AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) nümayəndəsi Nikola Uliş (Nicola Ullisch) ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd institutun fəaliyyəti ilə tanışlıq və əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsi idi.
Öncə institutun beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev qonağa qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri, innovativ şəraiti və maddi-texniki bazası ilə bağlı ətraflı məlumat verdi. İnstitutun müasir standartlar səviyyəsində fəaliyyət göstərən “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatı haqqında söz açdı.
N.Uliş Tədris-İnnovasiya, Distant Tədris və Multimedia mərkəzləri, burada həyata keçirilən yeni layihələr, müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş auditoriyalarla da yaxından tanış oldu.
DAAD barədə məlumat verən qonaq bildirdi ki, bu qurum dünyada tələbə və alimlərin beynəlxalq mübadiləsini dəstəkləyən ən böyük maliyə şirkətidir. Qeyd etdi ki, 1925-ci ildən fəaliyyətə başlayan təşkilat Almaniya və digər ölkələrdən 1,5 milyondan çox alim və tələbəyə maliyə dəstəyi göstərmişdir.
Görüşdə Almaniyanın elmi tədqiqat institutları ilə əməkdaşlıq perspektivləri, müvafiq sahədə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, kadr və təcrübə mübadiləsi kimi məsələlər müzakirə olundu. Həmçinin azərbaycanlı gənc alimlər üçün Almaniyada tədqiqat imkanları və təqaüd proqramları mövzusunda təlim seminarının keçirilməsi qərara alındı.
DAAD-ın nümayəndəsi hər iki ölkənin müvafiq tədqiqat institutları ilə davamlı fəaliyyətin təşkili və alman təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində təmsil etdiyi qurumun instituta hər zaman köməklik göstərməyə hazır olduğunu qeyd etdi.

Institute of Information Technologies of ANAS held a meeting with German Academic Exchange Service (DAAD) representative Nicola Ullisch. The basic purpose of the meeting was familiarity with institute's activities and discussion of the cooperation.
First, the head of the international relations department of the Institute, PHD in tech. sc. Vugar musayevgave detailed information on activity of the organization, innovative amenities and material-technical base, “Information Technologies” publishing house.
N.Ullisch got acquainted with the Training Innovation, Distance Learning and Multimedia centers, the implementation of new projects, as well as the audiences equipped with modern technologies.
Since it was founded in 1925, more than 1.5 million scholars in Germany and abroad have received DAAD funding, it is the largest funding organisation in the world supporting the international exchange of students and scholars, the guest stressed.
During the meeting, the prospects for co-operation with German research institutions, the implementation of joint projects in this field, such as exchange of personnel and experience were discussed. Research opportunities for young Azerbaijani scientists in Germany, holding workshop trainings and scholarship programs were decided.