AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin fəaliyyət istiqamətləri müzakirə edilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) növbəti iclasında bölmə üzrə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulan işlərə dair fəaliyyət proqramını təqdim edib.
O, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin FRTEB-in inkişafına hər zaman xüsusi diqqət yetirdiyini, dünya çağırışlarını rəhbər tutaraq bu elmlərə dəstək verdiyini qeyd edib. Bildirib ki, fizika-riyaziyyat elmlərinin missiyası təkcə yeni biliklər əldə etmək, dünya elmini zənginləşdirməkdən ibarət deyil. Müasir dövrdə digər sahələrin də lokomotivinə çevrilməkdə olan bu elmlər multidissiplinar tədqiqatlara böyük təkan verir.
Akademik R.Əliquliyev cari il iyunun 14-də AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi və FRTEB-in büro üzvlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşü xatırladaraq, bu tədbirdə fizika-riyaziyyat və texnika elmləri sahəsində prioritet elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirildiyini, müvafiq sahənin alimləri qarşısına ciddi vəzifələrin qoyulduğunu bildirib.
Son zamanlar AMEA-da bütün sferaları əhatə edən ciddi islahatların həyata keçirildiyini qeyd edən alim bu tədbirlərin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkədə elm və təhsilin inkişafı yönündə qəbul etdiyi fərman və sərəncamlara adekvat olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, dünyanın müasir çağırışları və ölkənin strateji maraqlarına müvafiq olaraq hazırlanan yeni fəaliyyət proqramında fizika-riyaziyyat və texnika elmləri sahəsində fəaliyyətin daha da gücləndirilməsi, elmi, təşkilati, kadr və sosial məsələlərin həllində müvafiq addımların atılması nəzərdə tutulur.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev FRTEB-in fəaliyyətinə dair bir sıra təkliflərlə çıxış edərək bölmənin büro iclaslarının mütəmadi olmaqla konkret vaxtlarda keçirilməsi, iclasların protokol və qərarlar əsasında sənədləşdirilməsi və ictimailəşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Aktual   elmi-nəzəri   və   praktiki   problemlərin  müzakirəsinin təşkilindən də danışan akademik R.Əliquliyev diqqətə çatdırıb ki, bölmənin Ümumi yığıncaqları və büro iclaslarında aparılan müzakirələrə aidiyyatı olan alim və mütəxəssislər dəvət olunmalı, müzakirələrin nəticəsi olaraq təklif və tövsiyələr işlənilməlidir.
Vitse-prezident FRTEB və elmi müəssisələrin dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində iştirakından da söz açıb. Bildirib ki, bölməyə daxil olan hər bir institut ölkə rəhbərliyi tərəfindən qəbul olunmuş milli strategiya, dövlət proqramları, eləcə də elmi-texniki ekspertiza və rəylərin hazırlanmasında fəal iştiak etməlidir.
Alim FRTEB-in elmi müəssisələrində ölkə rəhbərinin fərman və sərəncamları, AMEA-nın Ümumi yığıncağının, Rəyasət Heyətinin  qərarları, eləcə də AMEA-nın prezidenti və digər məsul şəxslərin tapşırıqlarının icrası ilə bağlı bir sıra məsələləri diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bölmənin büro iclaslarında tapşırıqların icra vəziyyətinin monitorinqinin nəticələri müntəzəm olaraq müzakirə olunmalı, bölmə və elmi müəssisələrdə tapşırıqların icrasına nəzarət mexanizmləri qurulmalıdır.
Akademik R.Əliquliyev elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən əməkdaşların, alim və mütəxəssislərin AMEA Rəyasət Heyəti və SOCAR-ın təqdim etdiyi müsabiqələr, “Horizon – 2020” və digər ölkə və beynəlxalq səviyyəli qrant layihələrdə iştirakının vacibliyini də önə çəkib.
AMEA-nın vitse-prezidenti bölmə üzrə elmi kadr hazırlığının vəziyyətindən də bəhs edib. O, FRTEB ilə digər elmi bölmələrin müəssisələri arasında multidissiplinar problemlərin  müzakirəsinə həsr  olunmuş   birgə   tədbirlərin təşkilinin zəruri olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, elmi müəssisələrin fəaliyyətində AMEA Rəyasət Heyəti və bölmənin üzvlərinin yaxından iştirakının təmin olunması, onların illik fəaliyyət planları və hesabatlarının  müzakirəsinin təşkili məqsədəuyğundur.
Elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsindən danışan alim, bu istiqamətdə fənn olimpiadalarının keçirilməsinin, birgə konfrans və seminarların təşkilinin, dərsliklərin və tədris vəsaitlərinin hazırlanmasının vacibliyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, orta və ali məktəblərdə alim və mütəxəssislərin tələbələrlə, gənc tədqiqatçılarla tez-tez görüşləri təşkil edilməli, baza kafedralarının fəaliyyəti genişləndirilməli, AMEA bütövlükdə ölkə üzrə təhsilin inkişafına kompleks dəstək verməlidir.
Elektron elm çərçivəsində elmi müəssisələrin fəaliyyətinin informasiyalaşdırılması ilə bağlı fikirlərini səsləndirən akademik R.Əliquliyev tədqiqat fəaliyyətində İKT-nin tətbiqinin müasir dövrün tələbi olduğunu vurğulayıb. O, AzScienceNet şəbəkəsinin müəssisələr üzrə infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, inzibati-təsərrüfat fəaliyyətinin avtomatlaşdırılması ilə bağlı görüləcək işlər haqqında da məlumat verib.
Alim FRTEB və elmi müəssisələrin ictimaiyyətlə əlaqələrinin qurulması və populyarlaşdırılma istiqamətindəki fəaliyyəti barədə də danışıb. R.Əliquliyev bölmənin veb-saytının təkmilləşdirilməsi, əməkdaşların KİV və sosial media resurslarında fəaliyyətinin gücləndirilməsi, elmi  biliklərin və yeniliklərin təbliği ilə bağlı ciddi tədbirlərin görülməsinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin bölmə üzrə elmi kadr hazırlığının vəziyyəti, elmi müəssisələrin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin müzakirəsi, FRTEB-in  elmi müəssisələri ilə ictimai təşkilatlar arasında münasibətlərin qurulmasına dair mühüm təkliflər irəli sürüb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyevin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulan işlərə dair fəaliyyət proqramı ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə çıxış edən akademiklər Nazim MəmmədovTelman ƏliyevCavad Abdinov, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa SadıqovBilal BilalovOktay QasımovMisir MərdanovNamiq CəlilovOqtay SəmədovVaqif Quliyev, b.ü.e.d. Kərim Qasımov, fiz.ü.f.d. Rəvan Mehdiyeva və digərləri fəaliyyət planına daxil olan tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bildirilib ki, fəaliyyət proqramında nəzərdə tutulan və bu gün müzakirə olunan məsələlər FRTEB-in bundan sonrakı fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsində mühüm rol oynayacaqdır. Qeyd olunub ki, fəaliyyət planı bölmənin elmi müəssisələrində yeni nailiyyətlərin əldə olunması, elmi işçilərin əməyinin stimullaşdırılması, institutların maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və meqalayihələrin həyata keçirilməsinə təkan verəcəkdir.
Tədbirdə, həmçinin illik hesabatların təkmilləşdirilməsi, institutlarda çalışan əməkdaşların sosial problemlərinin həlli, elmi tədqiqat işlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, FRTEB-nin fəaliyyətinə dair cəmiyyətə KİV vasitəsilə zəruri bilikərin çatdırılmasına dair müzakirələr aparılıb.

Обсуждены сферы деятельности Отделения физико-математических и технических наук НАНА
На очередном заседании Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) НАНА вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев представил программу деятельности, охватывающую работы, которые предусматривается выполнить по отделению.
Он сообщил, что президент НАНА, академик Акиф Ализаде всегда уделяет особое внимание развитию ОФМТН, оказывает поддержку этим наукам, руководствуясь призывами современного мира. Академик добавил, что миссия физико-математических наук заключается не только в получении новых знаний и обогащении мировой науки. В современный период эти науки, будучи локомотивом и прочих сфер, способствуют развитию мультидисциплинарных исследований.
Напомнив о встрече, которая состоялась 14 июня текущего года под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде и при участии членов бюро ОФМТН, академик Р.Алигулиев отметил, что на том мероприятии были определены приоритетные направления в области физико-математических и технических наук, перед учеными соответствующей сферы были поставлены серьезные задачи.
Сказав, что в последнее время в НАНА проводятся серьезные реформы, охватывающие все сферы, ученый подчеркнул, что эти меры принимаются в соответствии с указами и распоряжениями, подписанными Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и нацеленными на развитие науки и образования в стране. Он сообщил, что в новой программе деятельности, подготовленной в соответствии с современными призывами мира и стратегическими интересами страны, предусмотрено еще большее усиление деятельности в сфере физико-математических и технических наук, осуществление соответствующих мер по решению научных, организационных, кадровых и социальных вопросов.
Вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев выступил с рядом предложений, связанных с деятельностью ОФМТН, и отметил, что необходимо периодически проводить заседания бюро отделения, документировать заседания на основе протоколов и постановлений и доводить результаты до широкой общественности.
