Viki-treyninq işləri
1.  AMEA institut və təşkilatları, digər dövlət qurumları əməkdaşlarına Vikipediyada işləmək bacarığını aşılamaq üçün mühazirə və seminarların təşkili.
2.  Orta və ali təhsil müəssisələrində tələbələrə, müxtəlif sahə mütəxəssislərinə Vikipediya layihələri ilə əlaqədar mühazirə, seminar və treyninqlərin təşkili.
3.  Viki-qrupların təşkilatlanması və koordinasiyası üzrə işlərin təşkili.
Vikimetrik araşdırmalar
1. Viki-mühitdə Big Data ilə bağlı problemlərin analizi və onların həlli yollarının müəyyənləşdirilməsi.
2. Vikipediyanın manipulyativ informasiya təsirinin analizi.
3. Viki texnologiyaların elektron kitabxanalara tətbiqi mexanizmlərinin işlənməsi.
4. Viki-mühitə daxil edilən dezinformasiyalarla mübarizə mexanizmlərinin işlənməsi.
Viki-monitorinq işləri
1. Viki-mühitdə Azərbaycan maraqlarına zidd olan kontentlərin müntəzəm monitorinqi.
2. Viki-mühitdə AMEA-nın institut və təşkilatları haqqında ensiklopedik məqalələrin monitorinqi.
3. Viki-mühitdə Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri haqqında ensiklopedik məqalələrin monitorinqi.
4. Vikipediya virtual ensiklopediyasının Azərbaycan, rus və ingilis dili seqmentlərində Azərbaycan alimləri haqqında ensiklopedik məqalələrin monitorinqi.
5. Vikikitab (Wikibooks) layihəsində AMEA alimləri haqqında biblioqrafik məqalələrin monitorinqi.
6. Vikikitab layihəsində Azərbaycanla bağlı elektron kitab və jurnalların monitorinqi.
7. Vikipediyanın Commons layihəsində Azərbaycanla bağlı multimedia fayllarının monitorinqi.
Viki-mühitin kontent təminatı
1.  Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərləri, tarixi həqiqətləri, tanınmış şəxsləri haqqında məlumatları özündə əks etdirən kontentlərin Vikipediya ensiklopediyasına daxil edilməsinin təşkili.
2.  Alim və mütəxəssislərin virtual məkanda Azərbaycan xalqının məlli-mənəvi dəyərləri və həqiqətləri haqqında kontentlərin artırılmasına cəlb olunması işlərinin təşkili.
3.  Azərbaycan dilində viki-kontentlərin tərcümə edilərək digər dillərdə mövcud olan viki-layihələrə daxil edilməsinin təşkili.
4.  Vikipediyanın Commons layihəsində Azərbaycanla bağlı multimedia fayllarının kütləvi şəkildə yüklənməsinin təşkili.
Vikipediya ensiklopediyasının populyarlaşdırması və təbliğatı işləri
1. Kütləvi informasiya vasitələrindən istifadə etməklə Vikipediya ensiklopediyasının Azərbaycan cəmiyyətində təbliği.

Wiki-training activities
1. Organization of lectures and seminars for institutes and organizations of ANAS, other government agencies to teach employees the ability to work on Wikipedia.
2. Organization of lectures, seminars and trainings  for  secondary and higher education institutions  students and professionals in various field related to Wikipedia projects
3. Organization of work on organizing and  coordination of Wiki-groups
Wikimetric researches
1. Analysis problems associated with Big Data in Wiki-environment and determination of their solutions.
2. Analysis of manipulative information impact of Wikipedia .
3. Development of applied mechanisms of Wiki technologies to electronic libraries.
4. Development of mechanisms fight against disinformation included to the Wiki environment.
Wiki-monitoring activities
1. Regular monitoring of contents which are contrary to the interests of Azerbaijan in the wiki environment.
2. Monitoring  of  encyclopedic articles  about the institutions and organizations of ANAS  in Wiki environment
3. Monitoring of encyclopedic articles about the well-known personalities of Azerbaijan in Wiki environment.
4. Monitoring of encyclopedic articles about Azerbaijan scientists   in Azerbaijani, Russian and English languages in  Wikipedia virtual encyclopedia
5. Monitoring of bibliographic articles about scientists of ANAS in Wiki books project.
6. Monitoring of electronic books and magazines about Azerbaijan Wiki books project.
7. Monitoring of multimedia files about Azerbaijan in Wikipedia Commons project.
Provision of Wiki environment content
1. Organization of contents’ inclusion to Wikipedia encyclopedia that reflects information about national and spiritual values of Azerbaijani people, historical facts, famous persons.
2. Organization of scientists and experts’ involvement in order to enrich contents about spiritual values and  truth of Azerbaijani people in virtual space
3. Organization of contents’  inclusion translated into Azerbaijani language to  wiki-projects  existing  in other languages
4. Organization of massive downloading multimedia files regarding Azerbaijan in Wikipedia Commons project.