Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının sədri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə tanış oldu
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) sədri, akademik Yulian Revalskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd institut ilə tanışlıq və müvafiq istiqamətlərdə əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qonaqları institutda yaradılmış innovativ şəraitlə yaxından tanış etdi.
AzScienceNet-in Verilənlərin Emalı Mərkəzində qonaqlara Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olan AzScienceNet haqqında məlumat verildi. Bildirildi ki, bu şəbəkə vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hosting, Eduroam, IP Telefoniya, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, e-kitabxana, distant tədris və s. xidmətlər göstərilir.
Diqqətə çatdırıldı ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunmuşdur. Əsas məqsəd Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsini təmin etmək, eləcə də Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirməkdir.
Sonra qonaqlar institut daxilində keçirilən tədbirləri işıqlandıran və dünyada İKT sahəsində baş verən yenilikləri təqdim edən institutun daxili İnternet televiziyası – “İnfo TV”, eləcə də institutun konfrans zalları və “İnternet Kafe” ilə tanış oldular.
İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi (TİM) haqqında qonaqlara məlumat verən akademik R.Əliquliuyev bildirdi ki, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesinin bu mərkəzdə həyata keçirilir.
Alim TİM-də fəaliyyət göstərən Distant Tədris Mərkəzinin ölkənin və dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olduğunu, doktorant və dissertantların məsafədən videokonfrans sistemi vasitəsilə distant mühazirələr dinləməsi, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söylədi.
Qonaqlara institutda ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti barədə də məlumat verildi. Qeyd olundu ki, kitabxananın təhlükəsizliyinin təmin olunması, resursların identifikasiyası, oxucuların özünəxidməti həyata keçirə bilməsi üçün 3M texnologiyası quraşdırılıb. Burada resursların meta-verilənlərinin hazırlanması, sifarişlərin idarə olunması, oxuculara xidmətin həyata keçirilməsi, müxtəlif tərkibli hesabatların hazırlanması məqsədilə Avropanın bir sıra ali məktəb və elmi təşkilatlarında uğurla istifadə olunan “Exlibris” şirkətinin Alephino Kitabxana İdarəetmə Sistemi tətbiq olunur.
Bundan əlavə, BEA-dan olan nümayəndələr “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatının fəaliyyəti, əsasən Yaponiya və Almaniya istehsalı olan genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlərlə də tanış oldular.
R.Əliquliyev bildirdi ki, son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inteqrasiyasıdır. Alim Akademiyada magistratura pilləsinin yaradılmasını bu sahədə əldə olunan ən mühüm nailiyyətlərdən biri kimi qiymətləndirdi.
İnstitutun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verən akademik informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyəti problemlərinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlardan danışdı. Qeyd etdi ki, institutda informasiya təhlükəsizliyi, biometrik texnologiyalar, informasiya və biliklər iqtisadiyyatı, proqram mühəndisliyi, e-dövlətin formalaşması, e-təhsil və s. istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır.
Sonra çıxış edən akademik Yulian Revalski rəhbərlik etdiyi qurumun İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları İnstitutu haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu elmi müəssisədə  Big data və superkompüter texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, proqram mühəndisliyi və digər prioritet istiqamətlərdə elmi tədqiqatlar aparılır.
Qonaq AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə BEA-nın İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini vurğuladı, birgə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında maraqlı olduqlarını dedi.
BEA-nın prezidenti institutda yaradılmış innovativ şəraiti, əldə olunmuş nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdi, müvafiq istiqamətlərdə elmi əlaqələrin inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirdi.

Chairman of the Bulgarian Academy of Sciences got acquainted with the Institute of Information Technology
25 September 2018 - 16:10 | Meetings
A meeting with the delegation led by Chairman of the Bulgarian Academy of Sciences, academician Yulian Revalski was held at the Institute of Information Technology of ANAS. The main purpose was to get acquainted with the institute and to discuss prospects of cooperation in the relevant spheres.
Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev first acquainted visitors with the innovative conditions created at the institute.
At AzScienceNet's Data Processing Center, guests were informed about AzScienceNet, which consists of Data Center, Internet service centers, Network security and network operating centers such as AzScienceCert. Employees of scientific institutions and organizations of ANAS are provided with Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Cluster Accounts, Hosting, Eduroam, IP Telephony, distributed multifaceted information service, operative information, e-library, distance learning services via this network.
AzScienceNet science computer network was admitted to membership in the European Association of Science and Education Network (GEANT) as a national operator in 2015. The main goal is to ensure the efficient use of the European Union's EaPConnect project by the Azerbaijani scientific and educational institutions, as well as to strengthen the cooperation of the higher education institutions of Azerbaijan with the European science and education institutions.
Then the guests got acquainted with the Institute's  Internet TV - "Info TV", as well as conference halls and Internet café, covering the events held within the institute and presenting the latest developments in the ICT sector around the world.
Academician R.Aliquliyev informed the guests about the Institute's Training Innovation Center (TIC), said that all the Ph.D. students of the country are involved in the subject of informatics and doctoral examinations at this center.
Guests were also informed about the activities of the Electronic Library Center equipped with the latest technology in the institute. It was noted that 3M technology was installed to ensure the library's security, authentication of resources, and self-service of readers. The Alephino Library Management System of the “Exlibris’ Company, which is successfully used in a number of European universities and scientific organizations, is applied to develop resource metadata, order management, readers' service, and various content reporting.
In addition, the representatives from the BAS also got acquainted with the activities of the ”Information Technology” publishing house, mainly the Japanese and German wide-format, high-end digital printing equipment, various books, textbooks and magazines.
R. Alguliev noted that one of the important trends of reforms implemented recently in ANAS is the integration of science and education. The scientist evaluated the establishment of a Master's Degree in the Academy as one of the most important achievements in this area.
He talked about scientific research on various aspects of academic information technology and information society problems. He noted that at the institute investigations on information security, biometric technologies, the economy of information and knowledge, software engineering, e-government formation, e-education, etc are underway.
Later on, the academician Yulian Revalski informed about the Institute of Information and Communication Technologies. He said that in this scientific institution, research is being carried out on Big Data and supercomputer technologies, information security, software engineering and other priority areas.
The guest emphasized the importance of establishing cooperation between the Institute of Information Technology of ANAS and the Institute of Information and Communication Technologies of the BAS and said that they are interested in the exchange of personnel and experience.
The president of BAS highly appreciated the innovative conditions created in the institute, expressed his confidence that the scientific relationships will be developed in the relevant directions.