E-elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyası məsələlərinin tədqiqi müzakirə olunub Oktyabr 31, 2019 | 03:30 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 3 saylı şöbəsinin 2019-cu il ərzində apardığı elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev bir il ərzində görülmüş işlərin nəticələri haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi şöbədə institutun əsas elmi istiqaməti çərçivəsində e-elmin formalaşdırılması problemləri üzrə “E-elm mühitində böyük həcmli verilənlər problemləri, perspektiv texnoloji həlləri” və “E-elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyası məsələləri”nin tədqiq olunduğunu, eləcə də “Elmdə idarəetmə qərarlarının qəbul edilməsinə informasiya dəstəyinin təmin edilməsi”, “Vətəndaş elmi layihələrinin formalaşdırılması” və “Vətəndaş elmi layihələrində təhlükəsizliyin təmin edilməsi”  məsələləri üzrə araşdırmaların davam etdirildiyini qeyd etdi.
O, elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işlər barədə də məlumat verərək, bu istiqamətdə AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “Industry 4.0 konsepsiyası əsasında neft-qaz sənayesinin kiber-fiziki infrastrukturunun formalaşması və intellektual analizi texnologiyalarının işlənilməsi” qrant layihəsi üzrə tədqiqatın aparıldığını söylədi.
Şöbənin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin nəticələri barədə məlumat verən məruzəçi bir sıra məqalələrin çap edildiyini və elmi konfranslarda müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırdı. “Scopus” və “Web of Science” bazalarına daxil olan məqalələr barədə ətraflı məlumat verdi.
T.Fətəliyev, həmçinin şöbə əməkdaşlarının elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişafı ilə bağlı görülmüş işlər haqqında da məlumat verdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məruzə ilə bağlı müəyyən tövsiyələr verdi. E-elmin formalaşması problemləri ilə bağlı araşdırmaların aktuallıq kəsb edən məsələlərdən olduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə tədqiqatların davam etdirilməsinin, məqalələrin hazırlanmasının vacibliyini vurğuladı.

Обсуждено исследование вопросов интеграции кибер-физических систем в среду э-науки Окт 31, 2019 | 03:30 / Конференции, собрания
Состоялось обсуждение годового отчета Отдела №3 Института информационных технологий НАНА за 2019 год. Отчет представил заведующий отделом Тахмасиб Фаталиев. Он дал информацию о результатах работы, проделанной в течение года.
Выступивший отметил, что в отделе были проведены исследования по таким темам, как «Проблемы данных большого объема в среде э-науки, перспективные технологические решения» и «Проблемы интеграции кибер-физических систем в среду э-науки», а также продолжаются исследования по таким темам: «Обеспечение информационной поддержки управленческих решений в науке», «Формирование гражданских научных проектов» и «Обеспечение безопасности в гражданских научных проектах».
Он также проинформировал о работе, проделанной в рамках научно-инновационной деятельности, а также отметил, что было реализовано исследование по грант проекту «Формирование киберфизической инфраструктуры нефтегазовой отрасли и разработка технологий интеллектуального анализа на основе концепции «Industry 4.0», финансируемой Государственным нефтяным фондом Азербайджанской Республики, было принято участие в подготовке доклада «Состояние становления электронной науки в Азербайджанской Республике и предстоящие задачи» для заседания Координационного совета по научным исследованиям на 17.01.2019.
Выступивший дал информацию о результатах научно-исследовательской деятельности отдела и подчеркнул, что ряд статей были опубликованы и обсуждены на научных конференциях. Он предоставил подробную информацию о статьях, включенных в базы данных «Scopus» и «Web of Science».
Т.Фаталиев также проинформировал о научно-педагогической и научно-организационной деятельности сотрудников отдела, подготовке различных публикаций, установлении и развитии международного научного сотрудничества.
Вице-президент НАНА, директор института Расим Алигулиев выступил с некоторыми рекомендациями относительно отчета. Подчеркнув важность исследований по проблемам формирования электронной науки, он отметил важность продолжения исследований в этом направлении.