Sənaye idarəetmə sistemlərinin təhlükəsizliyi üzrə tədqiqat əlaqələri inkişaf etdirilir Fevral 12, 2020 | 09:20 / Görüşlər
Fevralın 11-də AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin Kiber­təh­lü­kə­sizlik Bölməsinin rəhbəri, professor Yaçek Qayevs­ki­ni və Stokholm Universitetinin Kom­pü­ter və sistem elmləri kafedrasının professoru Oliver Popovu qəbul etdi. Görüşdə, həmçinin İTİ-nin şöbə müdirləri, texnika üzrə fəlsəfə doktorları – dosent Yadigar İmamverdiyevBabək Nəbiyev iştirak etdilər.
Qonaqları bir daha Bakıda və AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu bildirən akademik Rasim Əliquliyev, ölkəmizin Avropanın qabaqcıl elmi tədqiqat müəssisələri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin daim yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğuladı.
Söhbət zamanı R.Əliquliyev ötən ay Ümumdünya İqtisadi Forumu çərçivəsində Davos Forumu ilə Azərbaycan arasında Dördüncü Sənaye İnqilabı üzrə Bakıda regional mərkəzin yaradılmasının ölkəmizin başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən mühüm hadisə kimi qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
“Cənab Prezidentin dediyi kimi, Cənubi Qafqazda, Orta Asiyada Azərbaycanı mərkəz kimi seçmək, əlbəttə, böyük hadisədir. Ona görə ki, bu, gələcək inkişafımız deməkdir. Biz elmi tərəqqini, inkişafı təmin etməliyik, ölkəmizi gələcəyə aparmalıyıq, müasirləşdirməliyik” – deyə alim vurğulayıb.
O, artıq İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ölkə prezidentinin çağırışlarına cavab olaraq, İndustry 4.0 konsepsiyası və süni intellekt sahəsində Azərbaycan elminin dəyərli nailiyyətlər əldə etməsi məqsədilə yeni elmi prioritetlər müəyyən edildiyini qeyd etdi.
Y.Qayevski ötən ilin yayında Bakıya səfəri zamanı İnformasiya Tex­no­logiyaları İnstitutunda keçirdikləri görüşü xatırladaraq, bu qurumla olan sıx elmi əmək­daş­lıq əlaqələrindən məmnunluğunu ifadə etdi.
Öz növbəsində, professor O.Popov təxminən 3 ay öncə ölkəmizdə keçiri­lən  “İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE bey­nəl­xalq konfransı” (AICT 2019) günlərində İTİ-nin alimləri ilə görüşləri, apardıqları söhbətlər barədə yaddaqalan xoş təəssüratlarını bölüşdü.
Görüşdə elmi və elmi-innovativ sahədə, o cümlədən sənaye idarəetmə sistemlərinin təhlükəsizliyi üzrə tədqiqatlar istiqamətində qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

On February 11, Vice-President of the ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev received the head of the Cyber Security Department of the Polish National Center for Nuclear Research, Professor Yeček Kajevski and Professor of Computer and System Sciences at Stockholm University, professor Oliver Popov. The meeting was also attended by the heads of departments, associate professor, Ph.D. Yadigar Imamverdiyev and Ph.D. Babak Nabiyev.
Expressing his pleasure to see the guests again in Baku and the ANAS, academician Rasim Alguliyev said that bilateral and multilateral relations between our country and Europe's leading scientific research institutions are constantly developing.
During the conversation, R.Alguliyev noted that the establishment of a regional center in Baku for the Fourth Industrial Revolution between Davos Forum and Azerbaijan within the framework of the World Economic Forum last month was regarded by President Ilham Aliyev as an important event.
“The choice of Azerbaijan as a center in the South Caucasus and Central Asia is certainly a great event, as Mr. President said. Because it is our future development. We must provide scientific progress and development, lead our country to the future, modernize it, ”the scientist said.
He noted that in response to the President's calls at the Institute of Information Technology new scientific priorities have been identified for achieving valuable achievements of Azerbaijani science in the field of the concept of Industrial 4.0 and artificial intelligence.
Gajewski recalled the meeting he held at the Institute of Information Technology during his visit to Baku last summer and expressed his satisfaction with the close scientific cooperation with this organization.
In turn, Professor O. Popov shared his fond memories of meetings and conversations with IIT scientists at the 13th IEEE International Conference on the Use of Information and Communication Technologies (AICT 2019), held in our country about 3 months ago.
During the meeting, views on a number of issues of mutual interest in scientific and scientific-innovative areas were exchanged , including research on industrial management systems security.