Elektron terminoqrafiyanın müasir elmi-nəzəri problemləri araşdırılır Yanvar 28, 2019 | 03:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 5 saylı şöbəsinin 2019-cu il üçün fəaliyyət planı müzakirə olundu. Şöbə müdiri Səyyar Abdullayev rəhbərlik etdiyi şöbədə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində görüləcək işləri diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi informasiya texnologiyaları üzrə terminologiya məsələlərinin tədqiqi ilə bağlı nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, cari il ərzində elektron terminoqrafiyanın müasir elmi-nəzəri problemləri, milli terminoloji sistem əsasında terminoloji proseslərin idarə edilməsi və təşkili, informasiya texnologiyalarının müxtəlif sahələri üzrə toplanmış terminlər əsasında intellektual oyunların hazırlanması metodları araşdırılacaq.
S.Abdullayev elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyət çərçivəsində görüləcək işləri də diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, 2019-cu ildə informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə toplanmış ən müasir terminlərin  seçilməsi, tərcümə edilməsi, təsnifi, sistemləşdirilməsi, onların etimoloji mənşəyi və yaranma tarixi ilə bağlı tədqiqatların davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
O, şöbədə cari il ərzində elmi-pedoqoji, elmi-təşkilati fəaliyyət, beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərdə iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görüləcək işləri də diqqətə çatdırdı. “İnformasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə ən müasir terminlər” adlı kitab və ekspress-informasiyanın nəşr olunacağını bildirdi.
Sonra şöbənin fəaliyyət planına dair müzakirələr aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi. AMEA-nın akademik-katibi, İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək terminoqrafiya fəaliyyətinin dilimizə daxil olan yeni sözlərin toplanması və sistemləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi, bu sahədə aparılan araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi.

Исследуются современные научно-теоретические проблемы электронной терминографии Янв 28, 2019 | 03:00 / Конференции, собрания
Состоялось обсуждение плана работы на 2019 год Отдела №5 Института информационных технологий НАНА.  Заведующий отделом Сайяр Абдуллаев рассказал о предстоящей работе в направлении исследования научно-теоретических проблем формирования информационных технологий и информационного общества и разработки эффективных методов.
Выступавший проинформировал о мерах, предусмотренных в исследовании вопросов терминологии в области информационных технологий. Он подчеркнул, что в этом году будут исследованы текущие научно-теоретические проблемы электронной терминографии.
С.Абдуллаев довел до внимания работу, проделанную в рамках научно-инновационной и практической деятельности. По его словам, в 2019 году планируется продолжить исследования по отбору, переводу, классификации, систематизации, а также по этимологическому происхождению и истории создания самых современных терминов, собранных из разных направлений информационных технологий.
Заведующий отделом проинформировал о предстоящей работе в направлении научно-педагогической, научно-организационной деятельности сотрудников отдела, пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно плана работы отдела, выступавший озвучил ответы на вопросы.Академик-секретарь НАНА, директор института,  академик Расим Алигулиев отметил, что терминологическая деятельность имеет большое значение для сбора и систематизации новых слов в нашем языке, и рекомендовал дальнейшее углубление исследований в этой области.