Bulud mühitində yükün təhlükəsiz virtual maşınlara optimal paylanması üsulu təklif olunub Aprel 17, 2019 | 02:15 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Bulud mühitində yükün PSO əsasında balanslaşdırılması üsulu” (PSO-based Load Balancing Method in Cloud Computing) adlı məqalə “Springer” nəşriyyatında dərc olunan  “Automatic Control and Computer Sciences” jurnalında çap olunub.
Bulud texnologiyaları mühitində tapşırıqların planlaşdırılması prosesinin optimallaşdırılması çoxkriteriyalı NP-çətin (ing. NP-hard, nondeterministic polynomial) problemdir. Məqalədə “sürü” intellektinə əsaslanan aPSO-TBLB (Task Based Load Balancing) adlı yük balanslaşdırılması üsulu təklif edilmişdir. Üsul bulud texnologiyaları mühitində virtual maşınlarda izafi yükləmə yaradan tapşırıqların yüklənmiş virtual maşınlardan münasib virtual maşınlara optimal miqrasiyasını təmin edir. Təklif edilmiş optimallaşdırma üsulunda tapşırıqların emal vaxtı və ötürülmə vaxtının minimallaşdırılması məqsəd funksiyaları kimi seçilmişdir. Təklif edilmiş yanaşmanın eksperimental yoxlanması Cloudsim və Jswarm proqramlarında aparılmışdır. Simulyasiya nəticəsində təklif edilmiş üsul əsasında tapşırıqların planlaşdırılması üçün optimal həll tapılmış, tapşırıqların Virtual Maşınlara bərabər paylanması təmin edilmiş və onların Virtual Maşınlara təyin edilməsi prosesinə olduqca az vaxtın sərf edilməsi əldə olunmuşdur.

Предложен метод оптимального распределения груза на безопасные виртуальные машины в облачной среде Апр 17, 2019 | 02:15 / Важные события
Статья «Метод оптимального распределения нагрузки на безопасные виртуальные машины в облачной среде» (PSO-based Load Balancing Method in Cloud Computing), соавторами которой являются академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом института, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев и ведущая научная сотрудница института, доктор философии по технике, доцент Фаргана Абдуллаева, опубликована в журнале «Automatic Control and Computer Sciences», публикуемым издательством  Springer.
Оптимизация процесса планирования задач в среде облачных технологий является многокритериальной NP-трудной (ing. NP-hard, nondeterministic polynomial) проблемой. В статье предложен метод балансирования груза əsaslanan aPSO-TBLB (Task Based Load Balancing), основанный на интеллект «стада». В предложенном методе оптимизации в качестве цели минимизации было выбрано время выполнения задачи и время передачи. Экспериментальная проверка предложенного подхода была проведена в программах Cloudsim и Jswarm. В результате симуляции на основе предложенного метода было получено оптимальное решение для планирования задач, обеспечено равномерное распределение задач в виртуальные машины, сокращено время, затрачиваемое на процесс их назначения в виртуальные машины.