Elektron dövlətdə sosial kredit sisteminin tətbiqinin problemləri və perspektivləri ilə əlaqədar məsələlər müzakirə olundu Dekabr 20, 2019 | 04:45 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Elektron dövlətdə sosial kredit sisteminin tətbiqinin problemləri və perspektivləri” mövzusuna həsr olunmuş elmi seminar keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun baş mütəxəssisi, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru İradə Ələkbərova bildirdi ki, tarix boyu insanların bu və ya digər xüsusiyyətinə görə qiymətləndirilməsinin aparılması prosesi müasir dövrümüzdə də davam etməkdədir. Məruzəçi informasiya texnologiyalarının inkişafı ilə əlaqədar insan fəaliyyətinin şəffaflaşdığını, cəmiyyətin elektron idarə edilməsi prosesinin genişləndiyini diqqətə çatdırdı. O, bildirdi ki, e-hökumət mühitində insanların fəaliyyəti ilə bağlı məlumatlar müxtəlif bazalarda toplanılır, eləcə də burada insanların vətəndaş və qanun, vətəndaş və konstitusiya müstəvisində vəzifə öhdəlikləri öz əksini tapır.
İ.Ələkbərova e-dövlətin formalaşdığı müasir cəmiyyətdə müxtəlif reyestrlərdə, bank sistemlərində, şəxsi uçot vərəqlərində və arxivlərdə “böyük verilənlər”i təşkil edən məlumatların saxlanıldığını, eləcə də bu məlumatlardan e-dövlət quruculuğunda səmərəli istifadənin ölkənin informasiya təhlükəsizliyinin və iqtisadi inkişafının yüksək səviyyədə təmin edilməsi üçün vacib olduğunu bildirdi.
O, sosial kredit sisteminin imkanlarını və onun qiymətləndirilməsi üçün nəzərdə tutulan mövcud sistemlər haqqında məlumat verdi, dünyada geniş istifadə olunan “FİCO”, “VantageScore 3.0” və “Driver Fitness”  sistemləri, eləcə də onların perspektivləri müzakirə oludu.
Məruzəçi Çin dövləti tərəfindən təklif olunan sosial kredit sisteminin (Social Credit System, SCS) imkanları haqqında danışdı, sosial kreditin qiymətləndirilməsi metodları və tənzimləmə mexanizmləri barədə məlumat verdi. Sosial kredit sistemində tətbiq olunan “xəbərdarlıq və cəza” nəzəriyyəsinin  mənfi və müsbət amillərini sadalayan İ.Ələkbərova onu da qeyd etdi ki, sistemdə istifadə olunan alqoritmdə əsasən 5 faktor nəzərə alınır: vətəndaşın kredit tarixi, öhdəliklərin yerinə yetirilmə imkanı, fərdi xüsusiyyətlər, davranış və maraqlar, sosial münasibətlər.
Bildirdi ki, Çin vətəndaşlarının davranışlarına və fərdi məlumatlara görə qiymətləndirilməsini aparan “Hukou” və “Dang’an” sistemlərinin iş prinsipi Çinin müxtəlif regionlarında sınaqdan keçirilən SCS-in platforması üzərində yaradılıb.
Məruzəçi onu da qeyd etdi ki, SCS tərəfindən vətəndaşın sosial kreditinin qiymətləndirilməsi prinsipindən istifadə etməklə cəmiyyətin keyfiyyətini müəyyən etmək üçün sosial kredit şkalasından istifadə etmək daha məqsədəuyğundur. Sosial kredit şkalasının tətbiqində məqsəd aşağı kreditə malik vətəndaşları dövlət tərəfindən cəzalandırmaq deyil, göstəricinin aşağı düşməsi səbəblərinin müəyyən olunması və bu səbəblərin aradan qaldırılması üçün alternativ tədbirlərin görülməsi, hüquqi vətəndaşların çoxluq təşkil etdiyi hüquqi dövlətin yaradılmasıdır.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev müasir dövrümüzdə sosial kredit sistemləri ilə əlaqədar tədqiqatların aktual olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, sosial kredit sistemi vasitəsilə vətəndaşların qiymətləndirilməsi prosesi sosial-iqtisadi hadisələr ilə əlaqədar bir çox dövlətlərin diqqətini cəlb edən məsələlərdəndir.
Akademik bu mövzunun yeni, aktual və maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, burada vətəndaşların milli və ya korporativ səviyyədə qiymətləndirilməsi məsələsi əsas şərtlərdəndir və hər bir cəmiyyətin öz yanaşması və psixoloji qiymətləndirmə metodu vardır.
