AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və institutun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lyudmila Suxostatın müəllifi olduqları “Dərin konvolyusional neyron şəbəkələrindən istifadə etməklə litoloji fasiyaların təsnifatı” (“Lithological facies classification using deep convolutional neural network”, DOI: 10.1016/j.petrol.2018.11.023) adlı məqalə “Elsevier” nəşriyyatına məxsus “Journal of Petroleum Science and Engineering” jurnalında çapa qəbul olunmuşdur. Məqalənin surətini müəlliflərə verilmiş fərdi paylaşım ünvanından 50 gün müddətində pulsuz yükləmək mümkündür.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “DeepOil-ML: intellektual neft mədənləri üçün Deep Learning əsasında yeni texnologiyaların işlənməsi” qrant layihəsi çərçivəsində aparılmış elmi tədqiqatlar əsasında hazırlanmışdır.
Məqalədə neft və qaz quyularında geoloji fasiyaların təsnifatı üçün dərin konvolusiya neyron şəbəkələri (1D-CNN) əsasında effektiv klassifikasiya modelinin işlənməsinə baxılıb. Fasiyaların təsnifatı müəyyən fiziki-coğrafi şəraitdə formalaşmış müasir çöküntülərə xas olan dağ suxurlarının litoloji xüsusiyyətləri öyrənilməklə həyata keçirilir. Modelin giriş verilənləri kimi neft quyularının müxtəlif üsullarla karotajı zamanı əldə edilmiş bir sıra verilənlər istifadə edilir. Təklif olunan metod dayaq vektorları maşını, rekurent neyron şəbəkəsi, uzun-qısamüddətli yaddaş modeli və k ən yaxın qonşu metodları ilə müqayisə edilmişdir.
Adagrad optimizatoru tətbiq edilməklə işlənmiş 1D-CNN modeli fasiyaların təsnifatında digər metodlarla müqayisədə, statistik cəhətdən əhəmiyyətli yaxşılaşma nümayiş etdirir. Nəticələrin dəqiqliyi və neft quyularından alınmış real karotaj verilənlərinin istifadəsi təklif olunan yanaşmanın üstünlüklərindən hesab olunur. Qeyd olunan məsələlər modelin mürəkkəb geoloji strukturların litoloji identifikasiyası üçün istifadəsinə imkan verir.
Qeyd edək ki, “Journal of Petroleum Science and Engineering” jurnalı aşağıdakı elmmetrik göstəricilərə malikdir:

23 November 2018 - 16:55 | Important events
“Lithological facies classification using deep convolution neural networks” DOI: 10.1016 / j.petrol.2018.11.023) article co-authored by the head of department of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in technical sciences, associate professor Yadigar Imamverdiyev and senior scientific worker of the institute, PhD, associate professor Lyudmila Sukhostat, was published in the “Journal of Petroleum Science and Engineering” belongs to “Elsevier” Publishing House. A copy of the article may be downloaded free of charge within 50 days.
The article was prepared on the basis of scientific research conducted within the grant project “DeepOil-ML: Development of new technologies based on Deep Learning for Intelligent Oil Fields” funded by the State Oil Fundation of the Republic of Azerbaijan.
The aim of this paper is the development of an effective model based on deep learning for geological facies classification in wells. Facies classification is carried out by studying the lithological properties of rocks, which are characteristic of modern sediments, accumulating in certain physical and geographical conditions. In this study, a new 1D-CNN model, which is trained on various optimization algorithms, is proposed. The photoelectric effect, gamma ray, resistivity logging, neutron-density porosity difference, average neutron density porosity and geologic constraining variables are considered as input data of the model. Acceptable accuracy and the use of conventional well log data are the main advantages of the proposed intellectual model.
The proposed model is compared with a recurrent neural network model, a long short-term memory model, a support vector machine model, and a k-nearest neighbor model and shows more accurate results in comparison with them. The model shows successful results in the study of well log data and can, therefore, be recommended as a suitable and effective approach for well log data processing required for lithological discrimination.
It should be noted that "Journal of Petroleum Science and Engineering" has the following scientific data: