Bakıda Ümumdünya Gömrük Təşkilatının İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi işə başlayıb İyun 12, 2019 | 12:28 / Mühüm hadisələr
İyunun 12-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Ümumdünya Gömrük Təşkilatının İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi keçirilir.
AZƏRTAC-ın məlumatına görə, tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədov tərəfindən Prezident İlham Əliyevin Konfrans və Sərgi iştirakçılarına ünvanladığı məktubu səsləndirildi.
Novruz Məmmədov ölkədə informasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışaraq ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu sahəyə böyük diqqət ayrıldığını və Azərbaycanda bununla bağlı kifayət qədər işlər görüldüyünü bildirdi. Qeyd etdi ki, Dövlət Gömrük Komitəsi informasiya texnologiyalarının inkişafına öz töhfəsini verən qurumlar sırasındadır.
Baş Nazir Ümumdünya Gömrük Təşkilatının bu Konfrans və Sərgisinin Bakıda keçirilməsinin Azərbaycanın informasiya texnologiyaları sahəsində uğurla irəlilədiyinin bariz nümunəsi olduğunu vurğuladı.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev tədbirin vacibliyini diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, elektron xidmətlər sırasında elektron gömrük Azərbaycanda ön sıralardadır. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə ciddi islahatlar aparılıb, şəffaflığın təmin edilməsi baxımından vacib işlər görülüb. Gömrük Komitəsi sahibkar-məmur münasibətlərinin minimuma endirilməsi, gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi baxımından da mühüm nailiyyətlər əldə edib.
S.Mehdiyev bildirdi ki, Ümumdünya Gömrük Təşkilatının İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi bu təşkilata üzv dövlətlərin gömrük xidmətlərinin informasiya texnologiyaları barədə fikir mübadiləsi aparması, bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi və gömrük xidmətlərinin təcrübələrinin bölüşməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, tədbirdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları da iştirak edirdilər.
İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi iyunun 14-dək davam edəcək.

В Баку начали работу конференция и выставка информационных технологий Всемирной таможенной организации
12 Июнь 2019 - 12:28 | Важные события
В Баку начали работу конференция и выставка информационных технологий Всемирной таможенной организации, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
12 июня в Баку, в Центре Гейдара Алиева проходят конференция и выставка информационных технологий Всемирной таможенной организации ( ВТО).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на церемонии открытия конференции премьер-министр Азербайджанской Республики Новруз Мамедов зачитал письмо Президента Ильхама Алиева к участникам мероприятия.
Новруз Мамедов рассказал о работе, проводимой в стране в области развития информационных технологий. Он отметил, что глава государства уделяет большое внимание ко всем сферам, в том числе в этой области, и в Азербайджане осуществляется масштабная работа в этом направлении. Государственный таможенный комитет -одна из структур, вносящих вклад в развитие информационных технологий.
Премьер-министр отметил, что проведение в Баку конференции Всемирной таможенной организации также является наглядным примером успешного продвижения Азербайджана в области информационных технологий.
Доведя до внимания важность мероприятия, председатель Государственного таможенного комитета Сафар Мехдиев подчеркнул, что по ряду электронных услуг электронная таможня в Азербайджане находится на передовых позициях. В этом направлении осуществлены серьезные реформы, проделана важная работа по обеспечению прозрачности. Таможенный комитет добился важных успехов и в минимизации контактов между предпринимателями и чиновниками, упрощении таможенных процедур.
По словам С.Мехдиева, конференция и выставка информационных технологий Всемирной таможенной организации значимы в плане проведения обмена мнениями об информационных технологиях, применяемых при осуществлении таможенных услуг государств-членов данной организации, обмена опытом по внедрению передовых технологий в этой области и таможенным услугам.