İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun alimləri ilə görüş keçirildi
17 Oktyabr 2016 - 16:27 | Görüşlər
Beynəlxalq hökümətlərarası elmi tədqiqat təşkilatı olan Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhəri yaxınlığında, Dubna şəhərində  yerləşir. 1956-cı il martın 26-da əsası qoyulmuş BNTİ-da nəzəri və eksperimental tədqiqatların əsas istiqamətlərini elementar zərrəciklər fizikası və nüvə fizikası təşkil edir.
7 laboratoriyanın fəaliyyət göstərdiyi BNTİ-nun ştatında təxminən 5000 insan çalışır. Onlardan 1200-dən çoxu elmi işçi, təxminən 2000-i mühəndis-texniki personaldan ibarətdir.
Təşkilatın 60 illiyi və qurumun Azərbaycanla əməkdaşlığının 25 illiyi münasibətilə ölkəmizdə bir sıra tədbirlər  keçirilmişdir. Bu məqsədlə Azərbaycanda səfərdə olan təşkilatın informasiya texnologiyaları laboratoriyasının direktoru Vladimir Vasilyeviç Korenkov və nəzəri fizika laboratoriyasının direktoru Voronov Viktor Vasilyeviç AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun da qonağı oldular.  Əsas məqsəd BNTİ-nin fəaliyyəti ilə tanış olmaq, o cümlədən iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivləri və birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dair müzakirələr aparmaq idi.
Görüşdə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının üzvləri də iştirak edirdi.
Öncə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qonaqları salamlayaraq onları rəhbərlik etdiyi qurumda görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. Alim institutun əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verərək,  informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif problemləri üzrə aparılan elmi-tədqiqatlar, İT sahəsi üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açdı.
İnformasiya texnologiyaları və nüvə fizikası sahəsində BNTİ-nin təcrübəsinin azərbaycanlı alimlər üçün maraqlı olduğunu söyləyən R.Əliquliyev ikitərəfli əməkdaşlığın bundan sonra da səmərəli olacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra V.V.Korenkov BNTİ-nun fəaliyyəti və orada aparılan tədqiqatlar haqqında məruzə ilə çıxış etdi. Alim institutda informasiya texnologiyaları sahəsində baş verən ən son yeniliklərə dair aparılan araşdırmalardan söz açaraq superkompüter, Big Data və bulud texnologiyaları sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Həmçinin təşkilatın nəzdindəki labotratoriyaların iş prinsipi, burada həyata keçirilən layihələr haqqında Elmi Şura üzvlərinə məlumat verdi.
Daha sonra çıxış edən V.V.Vasilyeviç BNTİ-nun innovativ fəaliyyəti haqqında danışdı, laboratoriyaların müasir maddi-texniki baza ilə təmin edildiyini diqqətə çatdırdı. Məruzəçi BNTİ alimlərinin nüvə fizikası sahəsində apardıqları tədqiqatların nəticələrindən də söz açdı.
Sonda iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.

17 October 2016 - 16:27 | Meetings
Joint Institute for Nuclear Research (JINR) is situated near Moscow in the town of Dubna. The main directions of the JINR, which was founded March 26, 1956, are constituted the elementary particle physics and nuclear physics.
JINR staff in which there are 7 laboratories, about 5,000 people, of whom more than 1,200 are scientists, about 2000 - technical staff.
In our country was held a number of events dedicated to the 60th anniversary of the organization and the 25th anniversary of a cooperation of this structure with Azerbaijan.
Director of Laboratory of Information Technologies Vladimir Korenkov and Director of Laboratory of Theoretical Physics Voronov Victor, who is visiting our country, became guests of ANAS Institute of Information Technology. The main purpose was to get acquainted with JINR activities, including a discussion of the prospects of cooperation between the two structures and the implementation of joint projects.
The meeting was also attended by members of the Academic Council of the Institute of Information Technology
First, Academic-Secretary of ANAS, Director of Institute, Academician Rasim Alguliyev welcomed the guests and noted that, he was glad to see them in the structure led by him. Informing on the main activities of institute, the scientist told about the conducted scientific research aimed at the development of information society and information technologies, training of highly qualified personnel in the field of IT and the done work in the sphere of a scientific cooperation. Stressing the interest of Azerbaijani scientists in the experience of JINR in the field of information technology and nuclear physics, R.Alguliyev expressed confidence in the effectiveness of bilateral cooperation in the future. Next, V.V.Korenkov delivered a report on the activities of JINR and the research carried out there. Scientist brought to the attention of the important advances made in the field of supercomputing and cloud technology and Big Data. The members of the Scientific Council were also informed about the principles of the organization of laboratories and projects implemented here. Then, V.V.Vasilevich spoke about JINR innovative activities and said that the laboratory is equipped with modern material and technical base. The speaker also gave information about the results of studies conducted by JINR scientists in the field of nuclear physics.
Finally, were exchanged views between the two institutions on the development of cooperation relations, exchange of experience and personnel, as well as implementation of joint projects, numerous questions were respondent.