“İnternet və e-dövlət mühitində fərdi məlumatların təhlükəsizliyi problemləri və onların həlli yolları” adlı məruzə dinlənildi
29 Noyabr 2019 - 16:50 | Konfranslar, İclaslar
“İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev “İnternet və e-dövlət mühitində fərdi məlumatların təhlükəsizliyi problemləri və onların həlli yolları” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Fərdi məlumatların mühafizəsinin normativ-hüquqi bazası və beynəlxalq çağırışlar barədə ətraflı məlumat verən şöbə müdiri qeyd etdi ki, fərdi məlumatlar İnternetin yeni nefti və rəqəmsal dünyanın yeni valyutasıdır. Məruzəçi rəqəmsal identiklik, digər şəxslər və təşkilatlarla münasibətlər, real-dünya və onlayn kontekst, fəaliyyət, maraqlar və davranış, kommunikasiya məlumatları və loqlar, mediada yaradılan və paylaşılan məlumatlar, eləcə də maliyyə, sağlamlıq, institusional məlumatlar kimi fərdi məlumatların tiplərindən, “könüllü”, “müşahidə olunan”, “çıxarılan” fərdi məlumat mənbələrindən danışdı. Qeyd etdi ki, reyestrlərdə toplanan məlumatlar ayrılıqda analiz edildikdə açıqdır.
Ramiz Alıquliyevin sözlərinə görə, fərdi məlumatların analizi əsasında fərdin iqtisadi vəziyyəti, fərdin necə vergi ödəyicisi olduğu, ölkənin intellektual potensialı, xəstəliklərin ölkə üzrə coğrafi xəritəsi, təhsilin və elmin trendləri, ölkənin təhsil səviyyəsi, demoqrafik proseslər qiymətləndirilir, rəsmi statistik məlumatlarla real məlumatların uyğunluğu müəyyən edilir: “Analizin nəticəsi olaraq hər bir fərd haqqında, o cümlədən ölkə haqqında dolğun informasiya əldə oluna bilər. Ən böyük təhlükə analizin nəticəsində əldə olunan məlumatlardır. Analiz nəticəsində fərd tam identifikasiya olunur”.
Şöbə müdiri fərdi məlumatlar əsasında sosial kapitalın hesablanmasından bəhs edərək bildirdi ki, fərdi məlumatlar əlçatan olarsa, bu kimi analizləri xarici dövlətlər aparıb ölkənin sosial vəziyyətini qiymətləndirmək imkanı əldə edə bilərlər. O, 2009-cu il ilə müqayisədə 2020-ci ildə rəqəmsal məlumatların həcminin 44 dəfə çox olacağını qeyd etdi.
Məruzəçi normativ-hüquqi bazanın müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasının, böyük verilənlərin analizi sahəsində təqdiqatların prioritet istiqamət elan edilməsinin vacib olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, təhsilin bütün səviyyələrində Data Science sahəsində kadr hazırlığına başlanılması, eləcə də süni intellekt və maşın təlimi texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri, xüsusilə, qeyr-səlis məntiq, dərin təlim və s. sahələrində kadr hazırlığının artırılması, fərdi məlumatların təhlükəsizliyi sahəsində multidssiplinar tədqiqatların aparılması  zəruridir.

На V республиканской конференции «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности» заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алгулиев выступил с докладом на тему «Проблемы безопасности персональных данных в среде интернета и э-государства и пути их решения».
Представляя подробную информацию о нормативно-правовой базе защиты персональных данных и международных вызовах, зав.отдела отметил, что персональные данные-это новая нефть интернета и новая валюта цифрового мира. Докладчик рассказал о типах персональных данных, таких как цифровая идентичность, отношения с другими лицами и организациями, реальный и онлайн-контекст, деятельность, интересы и поведение, коммуникационные данные и логии, генерируемые и общие данные в средствах массовой информации, а также о финансовых, медицинских, институциональных данных, «добровольных», «наблюдаемых», «удаленных» источниках персональных данных. Он отметил, что данные, собранные в реестрах, открыты при раздельном анализе.
По словам Рамиза Алгулиева, на основе анализа персональных данных оцениваются экономическое положение человека, как он является плательщиком налога, интеллектуальный потенциал страны, географическая карта болезней по стране, тенденции образования и науки, уровень образования страны, оцениваются демографические процессы, определяется совместимость реальных данных с официальными статистическими данными: «В результате анализа может быть получена полная информация о каждом человеке, в том числе о стране. Самая большая опасность-это данные, полученные в результате анализа. В результате анализа человек полностью идентифицируется».
Говоря о расчете социального капитала на основе индивидуальных данных, учёный отметил, что если личные данные будут доступны, такие анализы могут быть проведены зарубежными государствами и получить возможность оценить социальное положение страны. Он отметил, что по сравнению с 2009 годом объем цифровых данных в 2020 году будет в 44 раза больше.
Докладчик отметил важность приведения нормативно-правовой базы в соответствие с современными требованиями, объявления приоритетных направлений в области анализа больших данных. Также отметил, что на всех уровнях образования начата подготовка кадров в области Data Science, а также в различных направлениях технологий, искусственного интеллекта и машинного обучения, в частности, нечеткая логика, глубокое обучение и т. д., и необходимо повышение квалификация кадров, проведение мультидисциплинарных исследований в области безопасности персональных данных.