Avtobuslara işığın köməyi ilə İnternetin ötürülməsi sistemi quraşdırılıb
“Philips Lighting”in keçmiş bölməsi olan “Signify” şirkəti avtobuslarda işıq dalğaları vasitəsilə genişzolaqlı İnternet bağlantısının yoxlanması üzrə pilot layihəsinə başlayıb.
“Signify”nin təqdim etdiyi “LiFi” (Light Fidelity) sistemi “Trulifi” adlanır. O, genişzolaqlı İnterneti radio dalğaları ilə deyil, işıq vasitəsilə ötürən Wi-Fi alternativini təşkil edir.
Pilot layihə çərçivəsində şirkət məlumat ötürülməsi üçün kanal kimi çıxış edən hər avtobus oturacağının üzərində LED işıqlandırma quraşdırıb. Hər bir sərnişin radio diapazonunda işləyən ümumi şəbəkələrdən istifadə etmək əvəzinə başının üstündəki işıq mənbəyi vasitəsilə şəbəkəyə qoşulur.
hightech.fm  saytının məlumatına əsasən, “Li-Fi” şəbəkəsi işıqlandırılmış sahə ilə məhdudlaşdığı üçün bu, əlaqənin artan təhlükəsizliyini təmin edir. Avtobusun hərəkəti zamanı dalğalanmalar işıqlandırma vasitəsilə ilə yayılan siqnala təsir göstərmir, buna görə də o öz sabitliyi ilə fərqlənir. İşıq səviyyəsi də ona təsir etmir: spektrin insan gözü ilə qəbul edilməyən infraqırmızı sahəsi əlaqə kanalı kimi istifadə olunur.
Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, “Trulifi” yüksək keyfiyyətli rabitəni təmin edir. Bundan əlavə, hər bir sərnişinə kondisioner sisteminin işini və oturacağın üstündəki işıqlandırma səviyyəsini nizama salmağa, eləcə də səyahətdə yemək sifariş etmək imkanı verir. Bu funksiyaları ön oturacağın arxasında yerləşən ekran vasitəsilə idarə etmək mümkündür.

На автобусах установлена система передачи интернета с помощью света Ноя 21, 2019 | 10:24 / Интересная информация
Компания Signify, бывшее подразделение Philips Lighting, запустила пилотный проект по тестированию широкополосного интернет-соединения через световые волны в автобусах.
Система LiFi (Light Fidelity) от Signify называется Trulifi — она представляет собой альтернативу Wi-Fi, которая передает широкополосный интернет через световые, а не радиоволны.
В рамках пилотного проекта компания установила над каждым сидением автобусов LED-освещение, которое служит в качестве канала для передачи данных. Вместо использования общих сетей, работающих в радиодиапазоне, каждый пассажир подключается к сети через источник света над головой.
Как сообщает hightech.fm, это обеспечивает повышенную безопасность соединения, так как покрытие Li-Fi-сети ограничено освещенным пространством. Колебания при движении автобуса не оказывают влияние на распространяемый посредством освещения сигнал, поэтому он отличается стабильностью. Не влияет на него и уровень освещенности: в качестве канала связи используется инфракрасный участок спектра, который не воспринимается глазом человека.
Trulifi, по словам представителей компании, обеспечивает высокое качество связи, а также позволяет каждому пассажиру регулировать работу системы кондиционирования воздуха и уровень освещения над сидением и даже заказывать питание в поездке. Управлять этими функциями можно через дисплей, расположенный на спинке впереди стоящего кресла.