Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev elm və təhsilin inteqrasiyasında gələcək inkişaf perspektivləri, elektron elmin inkişafı, biliklər cəmiyyətinin formalaşdırılmasında alimlərimizin rolu və digər məsələlərə dair sualları cavablandırıb.
Aprelin 28-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Elçin Əfəndiyev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Fatma Abdullazadə, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Aparatının Humanitar siyəsət məsələləri şöbəsinin müdiri İsmayıl Sadıqov, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayev,  Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nərgiz Paşayeva, müxtəlif dövlət qurumlarının rəhbərləri, səlahiyyətli şəxsləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, institut və təşkilatlarının direktorları, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Akademiyanın 2016-cı ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib.
Ötən ilin mühüm elmi nailiyyətlər və uğurlarla yadda qaldığını qeyd edən akademik Akif Əlizadə qeyri-neft sektorunun inkişafı baxımından bir sıra mühüm dövlət tədbirlərinin həyata keçirildiyini, ölkədə dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən olan sosial layihələrin uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Hesabat ilində dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 25 illiyi ilə əlaqədar Akademiyada elmi nailiyyətlərin əks olunduğu bir sıra nəşrlərin işıq üzü gördüyünü xatırladan Akif Əlizadə akademik Ramiz Mehdiyevin ümumi redaktorluğu ilə çap olunan “Müstəqillik yollarında-25” kitabını xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, nəşrdə bu illər ərzində cəmiyyət həyatının əsas sahələri üzrə keçilmiş məsuliyyətli və şərəfli yol, qazanılan mühüm nailiyyətlər öz əksini tapıb.
Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışan akademik AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Paşayevanın rəhbərliyi ilə Oksford Universitetində yaradılan Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Mərkəz elmimizin və mədəniyyətimizin beynəlxalq miqyasda təbliği istiqamətində mühüm işlər həyata keçirir.
Akademik 2016-cı ildə keçirilən V Bakı Humanitar Forumunda dünyanın bir sıra görkəmli elm xadimləri, Nobel mükafatı laureatlarının iştirak etdiyini və  alimlərimizin onlarla perspektivli əməkdaşlıq imkanları əldə etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Ölkə başçısının sərəncamı ilə ötən ilin respublikada “Multikulturalizm ili” elan edildiyini xatırladan Akif Əlizadə bununla bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb: “Multikulturalizm ili ilə əlaqədar həyata keçirilən tədbirlərdə alimlərimiz, xüsusən humanitar elm sahələrində fəaliyyət göstərən əməkdaşlarımız olduqca fəal iştirak ediblər. Azərbaycanda multikultu­ralizm ənənələrinin qorunub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və geniş təbliği məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Akademiyanın tədbirlər planı təsdiq edilib. Plana uyğun olaraq ötən il multikulturalizmlə bağlı elmi və təşkilati xarakterli bir sıra tədbirlər həyata keçirilib. AMEA-da multikulturalizmin tədqiqi ilə bağlı yeni qurumlar yaradılıb”.
Akif Əlizadə bildirib ki, Azərbaycan multikulturalizmi və onun tarixi-nəzəri aspektlərinin tədqiqi, multikulturalizmin alternativsizliyi və Azərbaycan modelinin bu sahədəki rolunun elmi əsaslandırılması və digər məsələlər ötən il Akademiyanın müvafiq institutlarında geniş tədqiq edilib, bu istiqamətdə mühüm elmi nəticələr əldə olunub.
AMEA rəhbəri 2016-cı ildə “Elm haqqında” Qanunun təsdiq olunması ilə elm sahəsində normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Qanuna əsasən Akademiyaya Azərbaycan Respub­likasında elmin inkişafını təşkil və təmin edən, dövlətin elmi və elmi-texniki siyasətini həyata keçirən, ölkə üzrə elmi tədqiqat fəaliyyətini əlaqələndirən və istiqamətləndirən, elmi-texniki fəaliyyət sahəsində Azərbaycanı xarici ölkələrdə təmsil edən dövlət ali elmi təşkilatı statusu verilib. Sənəddə, həmçinin magistrant və doktorantlara hərbi xidmətdən möhlət hüququnun verilməsi, elmi fəaliyyətin akkreditasiyası, koordinasiyası və digər mühüm məsələlər yer alıb.
Hesabat ilində “Elm haqqında” Qanunun, eləcə də müasir dövrün çağırışlarının tələblərinə müvafiq olaraq Rəyasət Heyəti tərəfindən "Azərbaycan elminin inkişaf doktrinası"nın la­yihəsi hazırlanıb, Respublika Elmi Tədqiqatların Əla­qələn­dirilməsi Şurasının iclasında geniş müzakirə olunub. Azərbaycanda döv­lətin elm sahəsində siyasəti və strategiyasının əsas prinsip­lərini müəyyənləşdirən bu layihə təsdiq üçün ölkə başçısına təqdim edilib.
