Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib May 01, 2019 | 03:00 / Mühüm hadisələr
Mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsinə seçki keçirilib.
Akademiyanın 58 həqiqi üzvü arasında gizli səsvermə yolu ilə keçirilən seçkidə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib.
Akademik R.Əliquliyev 1979-cu ildə Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Avtomatika və hesablama texnikası” fakültəsini “Elektron hesablama maşınları” ixtisası üzrə bitirib.
1979-1986-cı illərdə AEA Kibernetika İnstitutunda mühəndis, böyük mühəndis, komsomol katibi vəzifələrində çalışıb və aspiranturada təhsil alıb.
1986-cı ildə AEA Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri Şöbəsinə köçürülüb: böyük mühəndis, aparıcı mühəndis, “Respublika hesablama mərkəzləri və verilənlərin ötürülməsi şəbəkəsi” layihəsinin baş mühəndisi, təşkilatın baş mühəndisi – direktor müavini vəzifələrində işləyib.
2002-ci ildən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktorudur.
Texnika elmləri doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvüdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin fərmanı ilə 2009-cu ildə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub.
2013-cü ildən bu günədək AMEA-nın akademik-katibi olub.
Akademik Rasim Əliquliyevi institutun kollektivi adından təbrik edir, yeni vəzifəsində uğurlar arzulayırıq.

Академик Расим Алигулиев избран новым вице-президентом НАНА Мая 01, 2019 | 03:00 / Важные события
На сегодняшнем ежегодном Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) проведено тайное голосование на должность вице-президента.
Директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев избран вице-президентом НАНА в результате тайного голосования, проводимого среди 58 действительных членов Академии.
В 1979 году окончил факультет автоматики и вычислительной техники Азербайджанского политехнического института им. Ч.Ильдрыма по специальности «электронные вычислительные машины»
В 1979–1986 годах работал инженером, старшим инженером и секретарем комитета комсомола и учился в аспирантуре Института кибернетики АН Азербайджана.
В 1986 году был переведен в Отдел автоматизированных систем управления (АСУ) АН Азербайджана: работал старшим инженером, ведущим инженером, главным инженером проекта «Республиканская сеть вычислительных центров и передачи данных», главным инженером – первым заместителем директора Отдела АСУ.
С 2002 года директор Института информационных технологий НАН Азербайджана.
Доктор технических наук, профессор, действительным членом  НАН Азербайджана.
В 2009 году Указом Президента Азербайджанской Республики награжден медалью «Терегги».
С 2013 года является академиком-секретарем НАНА.
От имени сотрудников института поздравляем академика Расима Алигулиева, желаем успехов на новой должности.