Regional və sektorial aspektdə informasiya və biliklər iqtisadiyyatının formalaşma səviyyəsinin qiymətləndirilməsi məsələləri müzakirə olundu Dekabr 16, 2019 | 02:08 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 8 saylı şöbənin “Regional və sektorial aspektdə informasiya və biliklər iqtisadiyyatının formalaşma səviyyəsinin qiymətləndirilməsi məsələləri” mövzusuna həsr olunmuş elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev iqti­sa­di inkişafın növbəti mərhələsi kimi informasiya və biliklər iqtisadiyyatı barədə məlumat verdi. O, texnoloji inkişaf və innova­si­ya­ların iqtisadi artımın uzunmüddətli hərəkətverici qüvvəsi kimi çıxış etməsi, informasiya və bi­liyin cəmiyyətin əsas inkişaf faktoruna çevrilməsi barədə danışdı.
Ə.Əliyev bildirdi ki, ölkə iqtisadiyyatının səmərəliliyə əsaslanan iqtisadiyyata çev­ril­məsi üçün innovasiyaların üstünlüyü ilə səciyyələndirilən mərhələyə keçid təmin olun­malıdır. Eyni zamanda, iqtisadiyyatın strukturunun məqsədyönlü şəkildə təkmil­ləş­di­rilməsinin və iqtisadiyyatda neft-qaz ehtiyat­la­rı­nın ixracından mövcud asılılığın aradan qaldırmasının prioritet məsələlərdən olduğunu da vurğuladı.
Məruzəçinin sözlərinə görə, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının səviyyəsinin qiymətləndirilməsində müxtə­lif yanaşmalar, göstərici-indikatorlar, metodikalar, indekslər və s. mövcuddur. O, müqayi­sə­li təhlillərin aparılmasında pərakəndəlik olduğunu, müqayisə üçün seçiləcək baza qrupla­rının tələblərə, regional xüsusiyyətlərə tam cavab vermədiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının forma­laş­ması vəziyyətinin iqtisadi təhlili zamanı funksional cəhətdən iqtisadi inkişaf mərhələ­lə­rinin: aqrar, sənaye, informasiya, bilik, smart texnologiyalar kimi qəbul edilməsi təklif olu­nur.
Ə.Əliyev regional və sektorial aspektdə informasiya, eləcə də biliklər iqtisadiyyatının formalaşma səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üzrə əsas göstərici kimi BMT Sosial İqtisadi İnkişaf Təşkilatının “Biliyə investisiya qoyuluşu” ümumiləşdirici göstəricisini təklif etməsini qeyd etdi. Həmin göstərici işləmələrə, tədqiqata, ali təhsilə, İKT-yə, proqram təminatına olan investisiyaları əhatə edir. Bu göstərici əsasında ölkələr 3 qrupa bö­lü­nür: yüksək (ÜDM-in 6%), orta (ÜDM-in 3-4%), aşağı (ÜDM-in 2-3%). Göstərici iqtisadi vəziyyəti investisiya nöqteyi-nəzərindən izah etməyə imkan versə də, durumu tam əks etdirir.
Şöbə müdiri informasiya və biliklər iqtisadiyyatının səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə regional və sahəvi yanaşmanın xü­su­siyyətlərini izah edərək təklif etdiyi metodikanı şərh etdi. O göstərdi ki, regionlar və sektorlar həm ümumi halda, həm də klasterizasiya olunduqdan sonra müəyyən qruplar halında təhlil prosesinə cəlb olunur. Hər bir halda təhlillər və qiymətləndirmələr təklif olunmuş göstəricilər, uyğun ekspert qiymətləri vasitəsilə həyata keçirilir.
