Akademik Rasim Əliquliyev: “Tibb sahəsində yüksək elmi nəticələrin əldə olunması üçün multidissiplinar biliklərə malik mütəxəssislərə ehtiyac vardır” İyul 10, 2019 | 11:00 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin büro iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovun “Ağ ciyər karsinoması və neyrodegenerativ amiloid xəstəliklərinin multidistiplinar tədqiqi: nəticələr, proqnozlar və gələcək istiqamətlər” adlı məruzəsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Akademik məruzənin aktuallığını önə çəkərək bu istiqamətdə aparılan araşdırmalarda iştirakı olan alimlərə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, həyata keçirilən tədqiqatlar və əldə olunan nəticələrin dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında öz əskini tapması bu sahədə ciddi elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu təsdiq edir.
Son dövrlərdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Akademiyada multidissiplinar tədqiqatların geniş vüsət aldığını qeyd edərək bu məruzənin də dünya tibb elminin tələblərinə cavab verdiyini, özündə bir neçə elm sahəsini birləşdirdiyini diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev 2018-ci ildə keçirilmiş AMEA-nın ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin kollegiyasının birgə elmi sessiyasını xatırladıb: “Həmin iclasda müvafiq sahənin alim və mütəxəssislərinin biotibb, molekulyar tibb, molekulyar biologiya və digər istiqamətlərdə birgə fəaliyyət göstərmələrinə dair çağırışlar edilmişdi. Bu gün AMEA-nın bir neçə institutu, Milli Onkologiya Mərkəzi və səhiyyə sisteminə aid olan digər qurumların ortaq fəaliyyətinin nəticəsi olan məruzə həmin çağırışların müsbət nəticə verdiyini sübut edir”.
Tədqiqat zamanı süni intellekt texnologiyalarının tətbiqini yüksək qiymətləndirən akademik tibb elminin inkişafında dəqiq elmlərin böyük rola malik olduğunu deyib. Qeyd edib ki, tibb sahəsində daha ciddi, yüksək elmi nəticələrin əldə olunması üçün bir neçə elm sahələrini birləşdirən, multidissiplinar biliklərə malik mütəxəssislərə böyük ehtiyac vardır.
Akademik R.Əliquliyev, həmçinin aparılan tədqiqatlarda kompüter texnologiyaları, dərin təlim metodları, süni neyron şəbəkələrindən istifadə ilə bağlı dünya təcrübəsinin öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Академик Расим Алигулиев: «Для получения высоких научных результатов в сфере медицинских наук есть большая необходимость в специалистах, обладающих мультидисциплинарными знаниями» Июл 10, 2019 | 11:00 / Важные события
На заседании бюро Отделения физико-математических и технических науквице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев высказал свое мнение о докладе члена-корреспондента НАНА Октая Гасымова «Мультидисциплинарное исследование легочных карцином и нейродегенеративных амилоидных заболеваний: результаты, прогнозы и дальнейшие направления».
Подчеркнув актуальность темы, академик выразил свою благодарность ученым, принимавшим участие в исследованиях, которые велись в данной сфере. Он сообщил, что отражение проведенных исследований и полученных результатов в авторитетных журналах мира с высоким индексом цитирования подтверждает то, что в этой области были получены серьезные научные достижения.
Сказав, что в последнее время под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде в НАНА широкий размах получили мультидисциплинарные исследования, вице-президент Академии отметил, что доклад отвечает требованиям мировой медицинской науки и объединяет в себе несколько научных отраслей.
Р.Алигулиев напомнил о проведенной в 2018 году совместной научной сессии Общего собрания НАНА и коллегии Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики: «На том заседании прозвучали призывы, направленные на осуществление учеными и специалистами соответствующей области совместной деятельности в таких сферах, как биомедицина, молекулярная медицина, молекулярная биология и т.д. Сегодня этот доклад, являющийся результатом совместной деятельности нескольких институтов НАНА, Национального центра онкологии и прочих организаций, относящихся к системе здравоохранения, свидетельствует, что те призывы дали положительный результат».
Высоко оценив применение в ходе исследований технологий искусственного интеллекта, академик сообщил, что точные науки играют большую роль в развитии медицинских наук. Он добавил, что для получения более серьезных, высоких научных результатов в области медицинских наук есть большая необходимость в специалистах, обладающих мультидисциплинарными знаниями, объединяющими в себе несколько научных сфер.
Академик Р.Алигулиев также подчеркнул необходимость в изучении мировой практики в связи с применением в ходе исследований компьютерных технологий, методов глубокого обучения, искусственных нейронных сетей и т.д.