Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri araşdırılıb Dekabr 06, 2016 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi şurasının iclasında institutun 13 saylı şöbəsinin müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev rəhbərlik etdiyi şöbənin illik hesabatını təqdim etdi.  Öncə şöbədə aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verən məruzəçi böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri istiqamətində Big Data analitika və mətnlərin ümumi referatının yaradılması üçün metodların işlənildiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, cari ildə institutun 1, 2 və 17 saylı şöbələri ilə birgə neft-qaz sənayesi üçün Big Data analizi texnologiyaları tədqiq olunub.
E-dövlət mühitində verilənlərin intellektual analizi problemləri istiqamətində aparılan araşdırmalar barədə məlumat verən R.Alıquliyev bu istiqamətdə sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə e-dövlətin tədqiq olunduğunu söylədi. E-elmin formalaşması problemləri üzrə elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənildiyini, e-təhsilin formalaşması problemləri üzrə isə virtual mühitdə biliklərin qiymətləndirilməsinin intellektual metod və alqoritmlərinin işlənildiyini bildirdi.
Alimin sözlərinə görə, hesabat ilində şöbədə karbohidrogen yataqlarının istismarı zamanı aparılan müşahidələrin statistik işlənilməsi və uyğun riyazi modellərin tədqiqi ilə bağlı tədqiqatlar da aparılmışdır.
Şöbə müdiri elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondu və AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) maliyyələşdirdiyi qrant layihələri də üzrə görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.
Cari ildə şöbə əməkdaşlarının beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslarda iştirak etdiyini və 12 konfrans materialının nəşr olunduğunu, impakt faktorlu, eləcə də nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən, respublika və digər ölkələrin Ali Attestasiya Komissiyasının siyahısında olan jurnallarda isə 17 elmi məqaləsinin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
Müxtəlif növ kitab və kitabçaların hazırlanması istiqamətində görülmüş işlərdən danışan R.Alıquliyev “E-dövlətin analizi texnologiyaları: text mining və sosial şəbəkələr” və “Azərbaycan elmi Scopus bazasında. 1961-2015-ci illər üzrə bibliometrik analiz” adlı ekspress-informasiyaların nəşr olunduğunu söylədi.
Cari ildə şöbə əməkdaşlarının məqalələrinə 204 istinadın qeydə alındığını vurğulayan alim ən çox istinad alan məqalələri tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
R.Alıquliyev beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və davamlı inkişafı istiqamətində görülmüş işlərdən də söz açdı. Bildirdi ki, Avstraliya Federasiya Universiteti, Malaya Universiteti (Malayziya) və Qazaxıstan İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu ilə qurulmuş əlaqələr uğurla davam etdirilir.
Şöbənin cari il üzrə fəaliyyəti Elmi Şuranın üzvləri tərəfindən yüksək qiymətləndirildi. Məruzə ilə bağlı müzakirələr aparıldı, təklif və tövsiyələr səsləndirildi.

The detection of knowledge from big data collection investigated December 06, 2016 | 10:00 / Conferences, assemblies
Head of department, DSc. Ramiz Aliguliyev delivered an annual report of the department led by him at the Institute of Information Technology. First, methods for development of Big Data analytics in the aspect of knowledge detection from big data collection and creation of general synopsis for texts  were conducted, he said. In the current year, Big Data technology for the oil and gas industry has been investigated with 1, 2 and 17 departments of the institute, he noted.
Head of department informed about investigations conducted in intellectual analysis of Data Mining. E-government was researched with the help of social network and intellectual analysis of texts technologies, he said. Indexes for assessment of activities of  scientific journals and researchers on e-science formation problems were developed, methods and algorithms for assessment of knowledge in the virtual environment on e-education formation problems were developed.
According to him, investigations in statistical development of observations carried out during the exploitation of hydrocarbon deposits and the studies of mathematical models were carried out.
He gave brief information about grant projects within the framework of scientific- innovative activities funded by the scientific fund of SOCAR and State Oil Company of the Azerbaijan Republic Science Foundation and Science Development Fund under President of Azerbaijan.
In the current year, employees of department have attended in international and national scientific conferences and 12 conference materials have published, as well as, 17 scientific articles  have been published in impact factorizing, indexed in  scientific bases, existing in the list of the Higher Attestation Commission of republic and other countries .
Express-information named  "E-state analysis technology: text mining and social networks" and "Azerbaijan science in Scopus database. Bibliometric  analysis for the 1961-2015years  " was published, he noticed.
Relations with Federation University Australia, University of Malaysia and the Institute of  Information and Computing Technology of Kazakhstan are continued, head of department noted.