6 Sentyabr – Lütfi Zadənin anım günüdür Sentyabr 06, 2019 | 09:08 / Mühüm hadisələr
Bu gün dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və qeyri-səlis məntiqin banisi, Kaliforniya Universitetinin professoru Lütfi Zadənin vəfatından iki il ötür.
Süni intellekt sahəsində qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi Lütfəli Rəhim oğlu Ələsgərzadə 1921-ci il fevralın 4-də Bakıda anadan olmuş, ibtidai təhsilini 16 saylı orta məktəbdə başa vurmuşdur. 1932-ci ildə Ələsgərzadələr ailəsi ata-baba yurdu Cənubi Azərbaycana köçmək məcburiyyətində qalmışlar. Burada orta təhsilini başa vuran Lütfi Zadə Tehran Universitetinin Elektrik mühəndisliyi fakültəsinə daxil olub, bu təhsil ocağını müvəffəqiyyətlə bitirdikdən sonra isə o, 23 yaşında Amerika Birləşmiş Ştatlarına gələrək, təhsilini Massaçusets Texnologiya İnstitutunda davam etdirib. Onun dünya elminə məlum olan 6 mühüm nəzəriyyəsinin bünövrəsi də elə burada qoyulub.
L.Zadə 1944-cü ildən 1959-cu ilə qədər Massaçusets Texnologiya İnstitutunda və Kolumbiya Universitetində magistr, doktorluq elmi dərəcələrini alıb. 1959-cu ildən Berkli Universitetində çalışan dünyaşöhrətli alim 1963-cü ildən “Elektrik mühəndisliyi və kompüter elmləri” kafedrasına rəhbərlik edib. L.Zadə həmin universitetdə ömürlük professor və Soft Computing İnstitutunun direktoru kimi fəaliyyət göstərib.
Azərbaycanlı alimə dünyada şöhrət qazandıran və istehsalatda geniş tətbiq edilən, eyni zamanda, dünya elmində inqilab hesab olunan qeyri-səlis məntiq (Fuzzy Logic) nəzəriyyəsi olub. Bu nəzəriyyə riyaziyyatın əsası olan ikili çoxluq anlayışına yeni ifadə verib: qeyri-səlis çoxluq. Elmdə qeyri-səlis ölçünün daxil edilməsi təbiətdə və cəmiyyətdə gedən proseslərin qeyri-müəyyənliyini daha adekvat nəzərə almağa imkan yaradıb. Hazırda Yaponiyanın “Mitsubishi”, “Toshiba”, “Sony”, “Canon”, “Sanyo”, “Nissan”, “Honda” və digər nüfuzlu şirkətləri qeyri-səlis məntiq texnologiyasından foto və videokameralar, paltaryuyan maşınlar, vakuum kimyəvi təmizləyicilərinin istehsalında, avtomobillərin, qatarların, sənaye proseslərinin idarə olunmasında geniş istifadə edirlər.
Lütfi Zadə 1989-cu ildə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin sənayedəki uğurlarına görə, Yaponiyanın elm adamlarına verdiyi ən yüksək mükafat – “Honda” mükafatı ilə təltif olunub.
Alim, həmçinin “Təəssüratlar nəzəriyyəsi”, “Sistemlər nəzəriyyəsi”, “Sözlə işləyən kompüter nəzəriyyəsi”, “Optimal süzgəclər nəzəriyyəsi” kimi dünya elminin inkişafında, onun yeni əsaslar üzərində qurulmasında mühüm rol oynamış elmi kəşflərin müəllifidir. Onun haqqında “Müasir elmin korifeyi”, “Dünya dahilərsiz yaşaya bilmir” adlı kitablar yazılmış, “Uzaq və yaxın Lütfi Zadə” sənədli filmi çəkilmiş, Lütfi Zadə irsi və Süni İntellekt Assosiasiyası, Lütfi Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyası yaradılıb.
Dünya şöhrətli alim sonuncu dəfə Bakıya 2008-ci ilin noyabrında “BakuTel” beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgi və konfransında iştirak etmək üçün gəlib. AMEA Rəyasət Heyətində təşkil olunan tədbirdə iştirak edən Lütfi Zadəyə elmdə göstərdiyi xidmətlərə görə AMEA-nın fəxri diplomu təqdim olunub.
Lütfi Zadənin zəngin elmi fəaliyyəti Azərbaycan dövləti tərəfindən də hər zaman yüksək qiymətləndirilib. 2011-ci ilin fevralında Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə dünya şöhrətli alim texnologiyaların inkişafına verdiyi töhfələrlə mədəniyyətlərarası dialoqun qurulmasında göstərdiyi xidmətlərinə görə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib.
