Akademik Rasim Əliquliyev: “Tibb sahəsində yüksək elmi nəticələrin əldə olunması üçün multidissiplinar biliklərə malik mütəxəssislərə ehtiyac vardır” İyul 10, 2019 | 11:00 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin büro iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun “Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidistiplinar tədqiqi: nəticələr, proqnozlar və gələcək istiqamətlər” adlı məruzəsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Akademik məruzənin aktuallığını önə çəkərək bu istiqamətdə aparılan araşdırmalarda iştirakı olan alimlərə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, həyata keçirilən tədqiqatlar və əldə olunan nəticələrin dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında öz əskini tapması bu sahədə ciddi elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu təsdiq edir.
Son dövrlərdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Akademiyada multidissiplinar tədqiqatların geniş vüsət aldığını qeyd edərək bu məruzənin də dünya tibb elminin tələblərinə cavab verdiyini, özündə bir neçə elm sahəsini birləşdirdiyini diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev 2018-ci ildə keçirilmiş AMEA-nın ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin kollegiyasının birgə elmi sessiyasını xatırladıb: “Həmin iclasda müvafiq sahənin alim və mütəxəssislərinin biotibb, molekulyar tibb, molekulyar biologiya və digər istiqamətlərdə birgə fəaliyyət göstərmələrinə dair çağırışlar edilmişdi. Bu gün AMEA-nın bir neçə institutu, Milli Onkologiya Mərkəzi və səhiyyə sisteminə aid olan digər qurumların ortaq fəaliyyətinin nəticəsi olan məruzə həmin çağırışların müsbət nəticə verdiyini sübut edir”.
Tədqiqat zamanı süni intellekt texnologiyalarının tətbiqini yüksək qiymətləndirən akademik tibb elminin inkişafında dəqiq elmlərin böyük rola malik olduğunu deyib. Qeyd edib ki, tibb sahəsində daha ciddi, yüksək elmi nəticələrin əldə olunması üçün bir neçə elm sahələrini birləşdirən, multidissiplinar biliklərə malik mütəxəssislərə böyük ehtiyac vardır.
Akademik R.Əliquliyev, həmçinin aparılan tədqiqatlarda kompüter texnologiyaları, dərin təlim metodları, süni neyron şəbəkələrindən istifadə ilə bağlı dünya təcrübəsinin öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Academician Rasim Aliguliyev: “To obtain high scientific results in the field of medical sciences, there is a great need for specialists with multidisciplinary knowledge” July 10, 2019 | 11:00 / Important events
At the meeting of the Bureau of the  Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, President of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev expressed his opinion on the report of Corresponding Member of ANAS Oktay Gasimov "Multidisciplinary study of pulmonary carcinomas and neurodegenerative amyloid diseases: results, forecasts, and further directions."
Stressing the relevance of the topic, the academician expressed his gratitude to the scientists who participated in the research conducted in this field. He said that a reflection of the research conducted and the results obtained in reputable journals of the world with a high citation index confirms that serious scientific achievements have been obtained in this area.
He noted that lately under the leadership of the President of ANAS, academician Akif Alizadeh in ANAS, multidisciplinary research has become widespread and the report meets the requirements of world medical science and combines several scientific fields.
R.Aligulyev recalled the joint scientific session of the General Meeting of ANAS and the Board of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan held in 2018: “At that meeting, there were calls to scientists and specialists in the relevant field of joint activities in such fields as biomedicine, molecular medicine, molecular biology, etc. Today, this report, which is the result of joint activities of several institutes of ANAS, the National Center of Oncology and other organizations related to the health care system, shows that those appeals yielded positive results.”
Highly appreciating the use of artificial intelligence technologies in research, the academician said that the exact sciences play a large role in the development of medical sciences. He added that in order to obtain more serious, high scientific results in the field of medical sciences there is a great need for specialists with multidisciplinary knowledge, combining several scientific fields.
Academician R. Aliguliyev also stressed the need to study world practice in connection with the use of computer technologies, deep learning methods, artificial neural networks, etc. in the course of research.