11 Noyabr 2016 - 13:50 | Konfranslar, İclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin növbəti seminarı keçirildi. İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov çıxış edərək seminarın “yaşıl” informasiya texnologiyaları  mövzusuna həsr olunduğunu bildirdi. Şöbənin əməkdaşı Orxan Mehdiyev məruzəsini təqdim edərək qeyd etdi ki, yaşıl informasiya texnologiyaları (İT) – Green IT (Green computing) informasiya-komunikasiya texnologiyalarının istifadəsi ilə əlaqədar əmələ gələn  fəsadlar və  ətraf mühitə  vurulan zərərli  təsirlərin  azaldılmasına  yönəldilən  təşəbbüsdür.
Məruzəçi "yaşıl" İT-də irəliləyiş əldə etmək üçün qarşıda duran vəzifələrdən söz açdı. Qeyd etdi ki, kompüterlərdə və periferiya qurğularında enerji istehlakının  minimuma endirilməsi, kompüter, server, printer və digər rəqəmsal qurğular üçün yeni, enerjiyə qənaət edən  texnologiyaların işlənib hazırlanması və s. bu sahədə görüləcək zəruri tədbirlərdəndir. Məruzəçinin sözlərinə görə, bu texnologiyalar “istehlakı ixtisar et”, “təkrar istifadə et” və “təkrar emal et” postulatları üzərində qurulmalıdır.
"Yaşıl" İT mədəniyyətinin formalaşması məsələlərindən söz açan O.Mehdiyev bildirdi ki, hər il dünyada ofislərdə  istifadə olunan kağızın  istehsalı üçün 768 milyon  ağac kəsilir. O, yaşıl İT mədəniyyətinin formalaşması üçün qənaətcil  çap və axtarış  proqramlarından istifadənin zəruri olduğunu diqqətə çatdırdı, "yaşıl" İT biliklərin tədrisi və təbliğinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Məruzəçi, həmçinin Avropada məhsullara vurulan nişanlar, ideal "yaşıl" kompüter konsepsiyası, yaşıl İT təşəbbüsləri və s. haqqında danışdı. Bu sahədə mövcud olan qanunlar, standartlar və sertifikatlar barədə ətraflı məlumatları diqqətə çatdırdı.

11 November 2016 - 13:50 | Conferences, assemblies
Today, a next seminar of No. 4. Department was held at the Institute of Information Technology. The seminar was dedicated to ''Green" information technology, PhD, technical director of the institute Rashid Alakbarov said. Employee of department  Orkhan Mehdiyev delivered the report. Green information technology(IT) is a initiative aimed to reduce damage caused by using Green IT (Green computing) information-communication technology and harmful effects to enviorement, he said.
The reporter spoke about forthcoming tasks to make further progress in "green" IT. Development of energy-saving technologies and so on. are necessary for  minimizing  power consumption in computers and peripheral devices and for computers, servers, printers and other digital devices, .
Every year about 768 million trees are cut down for the production of paper used in offices all around the world. It is  vey essential  to use  ecomomic printing and  search programs  for the formation of a green IT culture, training  and promotion of  "Green" IT knoweledge assumes a great deal importance, he noted.
Reporter informed about icons, an ideal  "green" computer concept, green IT initiatives and so on. Then, Orkhan Mehdiyev gave brief information about laws, standards and certifications existing in this field.