E-elmin formalaşmasının çoxaspektli problemləri üzrə tədqiqatlar davam etdiriləcək Yanvar 28, 2019 | 12:04 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 3 saylı şöbənin 2019-cu il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. Şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev çıxış edərək cari ildə şöbədə e-elmin formalaşmasının çoxaspektli problemlərinin tədqiqinin nəzərdə tutulduğunu dedi. Bildirdi ki, bu məqsədlə elmdə idarəetmə qərarlarının qəbul edilməsinə informasiya dəstəyinin təmin edilməsi üçün konseptual modelin işlənməsi, e-elm mühitində böyük həcmli verilənlər problemlərinin həlli üçün model və alqoritmlərin işlənilməsi, e-elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyası məsələlərinin tədqiqi və vətəndaş elmi layihələrinin formalaşdırılmasının konseptual modelinin işlənməsi 2019-cu ildə planlaşdırlan tədqiqatlar sırasındadır.
T.Fətəliyev, həmçinin şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən danışdı və tədqiqat sahəsi üzrə qrant layihəsinin hazırlanması nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı.
Beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açan məruzəçinin sözlərinə görə, Belarus Milli Elmlər Akademiyası Birləşmiş İnformatika Problemləri İnstitutu və İstanbul Haliç Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan işlər cari ildə də davam etdiriləcək.
O, həmçinin elmi-pedaqoji və elmi təşkilati fəaliyyət, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər haqqında məlumat verdi.
Sonra şöbənin fəaliyyət planına dair müzakirələr aparıldı. AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək illik plan üzrə irad və təkliflərin nəzərə alınmasını tövsiyə etdi, vətəndaş elmində inklüzivlik problemlərinin tədqiqinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Həmçinin şöbənin elmi fəaliyyətinin gücləndirilməsinin və kadr potensialının artırılmasının vacibliyini vurğuladı.

Будут продолжены исследования по многоаспектным проблемам формирования э-науки Янв 28, 2019 | 12:04 / Конференции, собрания
Состоялось обсуждение плана работы на 2019 год отдела №3 Института информационных технологий НАНА. Заведующий отделом Тахмасиб Фаталиев, во время своего выступления, отметил, что и в этом году будут продолжены исследования проблем формирования э-науки в направлении разработки эффективных методов и исследования научно-теоретических проблем формирования информационных технологий и информационного общества.
Т.Фаталиев также рассказал о работе, которая будет проводиться в рамках научно-инновационной деятельности отдела, и отметил, что планируется подготовка грант проекта в области научных исследований.
Рассказывая о международном сотрудничестве, выступавший отметил, что работа, осуществляемая в рамках сотрудничества с Объединенным институтом проблем информатики Национальной академии наук Беларуси и Стамбульским университетом Халидж будут продолжены и в этом году.
Заведующий отделом проинформировал о предстоящей работе по научно-педагогической и научно-организационной деятельности, по мерам, осуществляемым в рамках пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации.
Состоялся обмен мнениями относительно плана работы отдела. Академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев порекомендовал учесть предложения и замечания и подчеркнул важность укрепления научной деятельности отдела.