AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq Əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev Niderlandın paytaxtı Amsterdam şəhərində keçirilən GEANT-ın İdarəetmə Şurasının iclasında iştirak edib.
Qeyd edək ki, iclasa təşkilatın layihə rəhbərləri Veronika Di LunaLeonie Şafer, IT mütəxəssisi Yeva Muraşkina, texniki məsələlər üzrə baş mütəxəssisi Kladio Allaçoi, satınalma üzrə mütəxəssisi İstvan Tetenyi, Şura üzvləri Raymundus TuminauskasValter van Dijk da qatılıb.
İclasda maliyyə və satınalma məsələləri, layihə çərçivəsində alınan avadanlıqlar, Moldova və Ukrayna arasında yeni optik kabelin çəkilməsi məsələləri müzakirə olunub. Həmçinin, mentorluq proqramı, “EaPEC 2020” konfransı, “Tədqiqatını işıqlandır 2019” ( Enlighten Your Research 2019) proqramı ətrafında danışıqlar, marketinq və kommunikasiyanın (Marcomms) vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda gələn ilin oktyabr ayında Bakıda keçiriləcək “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020) bağlı görülən işlərin ilkin mərhələsi haqqında məlumat verilib, eləcə də AMEA-nın vitse-prezidenti, İTİ-nin direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin EaPEC 2020 ilə bağlı irəli sürdüyü təkliflər səsləndirilib.
Tədbirdə, həmçinin EapConnect layihəsinin davamı olan EaPConnect2 ətrafında aparılan müzakirələrdə növbəti layihənin gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi məsələlərinə həsr olunacağı vurğulanıb.

В Амстердаме состоялось заседание Совета управления GEANT Дек 13, 2019 | 05:49 / Конференции, собрания
Заведующий Отделом международных связей Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Бабек Набиев на прошлой неделе принял участие в 19-м заседании Генеральной ассамблеи Ассоциации GEANT (Европейская ассоциация науки и образования, Gigabit European Advanced Network Technology) в Амстердаме, Нидерланды.
Отметим, что в заседании приняли участие руководители проекта Вероника Ди Луна и Леони Шафер, ИТ-специалист Ева Мурашкина, главный специалист по техническим вопросам Кладио Аллачой, специалист по закупкам Истван Тетени, члены Совета Раймундус Туминаускас и Вальтер ван Дейк.
На заседание были обсуждены финансовые и закупочные вопросы, оборудования приобретенные в рамках проекта, прокладка нового оптического кабеля между Молдовой и Украиной.  Были обсуждены переговоры по программам наставничества и «Просветите свои исследования 2019» (Enlighten Your Research 2019), а также состоялось обмен мнениями о конференции «EaPEC 2020», состоянии маркетинга и коммуникаций (Marcomms).
На заседании была представлена информация о предварительном этапе работ, проводимых в октябре следующего года в связи с «5-й конференцией Восточного партнерства E-инфраструктуры» (5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2020), а также озвучены предложения по EaPEC 2020 вице-президента НАНА, директора ИИТ, академика Расима Алигулиева.
Было подчеркнуто, что следующий проект EaPConnect2, который является продолжением проекта EapConnect, будет посвящен вопросам гендерного равенства и расширения прав женщин.