“IV sənaye inqilabı: sosial-iqtisadi trendlər və çağırışlar” mövzusunda məruzə dinlənildi Fevral 28, 2020 | 05:16 / Konfranslar, iclaslar
Fiziki dünya ilə virtual dünya arasında sıx əlaqələr yarandıqca dünyada gedən bütün proseslər şəffaflaşacaq.
Bu gün  AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “IV sənaye inqilabı: sosial-iqtisadi trendlər və çağırışlar” mövzusunda məruzə dinlənildi.
İnstitutun şöbə müdiri Rasim Mahmudov mövzuya dair çıxış edərək öncə beynəlxalq təhlükəsizliyin yeni trendləri haqqında məlumat verdi. Buraya dronlar, özüidarəolunan hərbi texnika, kosmosun hərbiləşməsi, bioloji və biokimyəvi silahlar, eləcə də sosial şəbəkələrin daxil olduğunu qeyd etdi.
İqtisadiyyatın transformasiyasından söhbət açan məruzəçi müasir dövrdə informasiya asimmetriyasının aradan qalxdığını, virtual bazarın formalaşdığını və bazarın öz vasitəçilik funksiyasını itirdiyini diqqətə çatdırdı. Şöbə müdirinin sözlərinə görə, artıq bazarın qiymətyaratma funksiyası transformasiya olunur, biliklər iqtisadiyyatı bazar prinsiplərini pozur.
“Fiziki dünya ilə virtual dünya arasında sıx əlaqələr yarandıqca dünyada gedən bütün proseslər şəffaflaşacaq” – deyən R.Mahmudov baş verən bütün hadisələrin  real  zaman  rejimində monitorinqinin aparılacağını, cinayət əməllərini törətməyin əvvəlki kimi asan olmayacağını, eləcə də təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndiriləcəyini qeyd etdi.
Əmək bazarının əsas trendlərini diqqətə çatdıran şöbə müdiri bildirdi ki, proqnozlara görə, robototexnika və avtonom nəqliyyat vasitələrinin inkişafı ilə əlaqədar işçilərə tələbat azalacaq, əmək intellektuallaşacaq və ali təhsilli işsizlərin sayı artacaq.
Sonra məruzəçi peşə trendləri və əsas bacarıqlardan danışdı. Onun sözlərinə görə,  yaxın gələcəkdə insanlardan mürəkkəb və kompleks məsələləri həll etmək, informasiya texnologiyaları sahəsində xüsusi bacarıqlar, eləcə də orijinallıq, təşəbbüskarlıq, kreativlik, analitik təfəkkür tələb olunacaq.
R.Mahmudov 2025-ci ilə dair proqnozları da diqqətə çatdırdı: “Əhalinin 10%-nin İnternetə qoşulan paltarlar geyinəcəyi, ABŞ-da ilk robot-əczaçıların peyda olacağı, bu ölkədə pilotsuz avtomobillərin 10%-ə çatacağı və s. əsas proqnozlar sırasındandır”.
Tədbirdə demoqrafik dəyişikliklər, əhalinin qocalmasının yaratdığı problemlər, insan-süni intellekt münasibətləri və bu münasibətlərin modelləri, robotların fəaliyyətinin hüquqi tənzimlənməsi, eləcə də bir sıra beynəlxalq hüquqi sənədlər haqqında da məlumatlar verildi.
Həmçinin süni  intellekt, pilotsuz  avtomobillər, Big  data texnologiyaları, 3D-çap və 3D-istehsal, “ağıllı”  şəhərlər və evlərin müsbət və mənfi tərəfləri nəzərə çatdırıldı.
Sonda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək müzakirəyə çıxarılan məsələlərin əhəmiyyətini önə çəkdi. Bildirdi ki, IV sənaye inqilabı istiqamətində həm yerli, həm də beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq makro tədqiqatlar aparılmalı, əldə olunan nəticələr məqalələrdə əks olunmalıdır.

Presentation on the “The Fourth Industrial Revolution: Socio-Economic Trends and Challenges” February 28, 2020 | 05:16 / Conferences, assemblies
With the advent of close ties between the physical world and the virtual world, all processes taking place in the world will become transparent.
Today at the Institute of Information Technology of ANAS, a presentation on "IV Industrial Revolution: Socio-Economic Trends and Challenges" was heard.
The head of department at the Institute, Rasim Mahmudov, spoke about new trends in international security. He noted that this includes drones, self-propelled military equipment, space militarization, biological and biochemical weapons, as well as social networks.
Speaking about the transformation of the economy, the speaker noted that information asymmetry was disappeared in the modern world, the virtual market was formed and the market lost its intermediary function. According to the head of the department, the market pricing function is already being transformed, and the knowledge economy violates market principles.
“As the relationship between the physical world and the virtual world develops, all the processes going on in the world will be transparent”, he highlighted.
The head of the department, highlighting the main trends in the labor market, said that according to forecasts, the demand for robotics and autonomous vehicles will decrease, labor intake will increase and the number of unemployed people with higher education will increase.
Then the speaker spoke about professional trends and basic skills.  According to him, in the near future people will be required to solve complex problems, special skills in information technology, as well as originality, initiative, creativity and analytical thinking.
R.Mahmudov also spoke about predictions in 2025: “10% of the population will wear clothes on the Internet, the first robot pharmacists will appear in the US, 10% of unmanned cars will be in this country and so on. is one of the key forecasts ”.
He also gave information about information on demographic changes, problems of population aging, human-artificial intellectual relations and models of these relations, legal regulation of robots' activity, as well as a number of international legal documents.
Artificial intelligence, unmanned cars, Big data technologies, 3D printing and 3D production, pros and cons of "smart" cities and homes were also mentioned.