Akademik Rasim Əliquliyev: “Azərbaycan alimləri IV sənaye inqilabı ilə bağlı mühüm tədqiqatlar aparıb” Fevral 28, 2020 | 04:30 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açaraq müasir dövrdə IV sənaye inqilabının aktuallıq kəsb edən məsələlərdən olduğunu, bu istiqamətdə müxtəlif yanaşmalara dair müzakirələrin aparılmasının vacibliyini qeyd etdi.
Sonra institutun direktor müavini Şakir Mehdiyev “IV sənaye inqilabı: tarixi, müasir vəziyyəti və gələcəyə baxış” mövzusunda çıxış etdi. Cəmiyyətin inkişaf mərhələləri, inqilabların təsnifatı barədə danışan məruzəçi istehsal proseslərinin ön plana çıxdığı, aqrar cəmiyyətdən sonra enerjinin əldə edilməsi nəticəsində meydana çıxan sənaye cəmiyyətinin xüsusiyyətləri haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi alət və istehsalın inqilabi dəyişiklikləri hesab olunan sənaye inqilabı termininin 1830-cu illərdə fransız iqtisadçısı Cerom-Adolf Blankin tərəfindən işləndiyini qeyd etdi, eləcə də sənaye inqilablarının xüsusiyyətlərini diqqətə çatdırdı.
Birinci sənaye inqilabının formalaşma mərhələləri, əsas xüsusiyyətləri barədə danışan Ş.Mehdiyev sənaye inqilabının fərdi mülkiyyət və müqavilə öhdəliklərini qoruyan qurumların yaradılması, müstəqil və effektiv məhkəmə sistemi, istehsal amilləri bazarının formalaşması və elmin inkşafı kimi iqtisadi və sosial amillərinin olduğunu vurğuladı.
Onun sözlərinə görə, XIX əsrin ikinci yarısı və XX əsrin əvvəllərini əhatə edən dünya sənayesində baş verən transformasiya prosesi ikinci sənaye inqilabının yaranmasına səbəb olub. 1950-ci illərdən başlayan üçüncü sənaye inqilabı isə avtomatlaşdırma və qlobal rəqəmsallaşma dövrü hesab olunur: “Dördüncü sənaye inqilabının gəlişi ilk növbədə İnternet ilə sıx əlaqəlidir”.
Ş.Mehdiyev dördüncü sənaye inqilabının fiziki, rəqəmsal, bioloji klasterləri, dünya ölkələrində dördüncü sənaye inqilabı ilə bağlı qəbul edilmiş konsepsiyalar haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, ABŞ-da “Advanced Manufacturing Partnership”, Yaponiyada “Industry 4.1J”, “Super-smart society, Society 5.0”, Çin Xalq Respublikasında “Made in China 2025”, Cənubi Koreyada “Manufacturing Industry Innovation 3.0” və digər bu kimi konsepsiyalar ölkələrin istehsal sənayesini modernləşdirmək məqsədi ilə qəbul edilib.
IV sənaye inqilabının yaratdığı risklər barədə danışan məruzəçi bildirdi ki, inkişaf proseslərinin sürətlənməsi nəticəsində köhnə tənzimləmə metodları yeni və daha yeni texnologiyalarla ayaqlaşmır, məlumatlar milli şirkətlər deyil, qlobal sosial şəbəkələr vasitəsilə toplanır. Bundan əlavə, yeni texnologiyalar bir neçə nüfuzlu korporasiyaların əlində cəmlənərək onlara bazara öz şərtlərini diktə etməyə imkan verir, dəyişikliklərin faydaları nisbətən kiçik elita arasında toplanır və bərabərsizliyi daha yüksək səviyyəyə çatdırır.
Direktor müavininin sözlərinə görə, fiziki sistemlərin İnternetə inteqrasiyası nəticəsində kiber hücumlara qarşı həssaslıq, son 50 ildə şirkətlərin orta ömrünün 60 ildən 18 ilədək azalması, müəyyən peşə fəaliyyəti sahələrinin insanların təsir dairəsindən robotlara keçməsi dördüncü sənaye inqilabının yaratdığı risklər sırasına daxildir.
