Elmi tədqiqatların koordinasiyasının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müşavirə keçirilib Yanvar 25, 2019 | 10:48 / Konfranslar, iclaslar
Məlum olduğu kimi, 17 yanvar 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının iclası keçirilib. İclasda bir sıra mühüm məsələlər, o cümlədən elmi problemlər üzrə elmi şuraların veb-saytlarının fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Yanvarın 25-də isə, AMEA Rəyasət Heyətində elmi şuraların veb-saytlarına məsul şəxslərin iştirakı ilə saytların mövcud vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrin icrasına həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Öncə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək elmin koordinasiyası məsələsinin həlli tələb olunan mühüm problem olduğunu deyərək, bu məsələnin Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının da diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb.
R.Əliquliyev “Elm haqqında” AR qanununda da elmi müəssisə və təşkilatların həyata keçirdiyi elmi-tədqiqat işlərinin əlaqələndirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən Əlaqələndirilmə Şurasının 15 nəfərdən ibarət tərkibi formalaşdırılmış və təsdiq edilmişdir.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sədri olduğu şuranın fəaliyyət istiqamətlərindən söz açan alim elmi qurumların fəaliyyətinin optimallaşdırılması və təkmilləşdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu nəzərə çatdırıb. R.Əliquliyev qeyd edib ki, hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasında elmi adlar və elmi titulların verilməsi prosesinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması və sadələşdirilməsi ilə bağlı müəyyən işlər görülür.
“Dövlət başçısının alim və mütəxəssislərin qarşısında qoyduğu mühüm vəzifələrdən biri də elektron elmin inkişafı ilə bağlıdır”, – deyən akademik R.Əliquliyev Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yanvarın 17-də keçirilən iclasında e-elmin müasir vəziyyəti və perspektivlərinin müzakirə olunduğunu, müəyyən tapşırıqların verildiyini bildirib.
O, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının nəzdində yeni yaradılmış Elmi tədqiqatların koordinasiyası şöbəsi haqqında məlumat verərək, bu şöbənin elmin koordinasiyasının təkmilləşdirilməsi, elmi şuraların veb-saytlarının vəziyyətinin monitorinqinin təşkili və müvafiq istiqamətdə dövlət başçısının qarşıya qoyduğu digər tapşırıqların həllində operativ fəaliyyət göstərəciyini qeyd edib.
Elmin idarə olunması və koordinasiyası işinin təkmilləşdirilməsi üçün müvafiq informasiya resurslarının yaradılmasının zəruri olduğunu deyən R.Əliquliyev rəhbərlik etdiyi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həm Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının, həm də elmi problemlər üzrə elmi şuraların veb-saytlarının hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev problem şuralarının fəaliyyətinin yenidən təşkilinin müasir dövrün tələblərindən olduğunu qeyd edərək, dövlətin elm qarşısına qoyduğu bu və ya digər vəzifələrin həyata keçirilməsində alim və mütəxəssisələri fəal olmağa çağırıb.
Sonra Elmi tədqiqatların koordinasiyası şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəna Qasımova təqdimatla çıxış edib. O, 16 elmi problem üzə elmi şuranın veb-saytlarının 16 normativ tələblərə uyğunluğuna dair aparılmış monitorinqin nəticələri haqqında məlumat verib, bir sıra göstəriciləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək problem şuralarının fəaliyyətinin tənzimlənməsi və bu məqsədlə Əsasnamənin qəbul edilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu bildirib.

Проведено заседание по улучшению координации научных исследований Янв 25, 2019 | 10:48 / Конференции, собрания
Как известно, 17 января в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось заседание Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики. На встрече обсуждался ряд важных вопросов, в том числе деятельность сайтов научных советов по научным проблемам.
25 января в Президиуме Национальной Академии наук Азербайджана прошла конференция, посвященная текущему состоянию веб-сайтов и выполнению поставленных задач с участием ответственных лиц веб-сайтов научных советов.
Выступивший академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев отметил, что проблема координации науки является важным вопросом, требующим решения, и она находится в центре внимания Администрации Президента Азербайджанской Республики
В своем выступлении Р. Алгулиев сказал, что в целях обеспечения координации научно-исследовательских работ, выполняемых научными учреждениями и организациями в законе «О науке» предусмотрено создание Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики. По его словам, состав из 15 членов Координационного совета был сформулирован и утвержден Кабинетом министров АР.
Говоря о деятельности совета, председателем которого является академик А. Ализаде, академик Р. Алгулиев отметил оптимизацию и усовершенствование деятельности научных организаций основными предстоящими задачами. По словам ученого, в настоящее время в Высшей аттестационной комиссии проводятся определенные работы для согласования и упрощения процесса присуждения научных званий и титулов.
Сказав: «Одной из важных задач поставленных главой государства перед учеными и специалистами является развитие электронной науки» - академик подчеркнул, что на заседании совета 17 января были обсуждены перспективы электронной науки и их текущее состояние, также были даны определенные поручения.
Говоря о вновь созданном Отделе координации научных исследований при Президиуме НАНА, ученый сказал, что отдел будет работать над усовершенствованием координации науки, организацией мониторинга сайтов научных советов и другой оперативной деятельностью, исходящей из постановления главы государства.
Р. Алгулиев сказал, что необходимо создавать соответствующие информационные ресурсы для улучшения управления наукой и координации. Отметив, что реорганизация проблемных советов является одним из требований современной эпохи, он призвал ученых и специалистов к активному выполнению тех или иных задач, поставленных государством в этой сфере.
Затем выступила заведующая Отделом координации научных исследований, доктор философии по технике Рена Гасымова. В своем выступлении она рассказала о мониторинге 16 веб-сайтов ученых советов по проблемам по 16 критериям, довела до внимания ряд показателей.
Далее выступив, руководитель Главного управления науки и образования Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыговотметил важным регулирование проблемных советов и принятие Устава для этой цели.