İKT-in tətbiqində və onun cəmiyyətə təsirində hazırki və gələcək cərəyanlar müzakirə olunub Oktyabr 23, 2019 | 10:35 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün Bakıda keçirilən “İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE Beynəlxalq Konfransı” (AICT 2019) İKT-in tətbiqində və onun cəmiyyətə təsirində hazırki və gələcək cərəyanlar” adlı paneldə öz işini davam etdirib.
Tədbirdə çıxış edən ADA Universitetinin İnformasiya texnologiyaları və mühəndislik fakültəsinin dekanı Araz Yusubov XXI əsrin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları əsri olduğunu vurğulayıb, qloballaşma dövründə İKT-nin böyük əhəmiyyətindən söz açıb. Araz Yusubov rəhbərlik etdiyi fakültədə bu sahədə ixtisaslaşmış kadrların hazırlandığını, beynəlxalq tədbirlərin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tibb sahəsində istifadə olunan texnologiyalarla bağlı əldə olunan yeniliklərdən danışan Kaliforniya Texnologiya İnstitutunun Avtonom Sistemlər və Texnologiyalar Mərkəzinin direktoru Morteza Qərib bildirib ki, çox zaman insanlar müasir tibbi avadanlıqlarla müayinə oluna bilmirlər. Bizim məqsədimiz ailələrə belə imkanları təqdim etməkdir. “Misal olaraq, insanlar artıq müayinə zamanı ürək çatışmazlığını əvvəlcədən görə bilərlər. Azərbaycan sürətlə inkişaf edən ölkələr sırasında olduğundan tibbi yeniliklərin müvafiq sahədə tətbiq olunmasında maraqlıdır”.
Təl-Əviv Universitetinin professoru, xanım Hagit Messer öz çıxışında vurğulayıb ki, naqilsiz rabitə kanalları hava şəraitinə həssasdır. O, 5G rabitə  texnologiyaları, xüsusilə də, mmWave (millimetrlik dalğalar) naqilsiz rabitə ilə bu yanaşmadan istifadənin çətinlikləri və imkanlarına diqqət çəkib. Rabitə əlaqələrinin oportunistik hava sensorları kimi istifadəsinin texniki çətinlikləri ilə məşğul olmaqla yanaşı, bu yanaşmanın əldə edə biləcəyi məkan həlli və təmin edə biləcəyi dəqiqlik baxımından potensial faydasının nəzəri təhlilini təqdim edib.
Sonra Kanadanın Vaterloo Universitetinin professoru İlham Axundovun, həmçinin professor Rafiq Əliyevin məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Xatırladaq ki, oktyabr ayının 25-dək davam edəcək “AİCT 2019” konfransı çərçivəsində elmi məruzələrlə yanaşı, ustad dərsləri və nümayəndə heyətləri arasında işgüzar görüşlər təşkil olunacaq.

Current and future trends in ICT application and its impact on society October 23, 2019 | 10:35 / Conferences, assemblies
The 13th IEEE International Conference on the Use of Information and Communication Technologies (AICT 2019) today continues its work on a panel titled “Current and Future Trends in ICT Application and its Impact on the Society”.
Speaking here, the Dean of the Faculty of Information Technology and Engineering at ADA University, Araz Yusubov, said that the 21st century is a century of information and communication technologies, highlighting the great importance of ICT in the era of globalization. Araz Yusubov said that the faculty, which is headed by him, has trained specialists in this field and organized international events.
Morteza Garib, director of the Center for Autonomous Systems and Technology at the California Institute of Technology, said that people often cannot get modern medical equipment. Our goal is to provide such opportunities to families. “For example, people can already see their heart failure in advance of the exam. Azerbaijan is among the fastest-growing countries and is interested in introducing medical innovations.
Ms. Hagit Messer, a professor at Tel Aviv University, said that wireless communication channels are sensitive to weather. He focused on the challenges and opportunities of using 5G communication technologies, especially mmWave (millimeter waves) wireless communication. In addition to dealing with the technical difficulties of using communications as autonomous air sensors, it also provided a theoretical analysis of the potential benefits of this approach in terms of spatial resolution and accessibility.
Later, reports were presented by Professor Ilham Akhundov of the University of Waterloo of Canada and Professor Rafig Aliyev.