“Google” və “Jigsaw” şirkətləri insan sifətinin dəyişdirilməsi alqoritmləri vasitəsilə yaradılmış, üç mindən çox videoçarxdan ibarət “dataset” (məlumatların toplandığı yer) toplayıblar. Tədqiqatçılar yaradılmış çarxları (modifikasiya olunmuş və orijinal) sifətin dəyişdirilməsinə həsr edilmiş digər böyük layihəyə əlavə ediblər.
Şəkillər üzərində iş zamanı maşın təlimindən istifadə sahəsində son bir neçə il ərzində böyük irəliləyiş əldə olunub. Belə ki, alimlər saxta videoların yaradılması üçün alqoritmlər hazırlayıblar. Bu alqoritmlər 2017-ci ildə “Reddit” sosial xəbər saytının “deepfakes” (insanın şəklinin süni intellektə əsaslanan sintezi metodikası) ləqəbli istifadəçisi tərəfindən videodakı şəxslərin sifətlərinin məşhur aktrisaların üzləri ilə əvəz edildiyi çarxlar yayımlandıqdan sonra kütləvi şöhrət qazanıblar. Bu səbəbdən bu kimi çarxlar “deepfake”lər adlandırılmağa başlayıb.
Sonralar böyük İnternet-platformalar bu kimi çarxları yayımlamağı qadağan ediblər. Lakin istehsalçılar “deepfake”lərin yaradılması alqoritmlərini təkmilləşdirdiyinə görə onların müəyyən olunması getdikcə daha da çətinləşir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, “Google” və “Jigsaw” (hər iki şirkət “Alphabet” holdinqinə məxsusdur) artıq mövcud olan “FaceForensics++” layihəsini genişləndirərək “deepfake”lərin tanınması üçün alqoritmlərin təkmilləşdirilməsinə kömək etməyə qərar veriblər.
Yeni “Deep Fake Detection Dataset” istehsalçıların layihə üçün xüsusi olaraq çəkdikləri 363 çarx əsasında hazırlanıb. Bu çarxlar vasitəsilə onlar könüllülərin üzlərinin digər şəxslərlə əvəz edildiyi 3068 yeni çarx yaradıblar: çarxların hazırlanması üçün hamı üçün əlçatan olan “Deepfakes”, “Face2Face”, “FaceSwap” və “NeuralTextures” alqoritmləri istifadə olunub. İstehsalçılar qeyd edirlər ki, gələcəkdə “dataset”i daha da genişləndirəcəklər.

Google has created a dataset to deal with deepfake
Google and Jigsaw have compiled a dataset consisting of more than three thousand videos created by face-swapping algorithms. Researchers added the created videos (modified and original) to another large project dedicated to changing faces in a video - FaceForensics.
The dataset description is published on GitHub, and the data itself is available to outside researchers only after approval.
In the past few years, great progress has been made in the use of machine learning for imaging. However, along with algorithms that can, for example, recognize skin cancer, the developers have created powerful algorithms to create fake videos. They gained widespread fame in 2017 when a Reddit user with the nickname deepfakes (because of this they began to call such dipfakes) published pornographic videos in which the original faces were replaced with the faces of popular actresses, including Gal Gadot and Scarlett Johansson. Soon after, large Internet platforms banned the publication of such content, however, developers are improving algorithms for creating diphakes, so their recognition is becoming more difficult.
Google and Jigsaw (both companies are owned by Alphabet holding) decided to help improve algorithms for recognizing dipfakes by complementing the already existing FaceForensics ++ project, in which European developers created a dataset, as well as an automated benchmark consisting of several algorithms for changing faces and determining their effectiveness with using various methods.
The new Deep Fake Detection Dataset dataset is based on 363 videos that the developers shot specifically for the project. Based on these videos, they created 3068 new ones in which the faces of the volunteers were replaced by others: they used publicly available algorithms Deepfakes, Face2Face, FaceSwap and NeuralTextures to create videos. Developers note that in the future they will complement the dataset.
Recently, other large IT companies: Facebook and Microsoft have joined the fight against dipfeiks. They announced the creation of a contest for developers of algorithms to determine the substitution of faces in the video, and also promised to create a large open dataset for this task. Like Google, companies will not use data from users of social networks or YouTube, but will hire volunteer actors.