Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının sədri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə tanış oldu
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) sədri, akademik Yulian Revalskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd institut ilə tanışlıq və müvafiq istiqamətlərdə əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qonaqları institutda yaradılmış innovativ şəraitlə yaxından tanış etdi.
AzScienceNet-in Verilənlərin Emalı Mərkəzində qonaqlara Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olan AzScienceNet haqqında məlumat verildi. Bildirildi ki, bu şəbəkə vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hosting, Eduroam, IP Telefoniya, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, e-kitabxana, distant tədris və s. xidmətlər göstərilir.
Diqqətə çatdırıldı ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunmuşdur. Əsas məqsəd Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsini təmin etmək, eləcə də Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirməkdir.
Sonra qonaqlar institut daxilində keçirilən tədbirləri işıqlandıran və dünyada İKT sahəsində baş verən yenilikləri təqdim edən institutun daxili İnternet televiziyası – “İnfo TV”, eləcə də institutun konfrans zalları və “İnternet Kafe” ilə tanış oldular.
İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi (TİM) haqqında qonaqlara məlumat verən akademik R.Əliquliuyev bildirdi ki, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesinin bu mərkəzdə həyata keçirilir.
Alim TİM-də fəaliyyət göstərən Distant Tədris Mərkəzinin ölkənin və dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olduğunu, doktorant və dissertantların məsafədən videokonfrans sistemi vasitəsilə distant mühazirələr dinləməsi, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söylədi.
Qonaqlara institutda ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti barədə də məlumat verildi. Qeyd olundu ki, kitabxananın təhlükəsizliyinin təmin olunması, resursların identifikasiyası, oxucuların özünəxidməti həyata keçirə bilməsi üçün 3M texnologiyası quraşdırılıb. Burada resursların meta-verilənlərinin hazırlanması, sifarişlərin idarə olunması, oxuculara xidmətin həyata keçirilməsi, müxtəlif tərkibli hesabatların hazırlanması məqsədilə Avropanın bir sıra ali məktəb və elmi təşkilatlarında uğurla istifadə olunan “Exlibris” şirkətinin Alephino Kitabxana İdarəetmə Sistemi tətbiq olunur.
Bundan əlavə, BEA-dan olan nümayəndələr “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatının fəaliyyəti, əsasən Yaponiya və Almaniya istehsalı olan genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlərlə də tanış oldular.
R.Əliquliyev bildirdi ki, son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inteqrasiyasıdır. Alim Akademiyada magistratura pilləsinin yaradılmasını bu sahədə əldə olunan ən mühüm nailiyyətlərdən biri kimi qiymətləndirdi.
İnstitutun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verən akademik informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyəti problemlərinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlardan danışdı. Qeyd etdi ki, institutda informasiya təhlükəsizliyi, biometrik texnologiyalar, informasiya və biliklər iqtisadiyyatı, proqram mühəndisliyi, e-dövlətin formalaşması, e-təhsil və s. istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır.
Sonra çıxış edən akademik Yulian Revalski rəhbərlik etdiyi qurumun İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları İnstitutu haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu elmi müəssisədə  Big data və superkompüter texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, proqram mühəndisliyi və digər prioritet istiqamətlərdə elmi tədqiqatlar aparılır.
Qonaq AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə BEA-nın İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini vurğuladı, birgə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında maraqlı olduqlarını dedi.
BEA-nın prezidenti institutda yaradılmış innovativ şəraiti, əldə olunmuş nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdi, müvafiq istiqamətlərdə elmi əlaqələrin inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirdi.

Председатель Академии наук Болгарии посетил Институт информационных технологий НАНА
В Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча с делегацией под руководством председателя Академии наук Болгарии (АНБ), академиком Юлианом Ревальски. Основная цель встречи заключается в ознакомлении гостей с институтом и обсуждении перспектив сотрудничества по соответствующим направлениям.
Академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев ознакомил посетителей с инновационными условиями, созданными в институте.
В Центре обработки данных AzScienceNet гостей проинформировали об AzScienceNet, которая состоит из Data центра, центров Интернет-услуг, сетевых операционных систем, таких как AzScienceCert и Сетевая безопасность. Было отмечено, что через эту сеть сотрудникам научных учреждений и организаций НАНА будут предоставлены услуги Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Hosting, Eduroam, IP-телефонии, распределенной многотерминальной информационной службы, операционного информирования, э-библиотеки, дистанционного обучения и т. д..
Было отмечено, что научная компьютерная сеть AzScienceNet стала членом Европейской ассоциации научно-образовательных сетей (GEANT) в качестве национального оператора в 2015 году. Основная цель - обеспечить эффективное использование азербайджанскими научными и учебными заведениями поддержки, указанной в рамках проекта EaPConnect Европейского союза, а также усилить сотрудничество высших учебных заведений Азербайджана с европейскими научными и образовательными учреждениями.
Затем гости ознакомились с внутренним интернет-телевидением института İnfo TV, освещающим мероприятия, проводимые в институте, и последние разработки в секторе ИКТ по всему миру, а также конференц-залами и «Интернет-кафе».
Академик Р.Алигулиев, проинформировав гостей об Учебно-инновационном центре (УИЦ) института, сказал, что преподавание информатики для диссертантов и докторантов республики, прием докторских экзаменов реализуется в центре.
Ученый отметил, что Центр дистанционного обучения в УИЦ является связующим звеном между наукой и образованием между ведущими исследовательскими институтами в мире, и создает широкие возможности для дистанционного обучения через систему видеоконференций докторантов и диссертантов, проведения онлайн-семинаров и конференций, укрепления сотрудничества между учеными в стране, а также на международном уровне.
Также гости были проинформированы о деятельности Электронно-библиотечного центра, который был оснащен новейшими технологиями в институте. Было отмечено, что были установлены технологии 3M для обеспечения безопасности библиотеки, аутентификации ресурсов и самообслуживания читателей.
Кроме того, представители АНБ также ознакомились с деятельностью издательства «Информационные технологии», высококачественным цифровым печатным оборудованием, которое в основном японского и немецкого производства, издательством различных книг, учебников и журналов.
Р.Алигулиев отметил, что одним из важных направлений реформ, проводимых в последние годы в НАНА, является интеграция науки и образования. Ученый оценил создание магистерской степени в академии как одно из важнейших достижений в этой области.
Академик проинформировал об основных  направлениях деятельности института, рассказал о научных исследованиях, проводимых по различным аспектам проблем информационных технологий и информационного общества. Он отметил, что в институте осуществляются исследования в области информационной безопасности, биометрических технологий, экономики информации и знаний, программной инженерии, формирования э-государства, э-образования и т. д..
Затем выступил академик Юлиан Ревальски. Он дал информацию об Институте информационно-коммуникационных технологий, которым он руководит. Он сказал, что в этом научном учреждении проводятся исследования по технологиям Big data и суперкомпьютеров, информационной безопасности, программной инженерии и другим приоритетным направлениям.
Гость подчеркнул важность налаживания сотрудничества между Институтом информационных технологий НАНА и Институтом информационно-коммуникационных технологий АНБ и сказал, что они заинтересованы в обмене персоналом и опытом.
Президент АНБ высоко оценил инновационные условия, созданные в институте, выразил уверенность в том, что научные отношения будут развиваться в соответствующих направлениях.