Akademik Rasim Əliquliyev: “İnstitutda əldə olunan elmi nailiyyətlərin populyarlaşdırılması vacibdir” Fevral 15, 2019 | 04:34 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında institutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin 2018-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunları və 2019-cu il üçün fəaliyyət planı müzakirə olundu.
Şöbə müdiri Rasim Mahmudov 2016-2018-ci illər ərzində www.ikt.az saytına müraciətlərin dinamikasını təqdim etdi, 2018-ci ildə əvvəlki müvafiq dövrlərlə müqayisədə müraciətlərin sayında artım müşahidə olunduğunu vurğuladı. O, həmçinin 2017-2018-ci illər ərzində www.ikt.az saytına olan müraciətlərin aylar və ölkələr üzrə paylanması, 2018-ci il ərzində sayta müraciətlərin dil versiyasına görə dinamikası, saytın “Xəbərlər” bölməsinin statistikası, institutun struktur bölmələri tərəfindən sayta göndərilən materialların sayına görə şöbələrin reytinqi, eləcə də, institutun fəaliyyətinin elektron mediada işıqlandırılması, institut əməkdaşlarının televiziya kanallarında çıxışlarının və İnfoTV-də hazırlanan video-materialların statistikasını nəzərə çatdırdı.
R.Mahmudov 2018-ci ildə elmin təbliğindəki xidmətlərinə görə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən Təşəkkürnamə ilə təltif edildiyini də diqqətə çatdırdı.
Rəhbərlik etdiyi şöbənin 2019-cu il üzrə fəaliyyət planından danışan məruzəçi şöbədə ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə siyasətin, KİV-lə əlaqələrin, institutun rəsmi ikt.az saytı, İnfoTV və İnteraktiv İnformasiya Lövhəsinin istismarının və kontent təminatının həyata keçirilməsi ilə bağlı görüləcək işlər haqqında məlumat verdi. Həmçinin şöbə əməkdaşlarının yeni media ilə bağlı nəzərdə tutulan elmi tədqiqat işlərini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra fəaliyyət planına dair çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin ötən ilki fəaliyyətini qənaətbəxş hesab edərək, institutda əldə olunan nailiyyətlərin və elmi yeniliklərin daha da populyarlaşdırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinin vacibliyini qeyd etdi. Həmçinin şöbənin fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinə dair tövsiyələrini diqqətə çatdırdı.

Академик Расим Алигулиев: «Важно популяризировать научные достижения, приобретенные в институте» Фев 15, 2019 | 04:34 / Конференции, собрания
На заседании Научного совета Института информационных технологий НАНА состоялось обсуждение отчета о деятельности Отдела по связям с общественностью за 2018 год и плана работы на 2019 год.
Заведующий отделом представил динамику обращений на сайт www.ikt.az за 2016-2018 годы и отметил, что в 2018 году количество обращений увеличилось по сравнению с предыдущими годами. Он также проинформировал о деятельности сайта www.ikt.az за 2017-2018, о материалах, отправленных на сайт сотрудниками института, а также об освещении деятельности института в электронных СМИ, статистике видеоматериалов, подготовленных в InfoTV.
Расим Махмудов довел до внимания, что он был награжден благодарственной грамотой президента НАНА, академика Акифа Ализаде за вклад в распространение науки.
Рассказывая о плане работы на 2019 год, выступивший проинформировал о политике в области связей с общественностью, отношениях со СМИ, об использовании официального сайта института ikt.az, İnfoTV  и Интерактивной информационной панели. Он также довел до сведения информацию о предстоящей научно-исследовательской работе сотрудников отдела.
Затем, академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев отметил, что необходимо предпринять меры для дальнейшей популяризации достижений и научных инноваций в институте, учитывая деятельность Отдела по связям с общественностью в прошлом году. Он также рекомендовал дальнейшее расширение деятельности отдела.