“IV sənaye inqilabı: sosial-iqtisadi trendlər və çağırışlar” mövzusunda məruzə dinlənildi Fevral 28, 2020 | 05:16 / Konfranslar, iclaslar
Fiziki dünya ilə virtual dünya arasında sıx əlaqələr yarandıqca dünyada gedən bütün proseslər şəffaflaşacaq.
Bu gün  AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “IV sənaye inqilabı: sosial-iqtisadi trendlər və çağırışlar” mövzusunda məruzə dinlənildi.
İnstitutun şöbə müdiri Rasim Mahmudov mövzuya dair çıxış edərək öncə beynəlxalq təhlükəsizliyin yeni trendləri haqqında məlumat verdi. Buraya dronlar, özüidarəolunan hərbi texnika, kosmosun hərbiləşməsi, bioloji və biokimyəvi silahlar, eləcə də sosial şəbəkələrin daxil olduğunu qeyd etdi.
İqtisadiyyatın transformasiyasından söhbət açan məruzəçi müasir dövrdə informasiya asimmetriyasının aradan qalxdığını, virtual bazarın formalaşdığını və bazarın öz vasitəçilik funksiyasını itirdiyini diqqətə çatdırdı. Şöbə müdirinin sözlərinə görə, artıq bazarın qiymətyaratma funksiyası transformasiya olunur, biliklər iqtisadiyyatı bazar prinsiplərini pozur.
“Fiziki dünya ilə virtual dünya arasında sıx əlaqələr yarandıqca dünyada gedən bütün proseslər şəffaflaşacaq” – deyən R.Mahmudov baş verən bütün hadisələrin  real  zaman  rejimində monitorinqinin aparılacağını, cinayət əməllərini törətməyin əvvəlki kimi asan olmayacağını, eləcə də təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndiriləcəyini qeyd etdi.
Əmək bazarının əsas trendlərini diqqətə çatdıran şöbə müdiri bildirdi ki, proqnozlara görə, robototexnika və avtonom nəqliyyat vasitələrinin inkişafı ilə əlaqədar işçilərə tələbat azalacaq, əmək intellektuallaşacaq və ali təhsilli işsizlərin sayı artacaq.
Sonra məruzəçi peşə trendləri və əsas bacarıqlardan danışdı. Onun sözlərinə görə,  yaxın gələcəkdə insanlardan mürəkkəb və kompleks məsələləri həll etmək, informasiya texnologiyaları sahəsində xüsusi bacarıqlar, eləcə də orijinallıq, təşəbbüskarlıq, kreativlik, analitik təfəkkür tələb olunacaq.
R.Mahmudov 2025-ci ilə dair proqnozları da diqqətə çatdırdı: “Əhalinin 10%-nin İnternetə qoşulan paltarlar geyinəcəyi, ABŞ-da ilk robot-əczaçıların peyda olacağı, bu ölkədə pilotsuz avtomobillərin 10%-ə çatacağı və s. əsas proqnozlar sırasındandır”.
Tədbirdə demoqrafik dəyişikliklər, əhalinin qocalmasının yaratdığı problemlər, insan-süni intellekt münasibətləri və bu münasibətlərin modelləri, robotların fəaliyyətinin hüquqi tənzimlənməsi, eləcə də bir sıra beynəlxalq hüquqi sənədlər haqqında da məlumatlar verildi.
Həmçinin süni  intellekt, pilotsuz  avtomobillər, Big  data texnologiyaları, 3D-çap və 3D-istehsal, “ağıllı”  şəhərlər və evlərin müsbət və mənfi tərəfləri nəzərə çatdırıldı.
Sonda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək müzakirəyə çıxarılan məsələlərin əhəmiyyətini önə çəkdi. Bildirdi ki, IV sənaye inqilabı istiqamətində həm yerli, həm də beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq makro tədqiqatlar aparılmalı, əldə olunan nəticələr məqalələrdə əks olunmalıdır.

Был заслушан доклад на тему «Четвертая промышленная революция: социально-экономические тренды и вызовы» Фев 28, 2020 | 05:16 / Конференции, собрания
С появлением тесных связей между физическим миром и виртуальным миром все процессы, происходящие в мире, станут прозрачными.
Сегодня в Институте информационных технологий НАНА был заслушан доклад на тему «Четвертая промышленная революция: социально-экономические тренды и вызовы».
Заведующий отделом Института Расим Махмудов рассказал о новых тенденциях международной безопасности. Он отметил, что сюда входят дроны, самоходная военная техника, военизация космоса, биологическое и биохимическое оружие, а также социальные сети.
Говоря о трансформации экономики, докладчик отметил, что в современную эпоху информационная асимметрия была устранена, сформировался виртуальный рынок и рынок потерял свою опосредованную функцию. По его словам, уже трансформируется функция ценообразования рынка, знания нарушают рыночные принципы экономики.
«С появлением тесных связей между физическим миром и виртуальным миром все процессы, происходящие в мире, станут прозрачными», – сказав Р.Махмудов отметил, что в режиме реального времени будет проведен мониторинг всех происходящих событий, совершение уголовных дел будет не так легко, как раньше, а также будут усилены меры безопасности.
Подчеркнув основные тренды рынка труда, заведующий отделом сказал, что, согласно прогнозам, спрос на работников в связи с развитием робототехники и автономных транспортных средств будет снижаться, а труд станет интеллектуальным и число безработных с высшим образованием увеличится.
Затем докладчик рассказал о профессиональных тенденциях и основных навыках. По его словам, в ближайшем будущем от людей потребуют решения сложных и комплексных вопросов, специальных навыков в области информационных технологий, а также оригинальности, инициативности, креативности, аналитического мышления.
Р.Махмудов также озвучил основные прогнозы на 2025 год: «10% населения будет носить одежду, подключенную к интернету, появятся первые роботы-фармацевты в США, в этой стране будет 10% беспилотных автомобилей и т.д.».
На мероприятии также была представлена информация о демографических изменениях, проблемах старения населения, отношениях человека и искусственного интеллекта и моделях этих отношений, правовом регулировании деятельности роботов, а также ряде международных правовых документов.
Также были рассмотрены плюсы и минусы искусственного интеллекта, беспилотных автомобилей, технологий Big data, 3D-печати и 3D-производства, «умных» городов и домов.
В заключение вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев отметил важность вопросов, выносимых на обсуждение. Он отметил, что в направлении Четвертой промышленной революции должны проводиться макро-исследования, основанные как на местном, так и на международном опыте, результаты которых должны быть отражены в статьях.