", "Archive" and other sections. According to him, the site created on the basis of the latest technologies, including a comprehensive search engine, site map and useful links. It is possible to look at the articles published in the last issue of the magazine's homepage.
Finally, discussions were held on the promotion of the website. Associate Professor Rashid Alakbarov, corresponding member of ANAS, Doctor of Technical Sciences Ramiz Alguliyev, Chief Research Fellow, PhD in Technical Sciences Zarifa Jabrayilova made their remarks and proposals.