Vətəndaş elminin təhlükəsizlik problemləri araşdırılır Fevral 25, 2019 | 04:30 / Konfranslar, iclaslar
Tədbiri giriş sözü ilə açan şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev seminarın “Vətəndaş elmi: təhlükəsizlik problemləri və həlli yolları” mövzusuna həsr olunduğunu bildirdi.
Məruzəni təqdim edən şöbənin əməkdaşı Nərgiz Verdiyeva vətəndaş elminin xüsusiyyətləri, vətəndaş elmində inklüzivlik, təhlükəsizlik problemlərinin təsnifatı, təhlükəsizliyin təmin edilməsi yolları barədə məlumat verdi. Məruzəçi qeyd etdi ki, geniş məkan və zaman kateqoriyalı kəmiyyət ölçmələri, müşahidələr, böyük həcmli verilənlərin toplanmasında çox sayda könüllünün iştirakı, eləcə də maliyyələşmənin olmaması və verilənlərin onlayn toplanması vətəndaş elminin əsas xüsusiyyətləridir.
Vətəndaş elmində inklüzivliyin təmin olunması məsələlərindən danışan N.Verdiyeva 2016-cı ildə Berlində keçirilmiş Avropa Vətəndaş Elmi Assosiasiyasının (ECSA)beynəlxalq konfransında bu problemlərin müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Məhdudiyyətli şəxslər üçün inklüzivliyin təmin olunması istiqamətində görülən işlərdən danışan məruzəçi ABŞ-ın timsalında məhdudiyyətli şəxslərə elm və təhsil sahəsində peşakar imkanların yaradıldığını qeyd etdi.
Daha sonra N.Verdiyeva təhlükəsizlik problemləri, informasiya təhlükəsizliyi üzrə siyasətləri həyata keçirən qurumlar, uşaqların təhlükəsizliyinin təmin olunmasını nəzərdə tutan “BudBurst” layihəsi barədə ətraflı məlumat verdi. O, həmçinin Citsci.org saytı, “iNaturalist” və “eButterfly” layihələrində bu sahədə görülən işlər haqqında məlumatları da nəzərə çatdırdı.
Məruzəçi Avropa Vətəndaş Elmi Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə “Vətəndaş elminin 10 prinsipi”nin bəyan edildiyini və onlardan ikisinin vətəndaş elmində inklüzivliyə, digər iki bəndlərin isə təhlükəsizliklə əlaqəli məqamlara həsr olunduğunu qeyd etdi.
Vətəndaş elmi layihələrində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması və bu kimi problemlərin həlli yollarından bəhs edən N.Vərdiyeva İT-nin son nailiyyətlərinin tətbiqi ilə vətəndaş elminin intensiv olaraq inkişafına, vətəndaş elmində inklüzivliyin təmin olunması ilə iştirakçı məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılmasına və tədqiqatların keyfiyyətinin artırılmasına müsbət təsirlərini vurğuladı.
Sonda məruzəçi qeyd etdi ki, informasiya təhlükəsizliyinin konfidensiallıq, tamlıq və əlyetənliyin təmin edilməsi və fərdi məlumatların qorunması məsələləri vətəndaş elminin effektiv mühafizəsi üçün prioritet istiqamətlərdir. O, həmçinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə təqdim olunmuş konseptual yanaşmanın tətbiqi ilə vətəndaş elminin inkişafında mühüm nəticələr əldə olunacağını bildirdi.

Исследуются проблемы безопасности гражданской науки Фев 25, 2019 | 04:30 / Конференции, собрания
Открывая мероприятие вступительной речью, заведующий отделом Тахмасиб Фаталиев заявил, что семинар посвящен теме «Гражданская наука: проблемы безопасности и пути их решения».
Доклад представила сотрудница отдела Наргиз Вердиева. Она проинформировала об особенностях гражданской науки, классификации проблем безопасности и способах обеспечения безопасности.
Рассказывая об обеспечении безопасности гражданской науки, Н. Вердиева подчеркнула, что эти проблемы обсуждались на международной конференции Европейской ассоциации гражданского общества (ECSA), проходившей в Берлине в 2016 году.
Она дала информацию о работе, проделанной для обеспечения инклюзивности для людей с ограниченными возможностями. Выступившая отметила, что в США людям с ограниченными возможностями созданы условия для их участия в области науки и образования.
Затем Н.Вердиева дала подробную информацию о проекте «BudBurst», который предусматривает проблемы безопасности, организаций, осуществляющих политики по информационной безопасности, и безопасности детей. Она также дала информацию о работе, проделанной в этой области в проектах «iNaturalist» и «eButterfly», сайте Citsci.org.
Выступавший отметила, что по инициативе Европейской ассоциации гражданских наук было объявлено 10 принципов гражданской науки, и два из них были посвящены инклюзивности в гражданской науке, а два других вопроса – вопросам безопасности.
В заключение выступившая отметила, что вопросы конфиденциальности, полноты и доступности информационной безопасности и защиты персональных данных являются приоритетными для эффективной защиты гражданской науки. Она также сказала, что с внедрением концептуального подхода к информационной безопасности будут достигнуты значительные результаты в развитии гражданской науки.