Говоря об организации обсуждения актуальных научно-теоретических и практических проблем, академик Расим Алигулиев сообщил, что на обсуждения, которые проводятся на общих собраниях отделения и заседаниях бюро, должны приглашаться ученые и специалисты, занятые в соответствующих сферах, в результате обсуждений должны быть разработаны предложения и рекомендации.
Вице-президент также рассказал об участии ОФМТН и научных учреждений в реализации государственной политики. Он отметил, что каждый институт, который входит в состав отделения, должен принимать активное участие в подготовке национальных стратегий и государственных программ, принятых руководством республики, а также научно-технических экспертиз и заключений.
Ученый затронул ряд вопросов, связанных с выполнением в научных учреждениях ОФМТН указов и распоряжений главы государства, постановлений Общего собрания НАНА и Президиума, а также поручений президента НАНА и прочих ответственных лиц. Он отметил, что на заседаниях бюро отделения периодически должны обсуждаться результаты мониторинга степени выполнения поручений, в отделении и научных учреждениях должны быть созданы механизмы контроля за выполнением поручений.
Академик Р.Алигулиев подчеркнул необходимость участия сотрудников, ученых и специалистов, работающих в научных учреждениях, на конкурсах, которые объявляются Президиумом НАНА и ГНКАР, проекте «Горизонт-2020» и прочих грантовых проектах республиканского и международного масштаба.
Вице-президент НАНА также рассказал о существующем положении в области подготовки научных кадров по отделению. Он отметил, что необходимо организовывать совместные мероприятия при участии учреждений ОФМТН и прочих научных отделений, посвященные обсуждению мультидисциплинарных проблем, и подчеркнул целесообразность обеспечения активного участия членов Президиума НАНА и отделения в деятельности научных учреждений и организации обсуждения их годовых планов деятельности и отчетов.
Говоря об усилении интеграции науки и образования, ученый отметил важность проведения предметных олимпиад в этой области, организации совместных конференций и семинаров, подготовки учебников и учебных пособий. По его словам, необходимо часто организовывать встречи ученых и специалистов со студентами и молодыми исследователями средних и высших школ, расширить деятельность базовых кафедр, НАНА должна оказать комплексную поддержку развитию образования по стране в целом.
Поделившись своими мыслями в связи с информатизацией деятельности научных учреждений в рамках электронной науки, академик Р.Алигулиев подчеркнул, что применение в исследовательской деятельности ИКТ является требованием современности. Он также рассказал о мероприятиях, осуществленных в области усовершенствования инфраструктуры сети AzScienceNet по учреждениям и автоматизации административно-хозяйственной деятельности.
Ученый говорил также о деятельности ОФМТН и научных учреждений, направленной на налаживание связей с общественностью и популяризации науки. Р.Алигулиев подчеркнул, что существует необходимость в осуществлении серьезных мероприятий, связанных с усовершенствованием веб-сайта отделения, усилением деятельности сотрудников в СМИ и социальных медиа-ресурсах, пропагандой научных знаний и новшеств.
Академик Расим Алигулиев выдвинул важные предложения, связанные с уровнем подготовки научных кадров по отделению, обсуждением сотрудничества научных учреждений с зарубежными научными центрами, налаживанием связей между научными учреждениями ОФМТН и общественными организациями.
Вокруг подготовленной вице-президентом НАНА, академиком Расимом Алигулиевым программы деятельности, охватывающей работы, которые предусматривается выполнить по Отделению физико-математических и технических работ, состоялся обмен мнениями, были озвучены ответы на вопросы.
В своем выступлении академики Назим МамедовТельман АлиевДжавад Абдинов, члены-корреспонденты НАНА Аминага СадыговБилал БилаловОктай ГасымовМисир МардановНамик ДжалиловОктай СамедовВагиф Гулиев, д.б.н. Керим Гасымов, д.ф.ф. Ряван Мехдиева и другие подчеркнули значимость мероприятий, которые нашли свое отражение в плане деятельности. Сообщалось, что в программе деятельности затронуты такие вопросы, решение которых сыграет важную роль в еще большем усилении дальнейшей деятельности ОФМТН. Также выступающие отметили, что план деятельности будет способствовать получению в научных учреждениях отделения новых достижений, стимулированию труда научных сотрудников, усилению материально-технической базы институтов и реализации мегапроектов.
Также на мероприятии были обсуждены такие вопросы, как усовершенствование годовых отчетов, решение социальных проблем сотрудников институтов, повышение качества научно-исследовательских работ, доведение необходимых сведений о деятельности ОФМТН до общественности при помощи СМИ.