“Payızın süni intellekti” yoxsa “süni intellektin qış mərhələsi”?
Son on il ərzində süni intellekt sahəsində yeni nailiyyətlər əldə edilib. Buna baxmayaraq, hazırda mütəxəssislər texnologiyanın imkanlarının yenidən qiymətləndirilməsinin və yeni mərhələyə qədəm qoymasının zəruri olduğunu düşünürlər.
Bəzi tədqiqatçılar süni intellektin yeni mərhələsini “Süni intellektin qış mərhələsi” adlandırır. Digər tədqiqat qrupu isə qarşıda daha çox irəliləyişlərin olduğunu nəzərə alaraq, bu adlandırma ilə razılaşmır.
“Microsoft” Araşdırma şirkətinin baş tədqiqatçısı Katya Hoffman süni intellektin yeni bir mərhələyə keçdiyini hiss etdiyini bildirib. Şeffild Universitetinin süni intellekt və robot texnikası üzrə professoru Noel Şarki Payızın süni intellekti termininin bu mərhələyə daha çox uyğun gəldiyini qeyd edib.
2010-cu illərin əvvəllərində, süni intellekt sahəsindəki dünya liderlərindən biri DeepMind”,süni ümumi zəka terminini istifadə edib.
2014-cü ildə Oksford Universitetinin filosofu Nik Bostrom “Super-intellekt” kitabı ilə maşınların möhkəm idarə olunduğu dünyanı proqnozlaşdırdığını diqqətə çatdırıb. Lakin zamanla bu proqnoz özünü doğrultmayıb. Onun fikrincə, hətta 2019-cu ilin sonunda ən ağıllı kompüterlər də əvvəlki kimi yalnız dar məsələlərin həllində fərqlənə bilib.
Nyu-York Universitetinin süni intellekt üzrə tədqiqatçısı Hari Markus isə diqqətə çatdırıb ki, onilliyin sonuna qədər mövcud metodların hələ də bizi daşıya biləcəyinə dair anlayış olub. İndi isə sənayenin davam etməsi üçün əsl yeniliyə ehtiyacı var.
Adının açıqlanmasını istəməyən süni intellekt tədqiqatçılarından biri bu sahəyə şübhə ilə yanaşdığımız bir dövrə girdiyimizi söyləyərək bildirib ki, süni intellektin ictimaiyyət tərəfindən qavranılması zamanla daha da qəlizləşir və ictimaiyyət getdikcə onun dəhşətli texnologiya olduğuna daha çox inanır.
Cəmiyyət çoxsaylı kəşflər etdikcə yeni və mürəkkəb problemlər ortaya çıxır, - deyə DeepMindın tədqiqatlar üzrə vitse-prezidenti Koray Kavukkuoğlu bildirib. O, qeyd edib ki, süni intellekt uzunmüddətli elmi səyahətdir. İnanırıq ki, süni intellekt indiyə qədər yaradılan ən güclü texnologiyalardan biri olacaq - minlərlə problemin həllini açacaq. Növbəti onillikdə bu potensialın reallaşmasına kömək etmək üçün süni intellekt sistemlərinin imkanlarını ümumiləşdirmək üçün yenilənmiş səylər göstəriləcək”.
bbc.com saytının məlumatına görə, son on il ərzində bu sahə çox uzun bir yol keçib, ancaq süni intellekt maşınları həqiqətən “ağıllı” etmək üçün hələ də elmi və texnoloji tərəqqidən uzaqdadır. Ən böyük problemlərdən biri məlumat baxımından daha səmərəli və problemin uğurla həll edilməsi üçün lazım olan emal gücünün inkişaf etdirilməsindədir. Mütəxəssislər vurğulayıblar ki, bu sahədə məlumatları genişləndirərək təsirli addımlar atılıb, lakin hesablamalar hər problem üçün uyğun və miqyaslı deyil. Onlar daha daha az məlumatla daha yaxşı işləməyin və daha çox ümumiləşdirmənin lazım olduğunu qeyd ediblər.
Mütəxəssislər son onillikdə süni intellekt termininin uğursuz sözə çevrildiyini və şirkətlər tərəfindən marketinq məqsədilə istifadə olunduğunu bildirirlər.

«Искусственный интеллект осени» или «зимний этап искусственного интеллекта»?
За последние десять лет достигнуты новые достижения в области искусственного интеллекта. Тем не менее, в настоящее время специалисты считают необходимым переоценить возможности технологии и приступить к новому этапу.
Некоторые исследователи называют новый этап искусственного интеллекта «зимним этапом искусственного интеллекта». Другая исследовательская группа не согласна с этим названием, учитывая, что впереди больше прогресса.
Катя Хоффман, главный исследователь исследовательской компании «Microsoft», заявила, что искусственный интеллект прошел новый этап. Ноэль Шарки, профессор искусственного интеллекта и робототехники в Шеффилдском университете, отметил, что термин «искусственный интеллект осени» больше соответствует этому этапу.
В начале 2010-х годов один из мировых лидеров в сфере ИИ использовал термин «DeepMind» и «Искусственный общий интеллект».
В 2014 году философ Оксфордского университета Ник Бостром отметил, что книга «супер-интеллект» предсказала мир, где машины управляются надежно. Но со временем этот прогноз не оправдал себя. По его мнению, даже самые умные компьютеры в конце 2019 года, как и прежде, отличались лишь решением «узких» проблем.
Хари Маркус, исследователь по искусственному интеллекту из Нью-Йоркского университета, сказал, что до конца десятилетия было понимание того, что существующие методы по-прежнему могут нести нас. Но сейчас для продолжения отрасли нужна «настоящая» новизна.
Один из исследователей искусственного интеллекта, который не хочет раскрывать свое имя, сказал, что мы вошли в эпоху, когда мы подозреваем, что восприятие искусственного интеллекта со стороны общественности становится все более ослабленным, и общественность все больше верит в то, что это ужасная технология.
«С многочисленными открытиями общества возникают новые и сложные проблемы»,-сказал вице-президент DeepMind по исследованиям Корай Джавуккуоглу. Он отметил что «искусственный интеллект-это долгосрочное научное путешествие. Мы верим, что искусственный интеллект станет одной из самых мощных технологий, созданных до сих пор - откроет решение тысяч проблем. В следующем десятилетии будут предприняты обновленные усилия для обобщения возможностей систем искусственного интеллекта, чтобы помочь реализовать этот потенциал».
Как сообщает bbc.com, за последние десять лет эта отрасль прошла очень долгий путь, но машины «искусственного интеллекта» все еще далеки от научного и технологического прогресса, чтобы сделать их «умными». Одна из самых больших проблем заключается в разработке мощности обработки, необходимой для более эффективного с точки зрения информации и успешного решения проблемы. Специалисты подчеркнули, что в этой области были предприняты эффективные шаги по расширению данных, но расчеты не подходят для каждой проблемы и масштабируются. Они отметили, что они должны работать лучше с меньшими данными и обобщать больше.
Специалисты отмечают, что в последнее десятилетие термин «искусственный интеллект» стал неудачным и используется компаниями в маркетинговых целях.