Akademik Rasim Əliquliyev: “İnstitutda əldə olunan elmi nailiyyətlərin populyarlaşdırılması vacibdir” Fevral 15, 2019 | 04:34 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında institutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin 2018-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunları və 2019-cu il üçün fəaliyyət planı müzakirə olundu.
Şöbə müdiri Rasim Mahmudov 2016-2018-ci illər ərzində www.ikt.az saytına müraciətlərin dinamikasını təqdim etdi, 2018-ci ildə əvvəlki müvafiq dövrlərlə müqayisədə müraciətlərin sayında artım müşahidə olunduğunu vurğuladı. O, həmçinin 2017-2018-ci illər ərzində www.ikt.az saytına olan müraciətlərin aylar və ölkələr üzrə paylanması, 2018-ci il ərzində sayta müraciətlərin dil versiyasına görə dinamikası, saytın “Xəbərlər” bölməsinin statistikası, institutun struktur bölmələri tərəfindən sayta göndərilən materialların sayına görə şöbələrin reytinqi, eləcə də, institutun fəaliyyətinin elektron mediada işıqlandırılması, institut əməkdaşlarının televiziya kanallarında çıxışlarının və İnfoTV-də hazırlanan video-materialların statistikasını nəzərə çatdırdı.
R.Mahmudov 2018-ci ildə elmin təbliğindəki xidmətlərinə görə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən Təşəkkürnamə ilə təltif edildiyini də diqqətə çatdırdı.
Rəhbərlik etdiyi şöbənin 2019-cu il üzrə fəaliyyət planından danışan məruzəçi şöbədə ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə siyasətin, KİV-lə əlaqələrin, institutun rəsmi ikt.az saytı, İnfoTV və İnteraktiv İnformasiya Lövhəsinin istismarının və kontent təminatının həyata keçirilməsi ilə bağlı görüləcək işlər haqqında məlumat verdi. Həmçinin şöbə əməkdaşlarının yeni media ilə bağlı nəzərdə tutulan elmi tədqiqat işlərini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra fəaliyyət planına dair çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin ötən ilki fəaliyyətini qənaətbəxş hesab edərək, institutda əldə olunan nailiyyətlərin və elmi yeniliklərin daha da populyarlaşdırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinin vacibliyini qeyd etdi. Həmçinin şöbənin fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinə dair tövsiyələrini diqqətə çatdırdı.

Academician Rasim Alguliyev: "It is important to popularize the scientific achievements of the Institute" February 15, 2019 | 04:34 / Conferences, assemblies
At the meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS, the results of the activity of the Public Relations Department of the Institute for 2018 and the action plan for 2019 were discussed. Head of department Rasim Mahmudov presented the action plan of the department.
The head of department presented the dynamics of addresses to the site www.ikt.az in 2016-2018, and noted that in 2018 the number of addresses has increased in comparison with the previous periods. He also provided information on distribution of addresses by months and countries in 2017-2018, dynamics of visits on the language version of the site in 2018, statistics of the "News" section of the site, the number of materials sent by the departments of the institute, as well as, promotion of activities  of the Institute in e-media, statistics of institute employees’ speeches on TV channels and video materials prepared by InfoTV.
R. Mahmudov also noted that he was awarded “Teshekkurname” by academician Akif Alizadeh for his contributions to the promotion of science in 2018.
Speaking about the Action Plan for 2019, he informed about the work to be done on public relations policy, relations with mass media, the official site of Institute, the InfoTV and operation of the Interactive Information Panel and content provision. He also highlighted the research work of the department’s employees on new media.