Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiyanın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb Aprel 03, 2014 | 11:40 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2012-ci il 29 dekabr tarixli 800 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası”na əsasən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsi üzrə müəyyənləşdirilmiş vəzifələrə və “Azərbaycan Respublikasında 2013-cü ilin “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq olunması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 28 mart tarixli 2815 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq qərara alıram:
1. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilmiş Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə əlaqələndirici orqan Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi müəyyən edilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
3.1. Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2014-2017-ci illər üçün Dövlət Proqramının layihəsini 4 ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
3.2. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
4. Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə ildə bir dəfədən az olmayaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об утверждении «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» Апр 03, 2014 | 11:40 / Важные события
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в соответствии с задачами по сфере информационно-коммуникационных технологий, определенными на основании «Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 29 декабря 2012 года номер 800, и Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 28 марта 2013 года № 2815 «Об утверждении «Плана мероприятий в связи с объявлением 2013 года в Азербайджанской Республике «Годом информационно-коммуникационных технологий» постановляю:
1. Утвердить «Национальную стратегию по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» (прилагается).
2. Координирующим органом по осуществлению Национальной стратегии, утвержденной частью 1 настоящего Распоряжения, определить Министерство связи и высоких технологий Азербайджанской Республики.
3. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
3.1. в четырехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики проект Государственной программы по осуществлению Национальной стратегии на 2014-2017 годы;
3.2. решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.
4. Министерству связи и высоких технологий Азербайджанской Республики не менее одного раза в год информировать Президента Азербайджанской Республики о работе по осуществлению Национальной стратегии.