Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib May 01, 2019 | 03:00 / Mühüm hadisələr
Mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsinə seçki keçirilib.
Akademiyanın 58 həqiqi üzvü arasında gizli səsvermə yolu ilə keçirilən seçkidə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib.
Akademik R.Əliquliyev 1979-cu ildə Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Avtomatika və hesablama texnikası” fakültəsini “Elektron hesablama maşınları” ixtisası üzrə bitirib.
1979-1986-cı illərdə AEA Kibernetika İnstitutunda mühəndis, böyük mühəndis, komsomol katibi vəzifələrində çalışıb və aspiranturada təhsil alıb.
1986-cı ildə AEA Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri Şöbəsinə köçürülüb: böyük mühəndis, aparıcı mühəndis, “Respublika hesablama mərkəzləri və verilənlərin ötürülməsi şəbəkəsi” layihəsinin baş mühəndisi, təşkilatın baş mühəndisi – direktor müavini vəzifələrində işləyib.
2002-ci ildən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktorudur.
Texnika elmləri doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvüdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin fərmanı ilə 2009-cu ildə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub.
2013-cü ildən bu günədək AMEA-nın akademik-katibi olub.
Akademik Rasim Əliquliyevi institutun kollektivi adından təbrik edir, yeni vəzifəsində uğurlar arzulayırıq.

Academician Rasim Alguliev was elected Vice-President of ANAS May 01, 2019 | 03:00 / Important events
On May 1, elections to the post of vice-president of ANAS were held at the General meeting of Azerbaijan National Academy of Sciences.
Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev was elected vice-president of ANAS in the secret ballot with 58 full members of the Academy.
Academician Rasim Alguliyev graduated from the department of “Electronic computing machines” of “Automatics and computing machinery” faculty of Azerbaijan Polytechnic Institute named after C.Ildirim in 1979.
He worked as an engineer and senior engineer, deputy Komsomol and completed Ph.D. at the Institute of Cybernetics of Azerbaijan Academy of Sciences during 1979-1986.
He was transferred to the Department of Automated Control Systems (DACS) of Azerbaijan Academy of Sciences in 1986, worked at positions of senior engineer, leading engineer, chief engineer of the project “National computing centers and data transfer network”, technical director – deputy director of the DACS.
He is the director of the Institute of Information Technology of ANAS since 2002.
He was elected academic-secretary of ANAS in 2013.
R.Alguliyev is a doctor of technical sciences, professor, and an active member of ANAS.
He was awarded “Taraggi” medal by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan in 2009.
We congratulate Academician Rasim Alguliyev on behalf of the institute's  staff and wishes him success in his new position.