“Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sisteminin təqdimat mərasiminin iştirakçıları İnstitutda yaradılmış innovativ şəraitlə tanış oldular Yanvar 28, 2020 | 02:59 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 28-i “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sisteminin təqdimatı ilə bağlı keçirilən təlim seminarında iştirak edən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri və Kadrlar şöbələrinin müdirləri İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun maddi-texniki bazası və elmi-tədqiqat müəssisəsində yaradılan şəraitlə yaxından tanış oldular.
AMEA İTİ-nin direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qurumun Elmi tədqiqatlar, Tədris-İnnovasiya, E-kitabxana, Multimedia, eləcə də AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı.
O, institutda Big Data analitika, kibertəhlükəsizlik, proqram mühəndisliyi, elektron elm, informasiya iqtisadiyyatı, sosial şəbəkələrin analizi və digər istiqamətlərdə elmi tədqiqatların innovativ tələblərə müvafiq aparıldığını qeyd etdi. Bildirdi ki, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyəti problemlərinin həlli, müxtəlif elmi-nəzəri əsasların dərindən öyrənilməsi, əldə edilən biliklərin, yeni ideya və həllərin cəmiyyətə inteqrasiyası, yüksək nəticələrin əldə edilməsi məqsədlərinə xidmət edən birgə elmi-tədqiqatların aparılması institutun fəaliyyətində başlıca hədəflərdəndir.
Akademikin sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi qurum müvafiq dövlət proqramlarının icrasında yaxından iştirak edir və elektron elmin formalaşdırılmasına mütəmadi olaraq dəstək göstərir.
Alim xatırlatdı ki, ölkənin ilk dəfə İnternetə çıxışı 1991-ci ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilib. AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunmuşdur. İnstitut GEANT ilə geniş əməkdaşlıq əlaqələri quraraq, qeyd edilən əməkdaşlıq çərçivəsində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elm və təhsil üçün elektron infrastrukturun yaradılması məqsədilə Avropa Birliyi tərəfindən müəyyənləşdirilən EaPConnect layihəsində Azərbaycan tərəfini təmsil edir.
R.Əliquliyev Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında ötən ilin sonlarında GEANT-ın (Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası) qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə LOLA (LOw LAtency – aşağı gecikməli) audiovizual yayım sisteminin daimi istismara verilməsinə həsr olunan tədbir barədə də məlumat verdi. Bildirdi ki, cari ildə LoLa-xidmətinin Naxçıvan Dövlət Universitetinin Konservatoriyasında quraşdırılması və işə salınması planlaşdırılır.
AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyəti haqqında daha ətraflı məlumat verən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olduğunu söylədi. Bildirdi ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanlarına malikdirlər. Alim Data Mərkəzdə göstərilən xidmətlərdən bəhs edərək burada hesablama və yaddaş resurslarından istifadə yolu ilə mürəkkəb məsələlərin emalı və yadda saxlanmasına xidmət edən hesablama sistemlərinin mövcud olduğunu vurğuladı.
İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi haqqında ətraflı məlumat verən Rasim Əliquliyev AMEA-nın magistrlarına ümumi fənlərin tədrisi və imtahanların qəbulu, müəssisə və təşkilatların əməkdaşları, eləcə də digər şəxslər üçün  informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə kursların təşkili, distant kursların, seminar və konfransların təşkili, eləcə də ölkədə həyata keçirilən təhsilin informasiyalaşdırılması prosesinə elmi-metodoloji dəstəyin göstərilməsinin həyata keçirildiyini, informasiya texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların yüksəldilməsi məqsədinə xidmət edən müxtəlif innovativ layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin nəzdində Distant Tədris Mərkəzi və Wiki-Mərkəz fəaliyyət göstərir.
İnstitutda ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti barədə də məlumat verildi. Qeyd olundu ki, kitabxananın təhlükəsizliyinin təmin olunması, resursların identifikasiyası, oxucuların özünəxidməti həyata keçirə bilməsi üçün ən son texnologiyalar quraşdırılıb. Burada resursların meta-verilənlərinin hazırlanması, sifarişlərin idarə olunması, oxuculara xidmətin həyata keçirilməsi, müxtəlif tərkibli hesabatların hazırlanması məqsədilə Avropanın bir sıra ali məktəb və elmi təşkilatlarında uğurla istifadə olunan “Exlibris” şirkətinin Alephino Kitabxana İdarəetmə Sistemi tətbiq olunur.
