Terminologiyanın idarəolunması alətləri tədqiq olunub
“Terminologiyanın idarəolunması alətləri” adlı məruzəni təqdim edən institutun əməkdaşı Səbinə Fomenko terminologiyanın idarəolunmasının üstünlüklərindən danışdı, onun idarəolunması üçün parametrlərin analizi haqqında məlumat verdi. O, terminologiyanın idarəolunmasının terminlərin düzgün istifadəsini təmin edən hərəkətlər toplusu olduğunu diqqətə çatdırdı.
S.Fomenko qeyd etdi ki, tərcümədə terminologiyadan istifadə üzrə müzakirələrə 1980-ci illərin ikinci yarısında başlanılıb, 21-ci əsrin başlanğıcında isə bu mövzu yenidən aktuallıq kəsb edib. Tərcüməyə hazırlıq üçün tematik və linqvistik hazırlıq, eləcə də tərcüməyə və interpretasiyaya hazırlıq mərhələlərinin ayırd edildiyini deyən məruzəçi qeyd olunan mərhələlərin hər biri barədə ətraflı məlumat verdi.
“Proqram təminatına dair tələblər baxımından cəmiyyətin interpretasiyası üçün terminologiyanın idarəolunması aləti olan bir neçə atribut müəyyən edilir”, – deyə bildirən bu atributlara məruzəçi sürətli və intuitiv konsultasiya, interpretasiya zamanı və ya ondan dərhal sonra terminoloji qeydin yenilənməsi imkanı, baza strukturunun müəyyən olunması üçün seçim azadlığı, tərcüməçinin tələblərindən asılı olaraq məlumatların filtrasiyasının bir neçə üsulundan istifadənin aid edildiyini vurğuladı.
O, terminologiyanın idarəolunması üçün istifadə olunan “Glossary Assistant”, “Interplex”, “InterpretBank”, “Interpreters Help”, “Lookup”, “Terminus” alətləri barədə danışdı, onların üstün və çatışmayan cəhətlərini təqdim etdi, proqram təminatına dair tələblər, istifadə olunan məlumat bazası, axtarış sistemi haqqında məlumat verdi.
Onun sözlərinə görə, idarəetmə alətlərinin qiymətləndirilməsi parametrlərini müxtəlif aspektlərdən asılı olaraq proqram təminatının funksiyaları, alətdən istifadə rahatlığı, alətin axtarış funksiyası, məlumat bazasının dizaynı və qeydlərin funksiyaları kimi qruplara ayırmaq olar.
Sonda S.Fomenko qeyd etdi ki, tərcümələrin idarəolunması alətləri tərcüməçilərin işində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu alətlərin ekspert biliklərinin saxlanılması, təsnifatı və sürətli çıxarılmasına imkan yaratdığını bildirən məruzəçi onların tərcüməçilərə daha effektiv işləməyə kömək etdiyini diqqətə çatdırdı.

Исследуются инструменты управления терминологией
Доклад на тему «Инструменты управления терминологией» представила сотрудник института Сабина Фоменко. Она рассказала об управлении терминологией, дала информацию об анализе параметров для инструментов управления терминологией.
С.Фаменко отметила, что фактически, первые сообщения о дискуссиях по терминологии при переводе датируются второй половиной 1980-х годов, и эта тема вновь появилась в начале 21-го века, и что развитие языковых технологий требует более систематических исследований. Она довела до сведения, что на сегодняшний день ограниченное число исследований было сосредоточено на потребностях переводчиков в терминологии.
Она сказала, что с точки зрения требований к программному обеспечению несколько атрибутов инструмента управления терминологией определены для интерпретации общества. Она отметила, что эти атрибуты включают в себя быструю и интуитивную консультацию, немедленную интерпретацию, возможность обновления терминологии, свободу выбора для определения базовой структуры и использование нескольких методов фильтрации данных в зависимости от требований переводчика.
Она рассказала об инструментах Glossary Assistant, Interplex, InterpretBank, Interpreters Help, Lookup, Terminus, используемых для управления терминологией, об их преимуществах и недостатках, дала информацию о требования к программному обеспечению, используемой базе данных, о поисковых системах.
По ее словам, параметры оценки инструментов управления могут быть сгруппированы в разные группы, в зависимости от аспектов программного обеспечения, удобства использования инструмента, функции поиска инструмента, дизайна базы данных и функций записей.
В заключение С.Фоменко подчеркнула, что инструменты управления терминологией имеют особое значение в работе переводчиков. Выступившая отметила, что эти инструменты имеют возможность хранить, классифицировать и извлекать экспертные знания, чтобы помочь переводчикам работать более эффективно.