İntellektual proqram sistemlərinin müqayisəli təhlili və konseptual modeli işləniləcək Fevral 05, 2020 | 09:43 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 9 saylı şöbəsinin 2020-ci il üzrə fəaliyyət planı dinlənilib.
Planı təqdim edən fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Kazımov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi şöbədə proqram mühəndisliyinin nəzəri əsasları və proqram sistemlərinin keyfiyyət göstəricilərinin araşdırılması üzrə tədqiqatlar aparılacaq. Qeyd edib ki, bu məqsədlə intellektual proqram sistemlərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi, proqram təminatının etibarlılığının artırılması üçün metod və modelin işlənilməsi, proqram təminatının sınaq metodlarının araşdırılması, zərərli proqram təminatının statik və dinamik analizi metodlarının tədqiqi nəzərdə tutulur.
Məruzəçi “İnformasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması” problemi üzrə aparılacaq tədqiqatlardan bəhs edərək bu məqsədlə intellektual texnologiyaların tətbiqi ilə uşaqların İnternetdə qorunması metodlarının işlənilməsi mövzusunda tədqiqatların aparılacağını da diqqəti çatdırıb.
O, şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən söz açaraq proqram mühəndisliyi sahəsində dərs vəsaitinin hazırlanması, intellektual texnologiyaların tətbiqi ilə uşaqların İnternetdə qorunması üçün metodların işlənilməsi və proqram mühəndisliyində Soft Computing metodları əsasında adaptiv proqram təminatının etibarlılığı və məhsuldarlığının artırılması üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi ilə bağlı qrant layihələrdə iştirakın nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Şöbə müdiri, həmçinin beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda iştirak, AR Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunmuş beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri, şöbənin elmmetrik göstəriciləri, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği ilə bağlı görüləcək işlər barədə məlumat verib.
T.Kazımov beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişafı istiqamətində nəzərdə tutulan işlərdən danışıb, Rusiya, Çin, Türkiyə, Qazaxıstan və Ukraynanın bir sıra elmi mərkəzləri və universitetləri, eləcə də, dünyanın nüfuzlu elmi jurnalları, assosiasiyaları və portalları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsinin planlaşdırıldığını nəzərə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin fəaliyyət planı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirib. Alim şöbədə proqram mühəndisliyi, uşaqların İnternetdə təhlükəsizliyinin təmin olunması sahəsində aparılan tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə edib.

Будет разработан сравнительный анализ и концептуальная модель интеллектуальных программных систем Фев 05, 2020 | 09:43 / Конференции, собрания
Был заслушан план работы отдела № 9 Института информационных технологий НАНА на 2020 год.
Представляя план, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Тофик Кязимов отметил, что в руководимом им отделе будут проводиться исследования теоретических основ программной инженерии и показателей качества программных систем. Он отметил, что с этой целью предусматривается разработка методов и алгоритмов для синтеза интеллектуальных программных систем, разработка методов и моделей для повышения надежности программного обеспечения, изучение методов тестирования программного обеспечения, изучение методов статического и динамического анализа вредоносного программного обеспечения.
Докладчик рассказал о предстоящих исследованиях по проблеме «Обеспечение информационной безопасности» и отметил, что с этой целью будут проведены исследования по разработке методов защиты детей в интернете с применением интеллектуальных технологий.
Говоря о научно-инновационной деятельности отдела, он отметил, что предусматривается участие в грантовых проектах, связанных с разработкой учебных пособий в области программной инженерии, разработкой методов защиты детей в интернете с применением интеллектуальных технологий и разработкой методов и алгоритмов повышения надежности и производительности адаптивного программного обеспечения на основе методов Soft Computing в программной инженерии.
Заведующий отделом также проинформировал об участии в конференциях международного и республиканского уровня, публикации научных статей в журналах международного и республиканского уровня, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией АР, научных показателях отдела, работе по пропаганде научно-практических результатов в СМИ.
Т.Касымов рассказал о работе, направленной на налаживание и развитие связей международного научного сотрудничества, отметив, что планируется продолжение сотрудничества с рядом научных центров и университетов России, Китая, Турции, Казахстана и Украины, а также с престижными научными журналами, ассоциациями и порталами мира.
Затем вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев озвучил предложения и рекомендации по плану деятельности отдела. Ученый рекомендовал еще больше углубить исследования в области программной инженерии, обеспечения безопасности детей в Интернете в отделе.