O, 1989-cu ildə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin sənayedəki uğurlarına görə Yaponiyanın elm adamlarına verdiyi ən yüksək mükafat – “Honda” mükafatı ilə təltif olunub.
L.Zadə bir çox xarici ölkə akademiyalarının üzvü idi. O, çox sayda mötəbər cəmiyyətlərin və fondların mükafatlarına layiq görülmüş, medallarla təltif edilib. Onlarla xarici dövlət və ictimai təşkilatların fəxri doktoru idi. Dünya şöhrətli alim, həmçinin ABŞ Milli Mühəndislik Akademiyasının üzvü, fəxri akademiki seçilib.
Lütfi Zadə həm də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “İnformasiya Cəmiyyəti Problemləri”“İnformasiya Texnologiyaları Problemləri” junallarının Fəxri baş redaktoru idi.
Qeyd edək ki, alimin nəşi öz vəsiyyətinə uyğun olaraq, Azərbaycana gətirilib və 1-ci Fəxri Xiyabanda dəfn edilib. Alimin vəfatının ildönümü ərəfəsində heykəltəraş, xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov tərəfindən hazırlanmış qəbirüstü abidəsi ucaldılıb.

Today is two years since the death of the world-renowned Azerbaijani scientist, Professor Lotfi Zade of California University, founder of fuzzy set theory and fuzzy logic.
Lotfi Asker Zadeh was born on Feb. 4, 1921, in Baku, Azerbaijan. In 1931, his family moved to Tehran in Iran. Zadeh was enrolled in Alborz College. After high school, he sat for the national university exams and placed second in the entire country. In 1942, he was graduated from the University of Tehran in electrical engineering. After graduating he went on to the Massachusetts Institute of Technology; then to Columbia; then to the Institute for Advanced Study, in Princeton, New Jersey; and, finally, in 1959, to the University of California, Berkeley, where he remained for the rest of his career. He became Chair in 1963, and later in the Computer Science Division (EECS).
The introduction of fuzzy measure in science has made it possible for a more adequate account of the uncertainty of processes taking place in nature and in society. Japanese companies such as Mitsubishi, Toshiba, Sony, Canon, Sanyo, Nissan, Honda, and other influential companies produce photo and video cameras, washing machines, vacuum chemical cleaners, cars, trains,with fuzzy logic technology in industrial processes. He is also the author of scientific discoveries that  played an important role in the development of world science such as "Theory of Thoughts", "Theory of Systems", "Theoretical Computer Theory" and "Theory of Optimal Filters". He has written books about "The Coryphaeus of Modern Science", "The World Can not Live Without Genius", "Far & Near Lutfi Zadeh" documentary, Lutfi Zadeh's Legacy and Artificial Intelligence Association, International Academy of Modern Sciences named after Lutfi Zadeh.
His famous theory of the space of states and the theory of control and observation of dynamic systems forms the basis of modern management science. The US National Space Research Center (NASA) investigates, designs and applies control systems based on these theories.
The last time the world-famous scientist arrived in Baku in November 2008 to participate in the international exhibition and conference of telecommunications and information technologies "BakuTel". L.Zadeh also took part in the event organized in the Presidium of ANAS, in which he was awarded the Honorary Diploma of ANAS for merits in science.
Currently, such prestigious Japanese companies as Mitsubishi, Toshiba, Sony, Canon, Sanyo, Nissan, Honda and others use fuzzy technology in the production of photo and video cameras, washing machines, vacuum-chemical cleaners, driving, trains, industrial processes.
Let us note that in 1989, for successes in the theory of fuzzy logic in industry, L.Zadeh was awarded the highest Japanese award "Honda", which is awarded to Japanese scientists.
Lutfi Zadeh is the only person elected as a lifelong professor at the University of Berkeley.
He was a leading NASA and NATO specialist. He also headed the Institute of Information Technology "İnstitute Zadeh-ZİFT" in the city of Berkeley, in which he lived. For information, we will inform you that Lutfi Zadeh was the second scientist in the world after the German scientist Max Planck, whose name and the name of the theory, during his lifetime, had a scientific center.
L.Zadeh was a member of many foreign academies. He was awarded awards and medals of numerous honorary societies and foundations. He was an honorary doctor of public organizations and foreign countries. The world famous scientist was also elected a member and honorary academician of the National Engineering Academy of the United States, the Russian Academy of Natural Sciences.
It should be noted that the scientist's body, according to his will, was brought to Azerbaijan, and he was buried in the First Alley of Honorary Burial. On the eve of the anniversary of the death of an outstanding scientist, a tombstone was erected on his grave, prepared by the national artist, academician Omar Eldarov.