R.Əliquliyev bildirdi ki, bu tədqiqatın məqsədi yeni şəraitdə – müasir informasiya cəmiyyətində, e-dövlət quruculuğunda, e-demoqrafiya çərçivəsində insanları qiymətləndirməkdir. Qeyd etdi ki, vətəndaşı qiymətləndirmək üçün hər bir sistemin öz marağı var: bank, vergi, tibb, tədris müəssisələri, biznes şirkətləri və s. Bu sahələrdə vətəndaşın qiymətləndirilməsi müəssisənin tələblərinə uyğun olaraq aparılır.
Vətəndaş və cəmiyyət münasibətlərindən danışan R.Əliquliyev burada vətəndaşın qanun və cəmiyyət qarşısında öhdəliklərinin yerinə yetirməsindən asılı olaraq onun qiymətləndirilməsinin aparıldığını qeyd etdi. O, bildirdi ki, vətəndaş və cəmiyyət üzrə vətəndaşı qiymətləndirmək üçün bu gün real zəmin mövcuddur.
Sonda SCS-in iş prinsipi, əhəmiyyəti və problemləri ilə əlaqədar suallar səsləndirildi, müzakirələr aparıldı.

Были обсуждены проблемы и перспективы применения системы социального кредитования в электронном государстве
20 Декабрь 2019 - 16:45 | Конференции, собрания
Были обсуждены проблемы и перспективы применения системы социального кредитования в электронном государстве, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
В Институте информационных технологий НАНА состоялся научный семинар на тему «проблемы и перспективы применения системы социального кредитования в электронном государстве».
Главный специалист института, доктор философии по техническим наукам Ирада Алекперова сообщила, что процесс оценки людей по тем или иным признакам на протяжении всей истории продолжается и в наше время. Докладчик отметила, что в связи с развитием информационных технологий деятельность человека стала прозрачной, расширился процесс электронного управления обществом. Она отметила, что в среде э-правительства информация, связанная с деятельностью людей, собирается в различных базах данных, где отражаются должностные обязанности граждан и закон, граждан и в конституционной плоскости.
И.Алекперова отметила, что в современном обществе, где формируется э-государство, хранятся данные, составляющие «большие данные» в различных реестрах, банковских системах, личных учетных листах и архивах, а также эффективное использование этих данных в строительстве э-государства важно для обеспечения высокого уровня информационной безопасности и экономического развития страны.
Он рассказал о возможностях системы социального кредитования и существующих системах, предназначенных для ее оценки, широко используемые в мире системы “FICO”, “VantageScore 3.0” и “Driver Fitness”, а также были обсуждены их перспективы.
Докладчик рассказала о возможностях системы социального кредитования (Social Credit System, SCS), предлагаемой Китайским государством, рассказала о методах оценки социального кредита и механизмах регулирования. Описывая негативные и позитивные факторы теории «предупреждения и наказания», применяемой в системе социального кредита. И.Алекперова также отметила, что в используемом в системе алгоритме в основном учитываются 5 факторов: кредитная история гражданина, возможность исполнения обязательств, индивидуальные особенности, поведение и интересы, социальные отношения.
Она отметила, что принцип работы систем «Hukou» и «Dang’an», которые проводят оценку поведения китайских граждан и персональных данных, был создан на платформе SCS, которая была протестирована в различных регионах Китая.
Докладчик также отметила, что целесообразнее использовать шкалу социального кредита, чтобы определить качество общества, используя принцип оценки социального кредита гражданина SGS. Цель применения шкалы социального кредита – не наказывать граждан с низким кредитом, а определить причины падения показателя и принять альтернативные меры для устранения этих причин, создать правовое государство, в котором большое количество юридических лиц.
Затем вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев отметил актуальность исследований в связи с социальными кредитными системами в наше время. Он отметил, что процесс оценки граждан через систему социального кредита – это вопросы, привлекающие внимание многих государств в связи с социально-экономическими событиями.
Академик отметил, что эта тема является новой, актуальной и интересной. Он подчеркнул, что здесь основными условиями являются вопросы оценки граждан на национальном или корпоративном уровне, и каждое общество имеет свой подход и метод психологической оценки.
Р.Алигулиев отметил, что целью этого исследования является оценка людей в новых условиях – в современном информационном обществе, строительстве э-государства, в рамках е-демографии. Также отметил, что у каждой системы есть свой интерес к оценке гражданина: банк, налог, медицина, учебные заведения, бизнес-компании и т. д. Оценка гражданина в этих областях проводится в соответствии с требованиями предприятия.
Говоря о гражданских и общественных отношениях Р.Алигулиев отметил, что здесь проводится его оценка в зависимости от выполнения гражданином своих обязательств перед законом и обществом. Он отметил, что сегодня существует реальная почва для оценки гражданина и общества.
В заключение были озвучены вопросы, проведены обсуждения, касающиеся принципа работы, важности и проблем SGS.