Ş.Mehdiyev süni intellekt, robot-avtomobillər, nanotexnologiya, biotexnologiya və s. daxil olmaqla ən geniş sahələrdə maşın və insanların birgə fəaliyyətini təmin edən beşinci sənaye inqilabı haqqında da məlumat verdi.
Sonda akademik R.Əliquliyev çıxışa dair fikirlərini bölüşdü. Azərbaycan alimlərinin 1950-60-ci illərdən başlayaraq IV sənaye inqilabının tədqiqi ilə bağlı mühüm nəticələr əldə etdiklərini, dünya elminə töhfələr verdiklərini vurğuladı. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə IV sənaye inqilabının öyrənilməsi tarixi araşdırılmalı və ictimaiyyətə bu barədə məlumat verilməlidir.

Academician Rasim Alguliyev: "Azerbaijani scientists have conducted important research on the IV industrial revolution" February 28, 2020 | 04:30 / Conferences, assemblies
The regular scientific seminar of the Institute of Information Technology of ANAS was held today. Opening the event, Vice-President of ANAS, Director of the Institute, academician Rasim Alguliyev noted that the IV Industrial Revolution is a pressing issue in the modern world, and it is important to discuss various approaches in this sphere.
Thereafter, the Deputy Director of the Institute Shakir Mehdiyev made a speech on “The IV Industrial Revolution: History, Current State and Future". He informed about the stages of development of the society and the classification of revolutions.
The speaker noted that the term industrial revolution, considered to be revolutionary changes in tools and production, was developed by the French economist Jerome-Adolph Blank in the 1830s, and also drew attention to the features of industrial revolutions.
Speaking about the stages of the formation of the first industrial revolution, Mehdiyev said that the industrial revolution had economic and social factors, such as the establishment of independent private property and contractual obligations, independent and effective judicial system, production factors market and scientific development.
According to him, the transformation of the world industry to the second half of the nineteenth and early twentieth centuries led to the emergence of the Second Industrial Revolution.
According to him, the process of transformation of world industry, covering the second half of the XIX century and the beginning of the XX century, led to the emergence of the second industrial revolution. The Third Industrial Revolution, which began in the 1950s, is considered the era of automation and global digitalization: "The advent of the Fourth Industrial Revolution is primarily connected with the Internet."
He spoke about the physical, digital, biological clusters of the fourth industrial revolution, the concepts adopted in connection with the fourth industrial revolution in the countries of the world. He noted that concepts such as “Advanced Manufacturing Partnership” in the USA, “Industry 4.1J” in Japan, “Super-smart society, Society 5.0”, “Made in China 2025” in the People's Republic of China, “Manufacturing Industry Innovation 3.0 'In South Korea and others, were adopted with the aim of modernizing the manufacturing industry of countries.
Speaking about the risks caused by the fourth industrial revolution, the speaker noted that as a result of accelerated development processes, the old regulatory methods do not correspond to new and newer technologies, data are collected through global social networks, and not through national companies. In addition, new technologies are concentrated in the hands of several prestigious corporations, which allows them to dictate their market conditions, the benefits of changes are accumulated among a relatively small elite and increase inequality to a higher level.
According to the deputy director, the vulnerability to cyber attacks caused by the integration of physical systems on the Internet, the decrease in the average life expectancy of companies over the past 50 years from 60 to 18 years, the transition of certain areas of professional activity from people to robots are among the risks created by the fourth industrial revolution.
He also informed about artificial intelligence, robotic cars, nanotechnology, biotechnology, etc., including the fifth industrial revolution, which ensures the collaboration of machines and people in the broadest areas.
In conclusion, Academician R. Alguliyev shared his opinion on the presentation. He emphasized that Azerbaijani scientists, starting from the 1950-60s, achieved important results in connection with the study of the fourth industrial revolution, made a contribution to world science. He noted that the history of the study of the fourth industrial revolution in our country should be studied, and the public should be informed about this.