Bundan əlavə, qonaqlar “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatının fəaliyyəti, genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlərlə, Multimedia Mərkəzi və “İnternet Kafe” ilə tanış oldular.

Участники презентации Национальной информационной системы «Научные кадры» ознакомились с инновационными условиями, созданными в Институте Янв 28, 2020 | 02:59 / Конференции, собрания
28 января заместители директоров, научные секретари и заведующие Отделами кадров научных учреждений и организаций НАНА, участвовавшие в обучающем семинаре, посвященном презентации Национальной информационной системы «Научные кадры», ознакомились с материально-технической базой Института информационных технологий и условиями, созданным в научно-исследовательском учреждении.
Директор ИИТ НАНА, академик Расим Алигулиев довел до внимания, что структура состоит из таких центров, как Научных исследований, Учебно-инновационный, Мультимедийный, Э-библиотечный, Центр управления научной компьютерной сетью AzScienceNet, Центры интернет-услуг, Сетевой безопасности, Сетевых операций AzScienceCERT.
Он отметил, что в институте проводятся научные исследования в области аналитики Big Data, кибербезопасности, программной инженерии, электронной науки, информационной экономики, анализа социальных сетей и других направлениях в соответствии с инновационными требованиями. И добавил, что основными целями деятельности института являются решение проблем информационных технологий и информационного общества, глубокое изучение различных научно-теоретических основ, интеграция в общество приобретенных знаний, новых идей и решений, проведение совместных научных исследований, служащих целям достижения высоких результатов.
По словам академика, руководимая им структура активно участвует в реализации соответствующих государственных программ и регулярно оказывает поддержку формированию электронной науки.
Ученый напомнил, что впервые доступ страны к интернету был осуществлен в 1991 году в Институте информационных технологий. Научная компьютерная сеть AzScienceNet была принята в члены Европейской Ассоциации научных и образовательных сетей (GEANT) в 2015 году в статусе национального оператора. Институт, установив тесные связи с GEANT, представляет азербайджанскую сторону в проекте EaPConnect, определяемом Европейским Союзом с целью создания электронной инфраструктуры для науки и образования в странах Восточного партнерства в рамках указанного сотрудничества.
Р.Алигулиев также проинформировал о мероприятии в Бакинской Музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли с участием представителей структур GEANT (Европейская ассоциация сетей науки и образования), посвященном постоянной эксплуатации системы аудиовизуального вещания LOLA (LOw LAtency – с низкой задержкой) в конце прошлого года. Он отметил, что в текущем году планируется установка и ввод LOLA-службы в консерваторию Нахчыванского государственного университета.
Заместитель директора по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов отметил, что в стране имеются большие возможности для интеграции науки и образования. Он отметил, что наряду с научно-исследовательскими учреждениями НАНА, учебные заведения страны также имеют возможность воспользоваться услугами сети AzScienceNet и Дата-центра. Говоря об услугах, предоставляемых в Дата-центре, ученый подчеркнул, что здесь существуют вычислительные системы, которые служат для обработки и запоминания сложных задач с использованием вычислительных и памятных ресурсов.
Подробно информируя об Учебно-Инновационном центре Института, Расим Алигулиев отметил, что осуществляется обучение магистров НАНА общим предметам и прием экзаменов, организация курсов по различным направлениям информационных технологий для сотрудников предприятий и организаций, а также других лиц, организация дистанционных курсов, семинаров и конференций, а также оказание научно-методологической поддержки в процессе информатизации образования, осуществляемого в стране. Он отметил, что в сфере информационных технологий реализуются различные инновационные проекты, служащие повышению знаний и навыков. Он подчеркнул, что при Учебно-Инновационном центре действуют Дистанционный учебный центр и Вики-центр.
В институте также была представлена информация о деятельности Э-библиотечного центра, оснащенного самыми современными технологиями. Было отмечено, что для обеспечения безопасности библиотеки, идентификации ресурсов, самореализации читателей установлены новейшие технологии. Здесь применяется Система управления библиотекой Alephino компании «Exlibris», успешно используемая в ряде вузов и научных организаций Европы с целью подготовки метаданных ресурсов, управления заказами, оказания услуг читателям, подготовки отчетов различного состава.
Кроме того, гости ознакомились с деятельностью издательства «Информационные технологии», широким спектром оборудования для цифровой печати, изданием различных книг, учебников и журналов, Мультимедийным центром и «Интернет-кафе».