Akif Əlizadə bildirib ki, hesabat ilində AMEA ümumilikdə 23 dövlət əhəmiyyətli proqra­mın icrasında yaxından iştirak edib.
Elmi-təşkilati sahədə əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verən akademik 2016-cı ildə AMEA-da intellektual potensialın inkişafı, onların daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib: “AMEA-da elmi-təşkilati fəaliyyət yeni əsaslarla qurulub, elmi kadr hazırlığı və elmi-innovativ fəaliyyət gücləndirilib, hüquqi islahatlar həyata keçirilib. Həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin inkişafı, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın yeni əsaslar üzərində qurulması, elmin populyarlaşdırılması və ictimaiyyətlə münasibətlərin qurulması, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi və digər istiqamətlərdə mühüm işlər görülüb”.
Hesabat ilində elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində Akademiyanın fəaliyyətini uğurlu hesab edən Akif Əlizadə bildirib ki, kadr hazırlığı sisteminin müasir standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin tədris prosesində tətbiqi məqsədilə mühüm tədbirlər həyata keçiril­ib. AMEA-nın magistraturasında 2016/2017-ci tədris ili üçün ixtisasların və qəbul yerlərinin sayının artırıldığını deyən akademik magistraturaya 18 ixtisas üzrə 56 nəfərin qəbul olunduğunu nəzərə çatdırıb. Akademik ötən il AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasının keçirildiyini, elmlə təhsilin inteqrasiyası üzrə birgə Fəaliyyət planının təsdiq edildiyini vurğulayıb.
Beynəlxalq elmi əlaqələrə də toxunan Akif Əlizadə hesabat ilində beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiyini, texnologiyaların inkişafı ilə əlaqədar qlobal problemlərin tədqiqi və elmi nailiyyətlərin tətbiqi istiqamətində bir sıra nüfuzlu xarici təşkilatlarla müzakirələrin aparıldığını, səmərəli əlaqələrin qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Ötən il AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını bildirən Akif Əlizadə Akademiyanın elmi müəssisələrinin, alim və mütəxəssislərin “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanı əldə etdiyini vurğulayıb.
Elektron elmin vəziyyətindən danışan akademik AMEA-da AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin İnternet Xidmətləri Mərkəzinin yaradıldığını, şəbəkənin elmi müəssisələrin Avropanın elm və təhsil şəbəkələri mühitinə inteqrasiyasını, müvafiq beynəlxalq qurumlarla əlaqələrini, dünyanın nüfuzlu elmi bazalarının elektron resurslarından istifadəsini, həmçinin böyükhəcmli informasiyanın internet üzərindən mübadiləsini təmin edərək elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator funksiyasını yerinə yetirdiyini bildirib.
AMEA rəhbəri 2016-cı ildə elmin populyarlaşdırılması sahəsində görülən bir sıra uğurlu işləri də nəzərə çatıdırb. Qeyd edib ki, biliklər iqtisadiyyatı şəraitində innovativ layihələrin müzakirəsi, tətbiqi perspektivləri, müxtəlif elm və texnologiya sahəsindəki yeniliklərin populyarlaşdırılması və cəmiyyətdə elmə marağı artırmaq məqsədi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasında “Elm və İnnovasiya” verilişi təsis edilib. Akif Əlizadə hesabat ilində keçirilən II Azərbaycan Elm Festivalının, Alimlər Evinin təsis edilməsinin bu istiqamətdə görülən mühüm işlərdən olduğunu deyib.
2016-cı ildə dövlət başçısının sərəncamı ilə AMEA-da Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradıldığını qeyd edən akademik hazırda Parkın formalaşdırılması, maddi-texniki bazasının təşkili istiqamətində işlərin davam etdirildiyini bildirib.
Akademiya prezidenti vurğulayıb ki, elmlə isteh­salat arasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi məqsədilə hesabat ilində Təcrübə-Sənaye Zavodunun bütün fəaliyyət istiqamətlərində əsaslı dönüş yaradılıb, elmi tədqiqat işlərinə təkan verilib. Zavodda görülən işlər təc­rübə-sənaye miqyasında yeni texnoloji proseslərin mənim­sənilməsi, eyni zamanda neft-kimya, kimya və texniki təyi­natlı məhsulların istehsalı və satışı sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunmasına şərait yaradıb.
A.Əlizadə hesabat ilində Akademiyanın elmi-tədqiqat institutlarında əldə olunan mühüm nəticələr haqqında da məlumat verib.
