Risklərin ehtimal analizi metodları statistik verilənlərə əsaslanır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi. İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoruYadigar İmamverdiyev "Ekstremal informasiya təhlükəsizliyi risqlərinin qiymətləndirilməsi metodunun işlənməsi mövzusunda" məruzə ilə çıxış etdi. Risk hadisələri kimi informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinin sayının, insidentlərin vurduğu zərərin və insidentlərin aradan qaldırılmasına çəkilən xərclərin paylanma qanunlarının tədqiqi barədə məlumat verdi.
Bildirdi ki, risklərin ehtimal analizi metodları statistik verilənlərə əsaslanır və statistik verilənlər nə qədər “keyfiyyətli”dirsə, alınmış nəticələr də bir o qədər etibarlı olur.
Tədqiqatın hipotezlərini diqqətə çatdıran məruzəçi qeyd etdi ki, kritik insidentlərin ehtimal xarakteristikalarını ekstremal qiymətlər nəzəriyyəsi əsasında müəyyən etmək olar və tapılmış ehtimal xarakteristikaları əsasında bir sıra digər xarakteristikaları proqnozlaşdırmaq mümkündür.
Y.İmamverdiyev, həmçinin proqram təminatlarında boşluqların sayının, kritik insidentlərin sayının, vurulan zərərin və insidentlərin aradan qaldırılmasına çəkilən xərclərin paylanma qanunlarının modelləşdirilməsi və s. ilə bağlı məlumatları nəzərdə çatdırdı.

The methods of probabilistic risk analysis based on the statistical data
The head of department, PhD Yadigar Imamverdiyev made report on the “Development of assessment method of extreme information security risks” at the seminar held at the Institute of Information Technologies”. He informed about the investigation of the distribution laws of costs associated with the elimination of the risk of accidents, incidents and damages of caused by information security.
The methods of probabilistic risk analysis are based on the statistical data, and the higher statistical data quality is, the more obtained results are valid, he said.
He touched upon the research hypothesis, and noted that probabilistic characteristics of critical incidents can be determined basing on the extreme values theory, and a number of other characteristics can be predicted on the basis of found probabilistic characteristics.