Kiber-fiziki sistemlərin elektron elm mühitinə inteqrasiyası tədqiq olunub Sentyabr 04, 2019 | 08:27 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktor müavini Şakir Mehdiyev və 3 saylı şöbənin müdiri Təhmasib Fətəliyevin həmmüəllifi olduğu “Integration of Cyber-Physical Systems in E-Science Environment: State-of-the-Art, Problems and Effective Solutions” (“Elektron elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyası: müasir vəziyyət, problemlər və effektiv həllər”) adlı məqalə nüfuzlu “International Journal of Modern Education and Computer Science (IJMECS)” jurnalında nəşr olunub.
Məqalə elektron elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyasının tədqiqinə, mövcud problemlərin təhlilinə və əsas problemlərin effektiv həlli yollarına həsr edilib.
Elektron elm elmi verilənlərin toplanması, saxlanması, emalı və ötürülməsi ilə əlaqəli problemlərin həlli yollarını təmin edən İnternet texnologiyaları, əşyaların İnterneti, kiber-fiziki sistemlər də daxil olmaqla, İT-nin innovativ potensialı ilə sıx bağlıdır. Kiber-fiziki sistemlərin bu mühitə inteqrasiyası elmi verilənlərin eksponensial artımı ilə müşayiət olunur ki, bu da öz növbəsində peşəkar idarəetmə nəticəsində yeni biliklərin əldə edilməsi və elmin yeni keyfiyyətdə inkişafı üçün geniş imkanlar açır.
Məqalədə  e- elm mühiti “ağıllı şəhər” kontekstində nəzərdən keçirilərək bulud, duman, şeh və blokçeyn texnologiyalarından istifadə imkanları, həmçinin elmi verilənlərin paylanmış emalının texnoloji həlli təqdim edılib.

“Integration of Cyber-Physical Systems in E-Science Environmentstudied
An article “Integration of Cyber-Physical Systems in E-Science Environment: State-of-the-Art, Problems and Effective Solutions” co-authored  by Shakir Mehdiyev, Deputy Director of the Institute of Information Technology of ANAS and Tahmasib Fataliyev, Head of the Department No. 3, was published in the prestigious journal  “International Journal of Modern Education and Computer Science (IJMECS)” (IJMECS).
The article is devoted to the study of the integration of cyber-physical systems in the electronic science environment, the analysis of existing problems and the effective solutions to the main problems.
Electronic science is closely linked to the innovative potential of IT, including Internet technologies, Internet of Things, cyber-physical systems, which provide solutions to problems associated with the collection, storage, processing and transmission of data. Integration of cyber-physical systems into this environment is accompanied by exponential growth of scientific data, which, in turn, opens new opportunities for new knowledge and development of science as a result of professional management.
The paper explores the scientific environment in the context of the "smart city" and presents the possibilities of using cloud, fog, dew and blockchain technology, as well as technological solutions for distributed data processing.