Sonda Ə.Əliyev əldə olunan yekun nəticələri diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, müasir dövrün iqtisadi perspektivlərini, xüsusən elm, texnologiya, innovasiya tu­tum­lu sahələri kəmiyyət və keyfiyyət cəhətdən qiymətləndirmək olduqca çətin məsələ­lər­dəndir. İnformasiyaya və bi­lik­lərə əsaslanan iqtisadiyyatın regional və sektorial aspektdə inkişaf səviyyəsinin düzgün və dəqiq qiymətlən­diril­mə­si­ni həyata keçirən indekslər sisteminin işlənilməsi və müntəzəm olaraq onla­rın təkmilləşdirilməsi müasir dövrün tələbidir.
Onun sözlərinə görə, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının region və sahələri üzrə kompozit indek­si­nin, onu formalaşdıran digər indeks, subindeks, eləcə də indikatorların qarşılıqlı təsirinin aydınlaşdırılması və hesablan­ma­sı mərhələləri onlardan gələcəkdə real təhlil, planlaşdırma, proqnozlaşdırma mexa­nizm­ləri kimi istifadə olunmasına imkan yaradır.

Обсуждены вопросы оценки уровня формирования экономики информации и знаний в региональном и секторальном аспектах Дек 16, 2019 | 02:08 / Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА состоялся научный семинар отдела № 8 на тему «Вопросы оценки уровня формирования экономики информации и знаний в региональном и секторальном аспектах».
Заведующий отделом, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев рассказал об экономике информации и знаний как очередной этап экономического развития. Он рассказал о технологическом развитии и инновациях, выступающих в качестве долгосрочной движущей силы экономического роста, превращении информации и знаний в основной фактор развития общества.
А.Алиев подчеркнул, что для повышения эффективности экономики страны должен быть обеспечен переход на этап, характеризующийся преимуществом инноваций. В то же время целенаправленно совершенствуется структура экономики и устранение существующей зависимости от экспорта нефтегазовых ресурсов в экономике является приоритетным вопросом, – сказал он.
По словам докладчика, доступны различные подходы к оценке уровня экономики информации и знаний, индикаторы-индикаторы, методики, индексы и т.д. Он отметил, что в проведенном сравнительном анализе существует розничность, где выбранные базовые группы для сравнения, не отвечают требованиям и региональным характеристикам по полной мере. И добавил, что при экономическом анализе ситуации формирования экономики информации и знаний предлагается воспринимать функциональные этапы экономического развития как: аграрные, промышленные, информационные, научные, умные технологии.
А.Алиев отметил, что как основной показатель оценки уровня формирования экономики знаний, так и информации в региональном и секторальном аспектах, Организации Социально-Экономического Развития «Инвестиции в знания» по социально-экономическому развитию предлагает обобщающий показатель. Этот показатель охватывает инвестиции в работу, исследования, высшее образование, ИКТ, программное обеспечение. На основе этого показателя страны делятся на 3 группы: высокие (6% ВВП), средние (3-4% ВВП), низкие (2-3% ВВП). Хотя индикатор позволяет объяснить экономическое положение с точки зрения инвестиций, он полностью отражает ситуацию.
Этот показатель охватывает инвестиции в работу, исследования, высшее образование, ИКТ, программное обеспечение. На основе этого показателя страны делятся на 3 группы: высокие (6% ВВП), средние (3-4% ВВП), низкие (2-3% ВВП). Хотя индикатор позволяет объяснить экономическое положение с точки зрения инвестиций, он полностью отражает ситуацию.
Заведующий отделом прокомментировал предлагаемую методику, объяснив особенности регионального и отраслевого подхода к оценке уровня экономики информации и знаний. Он показал, что регионы и секторы вовлечены в процесс анализа как в целом, так и в определенные группы после кластеризации. В каждом случае анализы и оценки проводятся через предлагаемые показатели, соответствующие экспертным оценкам.
В завершение А.Алиев довел до внимания полученные итоговые результаты. Он отметил, что оценка экономических перспектив современности, в частности науки, технологий, инновационных сфер, с количественной и качественной точки зрения – довольно сложные вопросы. Разработка и регулярное совершенствование системы индексов, осуществляющей правильную и точную оценку уровня развития экономики на основе информации и знаний в региональном и секторальном аспектах это требование современности.