“Plagiat.pl” şirkətinin nümayəndəsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda oldu
Görüşdə, həmçinin institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev, şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev və institutun digər əməkdaşları iştirak edirdilər.
Şirkətin fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış edən S.Kavçinski bildirdi ki, Polşada fəaliyyətə başlayan şirkət bu ölkənin demək olar ki, bütün ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub. Onun sözlərinə görə, əsas məqsəd müəllif hüquqları pozuntuları və insanların intellektual mülkiyyətindən icazəsiz istifadə ilə mübarizə aparmaqdır: “Biz alimlər və tələbələrin tədqiqat işlərini qorumağa xidmət edən ümumdünya Antiplagiatlıq Şəbəkəsi yaradırıq. Bu məqsədlə ali məktəblər, hökumət orqanları və nəşriyyatlar ilə əməkdaşlıq edirik. Həmçinin insanların intellektual mülkiyyətini plagiatlıqdan qorumaqda onlara kömək edirik”.
Məruzəçi qeyd etdi ki, İnternet brauzerlər kimi güclü alətlərlə təchiz olunmuş tələbələr, istənilən fənn üzrə mətnləri taparaq onlardan “öz” tədqiqat işlərində istifadə edirlər. O, 2002-ci ilin iyun ayında fəaliyyətə başlayan şirkətin hazırladığı “Strikeplagiarism” sisteminin elmi fəaliyyətlə məşğul olan tədqiqatçıları mətnlərdən “oğurlanmış” fraqmentləri aşkar etməyə imkan verən vasitə ilə təmin etmək üçün yaradıldığını vurğuladı.
Bildirdi ki, 2015-ci ilin yanvar ayında proqramın interfeysinin Azərbaycan və rus dilllərində, fevral ayında isə türk dilində hazırlanması nəzərdə tutulur.
Təhsil və tədris müəssisələrində bu sistemin geniş tətbiq olunduğunu söyləyən S.Kavçinski bu sahədə Rumıniya təcrübəsindən danışdı. Onun sözlərinə görə, Rumıniyanın artıq 20 universiteti sistemin xidmətlərindən yararlanaraq müdafiə olunan doktorluq dissertasiyalarının orijinallığını asanlıqla təyin edə bilir.

"Plagiat.pl" representative visited the Institute of Information Technology December 16, 2014 | 02:00 / Meetings
The Polish "Plagiat.pl" Executive Director, PhD Sebastian Kavcinski visited the Institute of Information Technology of ANAS.
The chief engineer of the institute, PhD Rashid Alakbarov, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, PhD Yadigar Imamverdiyev, head of the department Tahmasib Fataliyev and other research fellows of the institute attended the meeting.
Mr.Kavcinski made presentation on the activities of the company. The company started its operations in Poland and the established cooperation with almost all universities of the country. According to him, the main purpose of the company is to struggle with copyright infringement and unauthorized use of intellectual property: "We are creating a worldwide network of Anti-plagiarism to protect the academic works. To this end, we are working with the universities, government agencies and publishing houses.”
The company began operations in June 2002, and developed "Strikeplagiarism" to provide the tools that allow you to detect "stolen" fragments of researchers engaged in academic research.
He said that in January 2015, the Azerbaijani and Russian interface of the program in February, will be developed in the Turkish language.