Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) “RİSE worldwide” adlı proqramı artıq 8 ildir fəaliyyət göstərir və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilk dəfə olaraq bu proqramda iştiirak üçün dəvət olunub.AMEA 2017-ci ildə Almaniya Universitetlərində biologiya,kimya, fizika, yer elmləri və mühəndislik sahələri üzrə təhsil alan tələbələrə tədqiqat təcrübəsi üçün ev sahibliyi etmək imkanı əldə edir.RISE worlwide proqramı Almaniya universitetləri ilə əlaqə yaradılması və mövcud əlaqələrin genişləndirilməsi, hər iki tərəfdən olan gənc mütəxəssislər və tələbələr üçün dil bacarıqlarının möhkəmləndirilməsi, həmçinin, milli mədəniyyət və tarix üzrə biliklərin mübadiləsinə imkan yaradacaq.
DAAD (Almaniya Akademik Mübadilə Xidməti) tələbələr tədqiqatçılar, həmçinin ali təhsil müəssisəsində çalışan idarəçilər və digərləri üçün  əlverişli proqramlar təklif etməklə beynəlxalq akademik əlaqələri və əməkdaşlığı inkişaf etdirir. Həmçinin DAAD alman ali təhsil sistemini xaricdə təmsil edir. Almaniyanı elm mərkəzi kimi tanıdır və dünyada müxtəlif institutlar arasında əlaqələr qurmağa yardım edir. DAAD Almaniyada təhsil və tədqiqat haqqında müxtəlif  təqaüdlər  təklif edir.
Fulbright ABŞ hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən və ABŞ ilə digər ölkələr arasında beynəlxalq elmi mübadilə proqramıdır.Proqram ABŞ vətəndaşlarına digər ölkələrin  ali təhsil müəssisələri və qeyri-ABŞ vətəndaşlarına ABŞ ın hər hansı ali təhsil ocağında elmi və pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmaq üçün qrantlar təqdim edir.Fulbright iştirakçısı üçün konkret bir profil yoxdur. Onlar ibtidai və orta məktəblər, kolleclər, tədqiqat institutları və universitetlərdə  olan bütün tələbələr, tədqiqatçılar və müəllimlərdir.
Avropa tələbə mübadiləsi proqramı olan ERASMUS 1987-ci ildən fəaliyyət göstərərək universitet tələbələri üçün ən azı 3 və maksimum 12 ay müddətində digər Avropa ölkəsində təhsil almaq imkanı təqdim edir. Proqramda universitet tələbələri, eləcə də professor və müəllim heyəti iştirak edə bilər. Hər bir tələbənin xaricdəki yaşayış xərcləri, o cümlədən mübadilə proqramı çərçivəsində bütün universitet xərcləri ERASMUS+ proqramı tərəfindən qarşılanır. Bu məqsədlə hər bir tələbəyə təqaüd verirlir.
“Mariya Küri” proqramı Avropa İttifaqı ölkələri tərəfindən maliyyələşdirilən və tədqiqatçıların Avropada təlim, mobillik və karyera inkişafını təmin edən proqramdır. Hər bir doktorantın xaricdəki yaşayış xərcləri, o cümlədən, mübadilə proqramı çərçivəsində hər hansı universitetdə təhsil alan doktorantların bütün universitet xərcləri bu proqram tərəfindən maliyyələşdirilir. Təqaüdün məbləği müraciət edilən universitetdən və fəaliyyət növündən asılı olaraq dəyişir. Elmi-tədqiqat müəssisələri, universitet, şirkət və qeyri-hökumət təşkilatları, dokrorant və alimlər proqrama müraciət edə bilərlər.
Yaponiyanın “Matsumae Belnəlxalq Fondu” 2017-ci il üçün 3-6 aylıq “Təqaüdlü Tədqiqat Proqramı” müsabiqəsini elan edir. Doktorantlar proqramda iştirak etmək hüququna malikdirlər. Yaponiyada hər hansı bir müəssisə (araşdırma laboratoriyaları,milli tədqiqat institutları, müvafiq özəl sənaye obyektləri). seçimi sərbəstdir. Namizədlər üçün yaş məhdudiyyəti 49 yaşa kimi təyin olunub.

"Rise worldwide,"  program  of German Academic Exchange Service (DAAD), has been operating for 8 years and  National Academy of Sciences have been invited to attend  the program for the first time. RISE worlwide program  will enable to establish relationship with  Germany universities and expand existing relationship, strengthen language skills  of young professionals and students from both sides, as well as,  will contribute the exchange of knowledge on national culture and history.
DAAD (German Academic Exchange Service) develops  international academic relations and cooperation  by offering conducive programs to students, researchers, also, administrators and others working in the higher education institutions. Also, DAAD represents German system of higher education abroad. DAAD introduces Germany as a center of science and helps to build the relationship between the various institutions around the world. DAAD offers various scholarships on education and research in Germany.
The Fulbright Program is the flagship international educational exchange program sponsored by the U.S. government and is designed to increase mutual understanding between the people of the United States and the people of other countries.
Grants are available for U.S. citizens to go abroad and for non-U.S. citizens with no U.S. permanent residence to come to the U.S.
There is no one single profile of a typical Fulbrighter. They are students, researchers, and teachers at all types of public and private educational institutions including primary and secondary schools, community colleges,small liberal arts colleges, and large research universities. They are also visual and performing artists, journalists, scientists, engineers and other professionals.
The Erasmus Programme (European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) is a European Union (EU) student exchange programme established in 1987. The program offers the opportunity for students to study in other European countries at least 3 and maximum 12 months. University students, as well as professors and teachers can participate in the program. Each student's living expenses, including university costs within exchange program are covered by the Erasmus + program.
Marie Curie is a European Union funded programme for structuring researcher training, mobility and career development.
Objectives of the program are to ensure the optimum development and dynamic use of Europe’s intellectual capital to generate new skills, knowledge and innovation.
MSCA offer you prestigious career opportunities, excellent working conditions: employment contracts, full social security etc., very competitive salaries, opportunities to work and train with the best researchers in Europe and worldwide, whole career training: complementary skills, access to top level conferences, professional associations & Marie Curie Alumni
All levels of research experience from PhD student upwards: there are actions for different levels of experience. All areas of research are supported: bottom-up approach. Anywhere: any research performing organisation, public or private worldwide - there are actions for European and international mobility.
Matsumae International Foundation of Japan has been released “2017 Research Fellowship Program” 3-6 month for 2017.
Eligibility Requirements:
Applicants of non-Japanese nationality; a Doctorate degree; must be 49 years old or under;  not have been in Japan previously; have firm positions and professions in their home nations; etc.
Host Institution In Japan:
Applicants are free to select host institutions (university research laboratories, national research institutions or the corresponding facilities of private industry)