Pilotsuz qayıq verilən tapşırıqları "robot-gəmi" ilə birlikdə yerinə yetirməyi öyrənib
“BAE Systems” şirkəti Böyük Britaniyanın Kral Donanmasına məxsus hərbi “robot-gəmi” ilə birlikdə tapşırıqları yerinə yetirməyə qadir olan pilotsuz qayığını təqdim edib.
Şirkət avtopilot sistemini uzunluğu 7,8 m olan və 24 km/saat sürətlə hərəkət edə bilən “Pacific24” qayığı ilə birləşdirib.
hightech.fm saytı xəbər verir ki, “robot-gəmi” artıq Kral Hərbi-Dəniz Donanmasının, Kral Dəniz Qoşunlarının, eləcə də, Müdafiə Nazirliyi polislərinin istifadəsinə verilib.
Pilotsuz qayıq öncədən proqramlaşdırılmış geniş hərəkət diapozonuna malikdir. O, insan müdaxiləsi olmadan sərbəst naviqasiya qərarları verə bilir. Hətta, qarşılaşa biləcəyi təhlükəli vəziyyətlərdən çıxmağı da bacarır.
“BAE Systems” şirkətindən verilən məlumata görə, “Pacific24” qayığı ilə robot gəminin birgə çalışmaq bacarığı “DSEI2019” sərgisində nümayiş etdiriləcək. Sistemin ictimai sınaqlarının vaxtı isə, hələlik məlum deyil.

Беспилотный катер научился выполнять задачи вместе с кораблем-роботом Сен 12, 2019 | 08:32 / Интересная информация
Компания BAE Systems представила беспилотный катер, способный выполнять задачи совместно с военным кораблем-роботом Британского королевского флота. Об этом пишет New Atlas со ссылкой на сообщение компании.
Компания интегрировала систему автопилота в патрульный катер Pacific 24 длиной 7,8 м, который способен развивать скорость до 70 км/ч. Судно уже используется Королевским военно-морским флотом, Королевскими морскими пехотинцами, вспомогательным Королевским флотом и полицией Министерства обороны.
Лодка имеет широкий диапазон заранее запрограммированных действий и может принимать собственные навигационные решения без вмешательства человека. Алгоритм также может реагировать на угрозы, хотя его система вооружений все еще требует, чтобы оператор-человек нажал на курок, говорится в сообщении компании.
Демонстрация взаимодействия беспилотного катера Pacific 24 и фрегата-робота 26 HMS Argyl пройдет во время выставки DSEI 2019 на Темзе. Точная дата публичных испытаний системы не раскрывается.