İnstitutun əməkdaşları GEANT Assosiasiyasının “İctimai İşlər üzrə Seminar”ında iştirak ediblər Aprel 22, 2019 | 11:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşları Səbinə MəmmədzadəKönül Əliyeva 8-9 aprel 2019-cu il tarixlərində Almaniyanın Berlin şəhərində GEANT-ın (Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası) “Community Programme”ı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect (Eastern Partnership Connect) layihəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “İctimai İşlər üzrə Seminar”da (Public Affairs Workshop) iştirak ediblər.
Seminar iştirakçıları lobbiçilik fəaliyyəti ilə yanaşı, təşkilatların nüfuzunun formalaşmasında mühüm rol oynayan, yalnız milli səviyyədə (regional, yerli) deyil, beynəlxalq arenada da aktual məsələlərdən biri olan İctimai İşlər dünyası ilə tanış etməyi, eləcə də iştirakçıların fəaliyyət göstərdikləri təşkilatlarda İctimai İşlər üzrə strategiyanın inkişaf etdirməsinə dəstək verməyi nəzərdə tutub.
İnteraktiv formatda keçirilən seminarın açılış mərasimində iştirakçıların seminar haqqında gözləntiləri dinlənilib, səsləndirilən fikirlər seminarın sonunda yenidən nəzərdən keçirilib. Seminarda təşkilatların strategiyaları, onların siyasi qərarların qəbul edilməsinə təsiri, lobbiçilik fəaliyyəti, lobbiçilik üzrə maraq qruplarının və siyasətçilərin fəaliyyətinin işıqlandırılmasında medianın rolu məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Həmçinin İctimai İşlər və lobbiçilik fəaliyyəti biznes imkanları baxımından müzakirə olunub və İctimai İşlərin əsas anlayışları izah edilib. Seminarda milli və Avropa səviyyəsində tədqiqat və təhsil işçiləri üçün zəruri olan İctimai İşlər üzrə məsələlərə də toxunulub.
Seminarın sonunda GEANT-ın Milli Tədqiqat və Təhsil Şəbəkələrinin (National Research and Education Network) nümayəndələrinin İctimai İşlər üzrə strategiyaları təqdim olunub. Bu strategiyaların geniş icmalının Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələrinə təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, S.Məmmədzadə və K.Əliyeva ezamiyyət çərçivəsində, həmçinin Marketinq və Kommunikasiya üzrə Xüsusi Maraq Qrupunun (The Special Interest Group on Marketing Communications, SIG-Marcomms,) sosial media üçün videomaterialların hazırlanması üzrə “Marcomms” treninqində iştirak ediblər. Bu qrup kommunikasiya, marketinq və ictimaiyyətlə əlaqələr sahəsində Avropanın tədqiqat və təhsil şəbəkələşmə təşkilatları arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirir.

Сотрудники института приняли участие в семинаре по связям с общественной Ассоциации GEANT Апр 22, 2019 | 11:00 / Важные события
Сотрудницы Отдела международных связей Института информационных технологий НАНА Сабина Мамедзаде и Кёнуль Алиева приняли участие в семинаре по связям с общественностью (Public Affairs Workshop), организованного проектом EaPConnect (Eastern Partnership Connect), объединяющим страны «Восточного партнерства», и «Community Programme» GEANT (Европейская ассоциация науки и образовательной сети), состоявшегося 8-9 апреля 2019 года в Берлине, Германия.
На открытии семинара, проведенного в интерактивном формате, были заслушаны ожидания участников от семинара, а в заключение семинара мнения были заново рассмотрены. На семинаре обсуждалась роль СМИ в организации стратегий организаций, их влияние на принятие политических решений, лоббирование, лоббирование групп интересов и деятельность политиков. Также социальные вопросы и лоббирование были обсуждены с точки зрения возможностей для бизнеса. На семинаре также были затронуты вопросы по связям с общественностью необходимые для исследования на национальном и европейском уровнях.
В заключение семинара представители Национальной исследовательской и образовательной сети GEANT (National Research and Education Network) представили свои стратегии по социальным вопросам. Широкий обзор этих стратегий планируется представить Европейской наукой и образовательной сети.
Отметим, что С.Мамедова и К.Алиева в рамках командировки приняли участие на таких тренингах, как Специальная группа по интересам по маркетингу и коммуникациям (The Special Interest Group on Marketing Communications, SIG-Marcomms,), «Marcomms» по подготовке видеоматериалов для социальных медиа. Эта группа развивает сотрудничество между европейскими исследовательскими и образовательными сетевыми организациями в области коммуникации, маркетинга и связей с общественностью.