AMEA rəhbəri nitqinin sonunda Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində qarşıda bir sıra vəzifələrin durduğunu bildirib. Qeyd edib ki, biliklər iqtisadiyyatına və yüksək texnologiyalara əsaslanan elmi potensial daha da gücləndirilməli, Azərbaycan alimlərinin elmi potensialının dövlətimizin inkişafında daha yaxından iştirakına nail olunmalıdır. Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın bu vəzifələrin öhdəsindən uğurla gələcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün milli məlumat bazasının yaradılması sahəsində mövcud problemlər, biliklər iqtisadiyyatın formalaşdırılması, elm və təhsilin inteqrasiyasında gələcək inkişaf prespektivləri, AMEA-nın elmi müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, elektron elmin inkişafı, biliklər cəmiyyətinin formalaşdırılmasında alimlərimizin rolu və digər məsələlərə ətrafında verilən suallar AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev tərəfindən cavablandırılıb.
Daha sonra AMEA Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov ötən il AMEA-da fizika sahəsində aparılan tədqiqatlar, AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev elm, təhsil və istehsalat arasında əlaqələrin gücləndirilməsi və BDU-nun Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə yer elmləri sahəsində multidisiplinar tədqiatlar mövzularında çıxış ediblər.
Tədbirdə Ümumi yığıncağın qərar layihəsi müzakirə olunub. AMEA-nın 2016-cı ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunaraq hesabat təsdiq edilib.

The annual general meeting of ANAS April 28, 2017 | 09:05 / Conferences, assemblies
At the meeting academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Aliguliyev answered questions about future development prospects in the integration of science and education, development of e-science, the role of our scientists in the formation of knowledge society and other issues.
On 28th of April Annual general meeting devoted to the scientific and scientific-organizational activity of Presidium of ANAS for 2016 was held.
The head of the Public Administration of Azerbaijan Republic, academician-Ramiz Mehdiyev, Deputy Director of Prime Minister of Azerbaijan Republic, Doctor of Sciences-Elchin Efendiyev, Chief of the Humanitarian Policy Department of Public Admdinistration, Doctor of sciences-Fatma Abdullazade, Chief of the Humanitarian policy issues department of Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic-Ismayil Sadiqov, Chairman of the State Examination Center Board of Directors-Maleyka Abbaszadeh, Rector of the Natioanla aviation Academy-Arif Pashayev, Bku branch of Moskow State University named after Lomonosov, corresponding member of ANAS, professor-Nargiz Pashayeva, officials of various government institutions, Board of Directors Maleyka Abbaszadeh, officials of various government institutions, directors of institutes and organizations, media representatives attended the event.
Opening an event Akif Alizadeh gave detailed information about scientific and scientific-organizational activities of Academy for 2016.
Noting that, last year was remembered by important scientific achievements and successes, Academician Akif Alizadeh said that important state measures aimed at developing the non-oil sector were carried out; social projects that are one of the main priorities of state policy in the country were successfully continued.
Recalling that in the reporting year, due to the 25th anniversary of the restoration of state independence, publication reflecting scientific achievements was published in the Academy, President of ANAS especially noted the book "Towards Independence-25", published under the general editorship of Academician Ramiz Mehdiyev. He said that, publication covered the responsible and fruitful path that had been passed, as well as important achievements in various sectors of public life.
Speaking about the measures taken to increase the international authority of Azerbaijan, Academician spoke about the activity of the Scientific Center of Azerbaijan Studies and Caucasus Studies created by the Oxford University after Nizami Ganjavi, whose leader from the Azerbaijani side is ANAS Corresponding Member Nargiz Pashayeva. He noted that, Center conducts important works aimed at promoting the national science and culture on an international scale.
Academician said that, the V Baku Humanitarian Forum, which was held in 2016, was attended by outstanding figures of world science, Nobel Prize winners, domestic scientists had the opportunity of future cooperation with them.
Recalling that, last year the presidential decree was announced in the republic as the "Year of Multiculturalism", Academician Akif Alizadeh told about the activities carried out in connection with this: "At the events that were carried out in connection with the "Year of Multiculturalism"our scientists took an active part, especially our colleagues engaged in humanitarian scientific fields. The corresponding decision of the Presidium of ANAS approved the Plan of measures aimed at preserving, even more developing and wide propaganda of the traditions of multiculturalism in Azerbaijan. In accordance with the plan, last year scientific and organizational activities dedicated to multiculturalism were implemented. New organizations have been created in ANAS, whose activities will be aimed at studying the relevant issues".
The head of ANAS noted that, in the reporting year the relevant institutes of the Academy carried out research in such areas as Azerbaijani multiculturalism and its historical and theoretical aspects, without alternative of multiculturalism and scientific substantiation of the role of the Azerbaijani model of multiculturalism in this field, important scientific results were obtained.
