“Payızın süni intellekti” yoxsa “süni intellektin qış mərhələsi”?
Son on il ərzində süni intellekt sahəsində yeni nailiyyətlər əldə edilib. Buna baxmayaraq, hazırda mütəxəssislər texnologiyanın imkanlarının yenidən qiymətləndirilməsinin və yeni mərhələyə qədəm qoymasının zəruri olduğunu düşünürlər.
Bəzi tədqiqatçılar süni intellektin yeni mərhələsini “Süni intellektin qış mərhələsi” adlandırır. Digər tədqiqat qrupu isə qarşıda daha çox irəliləyişlərin olduğunu nəzərə alaraq, bu adlandırma ilə razılaşmır.
“Microsoft” Araşdırma şirkətinin baş tədqiqatçısı Katya Hoffman süni intellektin yeni bir mərhələyə keçdiyini hiss etdiyini bildirib. Şeffild Universitetinin süni intellekt və robot texnikası üzrə professoru Noel Şarki Payızın süni intellekti termininin bu mərhələyə daha çox uyğun gəldiyini qeyd edib.
2010-cu illərin əvvəllərində, süni intellekt sahəsindəki dünya liderlərindən biri DeepMind”,süni ümumi zəka terminini istifadə edib.
2014-cü ildə Oksford Universitetinin filosofu Nik Bostrom “Super-intellekt” kitabı ilə maşınların möhkəm idarə olunduğu dünyanı proqnozlaşdırdığını diqqətə çatdırıb. Lakin zamanla bu proqnoz özünü doğrultmayıb. Onun fikrincə, hətta 2019-cu ilin sonunda ən ağıllı kompüterlər də əvvəlki kimi yalnız dar məsələlərin həllində fərqlənə bilib.
Nyu-York Universitetinin süni intellekt üzrə tədqiqatçısı Hari Markus isə diqqətə çatdırıb ki, onilliyin sonuna qədər mövcud metodların hələ də bizi daşıya biləcəyinə dair anlayış olub. İndi isə sənayenin davam etməsi üçün əsl yeniliyə ehtiyacı var.
Adının açıqlanmasını istəməyən süni intellekt tədqiqatçılarından biri bu sahəyə şübhə ilə yanaşdığımız bir dövrə girdiyimizi söyləyərək bildirib ki, süni intellektin ictimaiyyət tərəfindən qavranılması zamanla daha da qəlizləşir və ictimaiyyət getdikcə onun dəhşətli texnologiya olduğuna daha çox inanır.
Cəmiyyət çoxsaylı kəşflər etdikcə yeni və mürəkkəb problemlər ortaya çıxır, - deyə DeepMindın tədqiqatlar üzrə vitse-prezidenti Koray Kavukkuoğlu bildirib. O, qeyd edib ki, süni intellekt uzunmüddətli elmi səyahətdir. İnanırıq ki, süni intellekt indiyə qədər yaradılan ən güclü texnologiyalardan biri olacaq - minlərlə problemin həllini açacaq. Növbəti onillikdə bu potensialın reallaşmasına kömək etmək üçün süni intellekt sistemlərinin imkanlarını ümumiləşdirmək üçün yenilənmiş səylər göstəriləcək”.
bbc.com saytının məlumatına görə, son on il ərzində bu sahə çox uzun bir yol keçib, ancaq süni intellekt maşınları həqiqətən “ağıllı” etmək üçün hələ də elmi və texnoloji tərəqqidən uzaqdadır. Ən böyük problemlərdən biri məlumat baxımından daha səmərəli və problemin uğurla həll edilməsi üçün lazım olan emal gücünün inkişaf etdirilməsindədir. Mütəxəssislər vurğulayıblar ki, bu sahədə məlumatları genişləndirərək təsirli addımlar atılıb, lakin hesablamalar hər problem üçün uyğun və miqyaslı deyil. Onlar daha daha az məlumatla daha yaxşı işləməyin və daha çox ümumiləşdirmənin lazım olduğunu qeyd ediblər.
Mütəxəssislər son onillikdə süni intellekt termininin uğursuz sözə çevrildiyini və şirkətlər tərəfindən marketinq məqsədilə istifadə olunduğunu bildirirlər.

“Artificial Intelligence of Autumn” or “Winter Stage of Artificial Intelligence”? January 13, 2020 | 02:59 / Interesting information
Over the past ten years, new achievements in the field of artificial intelligence have been achieved. Nevertheless, at present, experts consider it necessary to overestimate the capabilities of the technology and begin a new stage.
Some researchers call the new stage of artificial intelligence "the winter stage of artificial intelligence." Another research group does not agree with this name, given that there is more progress ahead.
Katya Hoffman, principal researcher at Microsoft Research, said artificial intelligence has gone a new stage. Noel Sharkey, a professor of artificial intelligence and robotics at the University of Sheffield, noted that the term “artificial intelligence in the fall” is more relevant to this stage.
In the early 2010s, one of the world leaders in AI used the term DeepMind and Artificial General Intelligence.
In 2014, Oxford University philosopher Nick Bostrom noted that the book "super-intelligence" predicted a world where cars are controlled reliably. But over time, this forecast did not pay off. In his opinion, even the smartest computers at the end of 2019, as before, differed only in solving “narrow” problems.
Hari Marcus, an artificial intelligence researcher at New York University, said that until the end of the decade there was an understanding that existing methods could still carry us. But now, to continue the industry, a “real” novelty is needed.
One artificial intelligence researcher who doesn’t want to reveal his name said that we have entered an era when we suspect that public perception of artificial intelligence is becoming weakened and the public more and more believes that this is a terrible technology.
“With the many discoveries of society, new and complex problems arise,” said Koray Javukkuoglu, vice president of research at DeepMind. He noted that “artificial intelligence is a long-term scientific journey. We believe that artificial intelligence will become one of the most powerful technologies created so far - it will open the solution to thousands of problems. Over the next decade, renewed efforts will be made to generalize the capabilities of artificial intelligence systems to help realize this potential. ”
According to bbc.com,, the industry has come a long way over the past ten years, but AI machines are still far from scientific and technological progress to make them smart. One of the biggest problems is to develop the processing power needed to be more efficient in terms of information and successfully solve the problem. Experts emphasized that effective steps have been taken in this area to expand the data, but the calculations are not suitable for each problem and scale. They noted that they should work better with less data and generalize more.
Experts note that in the last decade, the term “artificial intelligence” has become unsuccessful and is used by companies for marketing purposes.