Terminologiyanın idarəolunması alətləri tədqiq olunub
“Terminologiyanın idarəolunması alətləri” adlı məruzəni təqdim edən institutun əməkdaşı Səbinə Fomenko terminologiyanın idarəolunmasının üstünlüklərindən danışdı, onun idarəolunması üçün parametrlərin analizi haqqında məlumat verdi. O, terminologiyanın idarəolunmasının terminlərin düzgün istifadəsini təmin edən hərəkətlər toplusu olduğunu diqqətə çatdırdı.
S.Fomenko qeyd etdi ki, tərcümədə terminologiyadan istifadə üzrə müzakirələrə 1980-ci illərin ikinci yarısında başlanılıb, 21-ci əsrin başlanğıcında isə bu mövzu yenidən aktuallıq kəsb edib. Tərcüməyə hazırlıq üçün tematik və linqvistik hazırlıq, eləcə də tərcüməyə və interpretasiyaya hazırlıq mərhələlərinin ayırd edildiyini deyən məruzəçi qeyd olunan mərhələlərin hər biri barədə ətraflı məlumat verdi.
“Proqram təminatına dair tələblər baxımından cəmiyyətin interpretasiyası üçün terminologiyanın idarəolunması aləti olan bir neçə atribut müəyyən edilir”, – deyə bildirən bu atributlara məruzəçi sürətli və intuitiv konsultasiya, interpretasiya zamanı və ya ondan dərhal sonra terminoloji qeydin yenilənməsi imkanı, baza strukturunun müəyyən olunması üçün seçim azadlığı, tərcüməçinin tələblərindən asılı olaraq məlumatların filtrasiyasının bir neçə üsulundan istifadənin aid edildiyini vurğuladı.
O, terminologiyanın idarəolunması üçün istifadə olunan “Glossary Assistant”, “Interplex”, “InterpretBank”, “Interpreters Help”, “Lookup”, “Terminus” alətləri barədə danışdı, onların üstün və çatışmayan cəhətlərini təqdim etdi, proqram təminatına dair tələblər, istifadə olunan məlumat bazası, axtarış sistemi haqqında məlumat verdi.
Onun sözlərinə görə, idarəetmə alətlərinin qiymətləndirilməsi parametrlərini müxtəlif aspektlərdən asılı olaraq proqram təminatının funksiyaları, alətdən istifadə rahatlığı, alətin axtarış funksiyası, məlumat bazasının dizaynı və qeydlərin funksiyaları kimi qruplara ayırmaq olar.
Sonda S.Fomenko qeyd etdi ki, tərcümələrin idarəolunması alətləri tərcüməçilərin işində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu alətlərin ekspert biliklərinin saxlanılması, təsnifatı və sürətli çıxarılmasına imkan yaratdığını bildirən məruzəçi onların tərcüməçilərə daha effektiv işləməyə kömək etdiyini diqqətə çatdırdı.

Terminology management tools studied
Next scientific seminar of Department №5 was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
A report on the topic “Terminology management tools” was presented by an employee of the institute Sabina Fomenko. She spoke about the management of terminology, gave information about the analysis of parameters for terminology management tools.
S.Famenko noted that in fact, the first reports of discussions on terminology in the translation are dated to the second half of the 1980s, and this topic reappeared at the beginning of the 21st century and that the development of language technologies requires more systematic research. She brought to the attention that, to date, a limited number of studies have focused on the terminology needs of translators.
She said that in terms of software requirements, several attributes of a terminology management tool are defined for public interpretation. She noted that these attributes include quick and intuitive consultation, immediate interpretation, the ability to update terminology, freedom of choice to determine the basic structure and use several data filtering methods depending on the requirements of the translator.
She spoke about the Glossary Assistant, Interplex, InterpretBank, Interpreters Help, Lookup, Terminus tools used to manage terminology, their pros, and cons, gave information about the software requirements, the database used, and the search engines.
According to her, the evaluation parameters of management tools can be grouped into different groups, depending on the aspects of the software, the usability of the tool, the search function of the tool, the design of the database and the functions of the records.