Academician Akif Alizadeh said that, by approving the Law "On Science" in 2016, the regulatory and legal framework in the scientific sphere was improved. He noted that, according to the Law, the Academy was awarded the status of the highest scientific body of the republic, which organizes and provides the development of science in Azerbaijan, implements the scientific and scientific and technical policy of the state, coordinates and directs scientific research in the country, represents the republic in foreign countries in the field of scientific and technical activities. The document also reflects such important issues as granting the undergraduates and doctoral candidates the right to defer from conscription to military service, accreditation and coordination of scientific activities, etc.
Last year the Presidium of ANAS worked out the project "Doctrine of the development of science in Azerbaijan", corresponding to the requirements of the Law "On Science", as well as calls of modern times; He was widely discussed at a meeting of the Republican Council for the Coordination of Scientific Research. This project, which defines the basic principles of state policy and strategy in the scientific sphere, was presented to the head of state for approval.
Academician Akif Alizadeh reported that, in general, in the reporting year, ANAS took an active part in the implementation of 23 programs of national importance.
Speaking about the achievements in the scientific and organizational sphere, the academician noted that in 2016, comprehensive measures aimed at developing intellectual potential, its involvement in scientific and scientific and organizational activities on a broader scale were carried out at ANAS: "In ANAS were carried out new basis of scientific and organizational activities, training of scientific personnel and scientific and innovation activities were strengthened and legal reforms. Important measures were also taken in such areas as the integration of science and education, the development of electronic science, the construction of international scientific cooperation on new foundations, the popularization of science and the establishment of public relations, the strengthening of the material and technical base, etc."
Positively assessing the last year's activity of ANAS in the field of science and education integration, Academician Akif Alizadeh said that, important measures were implemented aimed at improving the training system in accordance with modern standards, applying research results in the learning process. Having said that, the number of specialties and places in the Master's program of ANAS for 2016/2017 academic year was increased, Academician noted that, 56 people entered to the Master's program in 18 specialties. Academician stressed that, in 2016 was approved a joint scientific session of the General Meeting of ANAS and the Board of the Ministry of Education was held, a Plan of joint actions for the integration of science and education.
Touching upon international scientific ties, President of ANAS said that, in the reporting year, international cooperation was significantly expanded, negotiations were held with a number of authoritative foreign organizations in the field of studying global problems and applying scientific achievements, and fruitful contacts were established.
Having said that last year an agreement on cooperation was signed between ANAS and "Thomson Reuters" organization, Academician Akif Alizadeh stressed that, scientists and specialists of scientific institutions of ANAS had an opportunity to use the bibliometric database ("Web of Science") of "Thomson Reuters" platform.
Speaking about the state of electronic science, the academician said that the Center for Scientific Computer Network AzScienceNet for the provision of Internet services was established at ANAS; The network provides the integration of scientific institutions in the space of scientific and educational networks in Europe, the establishment of links with relevant international organizations, the use of electronic resources of authoritative world scientific databases, as well as the exchange of voluminous information through the Internet, thereby fulfilling the function of a national operator for scientific and educational networks.
The head of ANAS also talked about a number of successful events implemented in 2016 in the field of popularization of science. He noted that, in the conditions of the knowledge economy with the purpose of discussing were established innovative projects, the prospects of their application, the popularization of innovations in the field of various sciences and technologies and the increase of public interest in science on Azerbaijan State Television, "Science and Innovation" program. Academician Akif Alizadeh said that, important events that were carried out in the reporting year in this direction are the Second Azerbaijan Science Festival and the establishment of the House of Scientists.
Having said that, in 2016 by the decree of the head of state in ANAS a High-Tech Park was created, Academician added that work is continuing on the formation of the Park and organization of its material and technical base.
ANAS President stressed that, in order to deepen the integration between science and production in the reporting year, in all spheres of activity of the Experimental-Testing Plant, a fundamental turn was made, important scientific and research work began to be implemented. The measures implemented at the plant created the conditions for the development of new technological processes on an experimental scale, the production and sale of petrochemical, chemical and technical products.
Academician Akif Alizadeh also talked about important results received in the reporting year at scientific research institutes of ANAS.
In conclusion of his speech, head of ANAS stressed that, the domestic science faces a number of tasks. He noted that the scientific potential, based on the knowledge economy and high technologies, should be further strengthened, the more active participation of the scientific potential of domestic scientists in the development of the state should be ensured. Academician Akif Alizadeh expressed his confidence that ANAS will successfully cope with these tasks.
In the event, questions about existing problems in the development of  national database for evaluation of scientific activity, formation of the knowledge economy, future development prospects in science and education integration, strengthening  of material-technical base of scientific institutions  of ANAS,  development of e-science, the scientist's role in the formation of  knowledge society and other issues were answered by academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, Professor  Rasim Aliguliyev.