Şamaxıda “Praktiki mühəndislik və liderlik” dərnəkləri təşkil edilib Yanvar 24, 2019 | 11:09 / Mühüm hadisələr
Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü, AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası (AREA) tərəfindən Şamaxıda “Praktiki mühəndislik və liderlik” təlimləri təşkil edilib. Nazirlikdən verilən məlumata görə, Şamaxı İncəsənət Təhsili Mərkəzində keçirilən təqdimat mərasimində rayon təhsil müəssisələrinin tələbə, şagird və müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnforfasiya cəmiyyətinin və elektron idarəçiliyin innovativ inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov bildirib ki, “Robopark” layihəsi çərçivəsində indiyədək Bakı şəhərində tədbirlər keçirilib, regionlarda isə ilk dəfə olaraq Şamaxı şəhərində belə bir təlim təşkil olunub.
BMT-nin İnkişaf Proqramının layihə meneceri Vasif Məmmədov gənclərin müasir texnologiya sahəsində əldə etdiyi biliklərin onların gələcək hazırlığında mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Müvafiq təlimlər çərçivəsində robotexnika, dron texnologiyaları, mürəkkəb kodlaşdırma, informatika və proqramlaşdırma sahəsində məşğələlərin təşkil olunması nəzərdə tutulub.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının mütəxəssisləri akademiya tərəfindən həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, məşğələlər, əsasən, 8-16 yaş aralığında uşaqları əhatə edəcək.
Qeyd olunub ki, 4 ay ərzində davam edəcək “Mən Pilotam” təlimi (dronların öyrənilməsi, yığılması, test edilməsi) isə 8-12 yaş arası məktəblilərə dron texnologiyalarını öyrənmək və əyləncəli vaxt keçirmək imkanı yaradacaq.
“AREAduino” təlimlərinin (mürəkkəb kodlama, “Arduino” platforması ilə işləmə və “Əşyaların İnterneti” texnologiyaları) müddəti isə 6 aydır. Belə ki, valideynlər də öz övladları ilə birlikdə bu təlimə qoşula bilərlər. 13-35 yaş aralığında hər kəs sözügedən təlimlərdə iştirak edə bilər. Qeyd edək ki, təlim yaş kateqoriyaları üzrə müxtəlif qruplarda keçirilir.
Bütün bu təlimlər zamanı iştirakçılar üçün təkcə dərs deyil, onların inkişafı üçün müxtəlif intellektual oyunlar və müsabiqələr də təşkil ediləcək.
Həmçinin, Şamaxı məktəblilərinə tədris olunacaq “Yapon mühəndisliyi (GENESİS)” proqramı haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, bu kurs 8-13 yaş uşaqlar üçün 3 istiqamətdə tədris olunur. Proqram yapon texnologiyası təhsil sistemi əsasında hazırlanmış modullardan ibarətdir. Buraya 3D texnologiyalarının tədrisi daxildir.
Məşğələ iştirakçıları sadəcə təməl dizayn alətlərindən istifadə edərək robotik və texnoloji məhsullar dizayn etməyi öyrənir. 7 aylıq tədris müddəti iştirakçılara problemlərə öz kreativ həllərini tapmağa, əl bacarıqlarını inkişaf etdirməyə kömək edir.
Seminar çərçivəsində təlimçilər tərəfindən “Yapon mühəndisliyi”, “Dronlar” və “AREAduino” ilə bağlı müxtəlif maraqlı təqdimatlar da keçirilib. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin Şamaxı filialında “Proqramlaşdırma və Kodlaşdırma” mövzusunda distant təlim təşkil olunub. Bu seminarlarda davamlı olaraq iştirak edən tələbələr, müəyyən biliklər əldə etdikdən sonra öz rayonlarında azyaşlı uşaqlara yuxarıda qeyd edilən istiqamətlər üzrə təlimlər keçmək imkanı əldə edəcək və gələcəkdə müvafiq tədbirlərdə fəal iştirak edəcəklər.

В Шамахы организованы кружки «Практическая инженерия и лидерство» Янв 24, 2019 | 11:09 / Важные события
По инициативе Исполнительной власти Шамахинского района, при совместной организации Министерства транспорта, связи и высоких технологий и Программы развития ООН Академия робототехники и инженерии Азербайджана провела в Шамахы тренинги «Практическая инженерия и лидерство». В церемонии презентации, проведенной в Центре художественного образования Шамахы, приняли участие студенты, учащиеся и преподаватели образовательных учреждений района.
Выступивший на мероприятии заведующий отделом инновационного развития информационного общества и электронного управления Министерства транспорта, связи и высоких технологий Рашад Азизов отметил, что на сегодняшний день в рамках проекта Robopark в Баку были проведены мероприятия, а в регионах такой кружок впервые организуется в Шамахы.
Представитель Программы развития ООН Васиф Мамедов подчеркнул важную роль знаний, приобретенных молодежью в области современных технологий, в их дальнейшей подготовке. В рамках соответствующих тренингов планируется организация занятий в области робототехники, дрон-технологий, сложного метода кодирования, информатики и программирования.
Выступившие на мероприятии с презентацией специалисты Академии робототехники и инженерии подробно проинформировали участников об осуществляемых академией проектах. Было отмечено, что занятия будут организованы для детей в возрасте 8-16 лет.
Было сообщено, что четырехмесячный тренинг «Я – пилот» (изучение, сбор, тестирование дронов) позволит учащимся в возрасте 8-12 лет изучить дрон-технологии и поразвлечься.
А срок тренингов AREAduino (сложный метод кодирования, работа с платформой Arduino и технологии «Интернета вещей») составляет 6 месяцев. Каждый в возрасте 13-35 лет может принять участие в этих тренингах. Отметим, что тренинги проводятся по возрастным категориям в различных группах.
В ходе тренингов для участников будут организованы не только занятия, но и различные интеллектуальные игры и конкурсы для их развития.
Кроме того, школьникам была предоставлена информация о программе «Японская инженерия» (GENESIS). Было подчеркнуто, что этот курс проводится для детей в возрасте 8-13 лет по 3 направлениям. Программа состоит из модулей, разработанных на основе японской технологии системы образования. Сюда входит обучение по 3D-технологиям.
Участники занятий, используя основные инструменты дизайна, изучают дизайнирование робототехнической и технологической продукции. Семимесячный срок обучения помогает участникам найти креативные решения своим проблемам, развивать свои навыки.
В рамках семинара инструкторы провели различные интересные презентации по японской инженерии, дронам и AREAduino. В Шамахинском филиале Центра применения и обучения ИКТ Министерства транспорта, связи и высоких технологий был организован дистанционный тренинг на тему «Программирование и кодирование». Было сообщено, что регулярно участвующие в этих семинарах студенты получат возможность провести в своих районах тренинги для детей по вышеуказанным направлениям и в будущем примут активное участие в соответствующих мероприятиях.