Şamaxıda “Praktiki mühəndislik və liderlik” dərnəkləri təşkil edilib Yanvar 24, 2019 | 11:09 / Mühüm hadisələr
Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü, AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası (AREA) tərəfindən Şamaxıda “Praktiki mühəndislik və liderlik” təlimləri təşkil edilib. Nazirlikdən verilən məlumata görə, Şamaxı İncəsənət Təhsili Mərkəzində keçirilən təqdimat mərasimində rayon təhsil müəssisələrinin tələbə, şagird və müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnforfasiya cəmiyyətinin və elektron idarəçiliyin innovativ inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov bildirib ki, “Robopark” layihəsi çərçivəsində indiyədək Bakı şəhərində tədbirlər keçirilib, regionlarda isə ilk dəfə olaraq Şamaxı şəhərində belə bir təlim təşkil olunub.
BMT-nin İnkişaf Proqramının layihə meneceri Vasif Məmmədov gənclərin müasir texnologiya sahəsində əldə etdiyi biliklərin onların gələcək hazırlığında mühüm rol oynayacağını qeyd edib.
Müvafiq təlimlər çərçivəsində robotexnika, dron texnologiyaları, mürəkkəb kodlaşdırma, informatika və proqramlaşdırma sahəsində məşğələlərin təşkil olunması nəzərdə tutulub.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının mütəxəssisləri akademiya tərəfindən həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, məşğələlər, əsasən, 8-16 yaş aralığında uşaqları əhatə edəcək.
Qeyd olunub ki, 4 ay ərzində davam edəcək “Mən Pilotam” təlimi (dronların öyrənilməsi, yığılması, test edilməsi) isə 8-12 yaş arası məktəblilərə dron texnologiyalarını öyrənmək və əyləncəli vaxt keçirmək imkanı yaradacaq.
“AREAduino” təlimlərinin (mürəkkəb kodlama, “Arduino” platforması ilə işləmə və “Əşyaların İnterneti” texnologiyaları) müddəti isə 6 aydır. Belə ki, valideynlər də öz övladları ilə birlikdə bu təlimə qoşula bilərlər. 13-35 yaş aralığında hər kəs sözügedən təlimlərdə iştirak edə bilər. Qeyd edək ki, təlim yaş kateqoriyaları üzrə müxtəlif qruplarda keçirilir.
Bütün bu təlimlər zamanı iştirakçılar üçün təkcə dərs deyil, onların inkişafı üçün müxtəlif intellektual oyunlar və müsabiqələr də təşkil ediləcək.
Həmçinin, Şamaxı məktəblilərinə tədris olunacaq “Yapon mühəndisliyi (GENESİS)” proqramı haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, bu kurs 8-13 yaş uşaqlar üçün 3 istiqamətdə tədris olunur. Proqram yapon texnologiyası təhsil sistemi əsasında hazırlanmış modullardan ibarətdir. Buraya 3D texnologiyalarının tədrisi daxildir.
Məşğələ iştirakçıları sadəcə təməl dizayn alətlərindən istifadə edərək robotik və texnoloji məhsullar dizayn etməyi öyrənir. 7 aylıq tədris müddəti iştirakçılara problemlərə öz kreativ həllərini tapmağa, əl bacarıqlarını inkişaf etdirməyə kömək edir.
Seminar çərçivəsində təlimçilər tərəfindən “Yapon mühəndisliyi”, “Dronlar” və “AREAduino” ilə bağlı müxtəlif maraqlı təqdimatlar da keçirilib. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin Şamaxı filialında “Proqramlaşdırma və Kodlaşdırma” mövzusunda distant təlim təşkil olunub. Bu seminarlarda davamlı olaraq iştirak edən tələbələr, müəyyən biliklər əldə etdikdən sonra öz rayonlarında azyaşlı uşaqlara yuxarıda qeyd edilən istiqamətlər üzrə təlimlər keçmək imkanı əldə edəcək və gələcəkdə müvafiq tədbirlərdə fəal iştirak edəcəklər.

Trainings on "Practical engineering and leadership" organized in Shamakhy January 24, 2019 | 11:09 / Important events
Tranings on “Practical engineering and leadership” was organized in Shamakhy on the initiative of Shamakhy Region Executive Authority, co-organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and the United Nations Development Programme (UNDP) and Azerbaijan Academy of Robotics Engineering (AREA). Students, pupils and teaching staff of educational institutions of the region attended the presentation ceremony held at Shamakhy Art Education Center.
Speaking at the event, head of the Department of Innovative Development of the Information Society and Electronic Governance of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Rashad Azizov  said that events have been held in Baku within the framework of the project  “Robopark”, and for the first time in the regions such a training is being organized in Shamakhy.
UNDP project manager Vasif Mammadov noted that the knowledge gained by young people in the field of modern technologies will play an important role in their further training.
It is planned to organize trainings in robotics, drone technology, complex coding, informatics and programming within the framework of relevant trainings.
Speaking at the event, experts from Azerbaijan Academy of Robotics Engineering gave detailed information on the projects implemented by the Academy. It was noted that the trainings will cover children aged 8-16.
It was informed that the training “I’m a Pilot” (study drones, their assembling and testing) will last for 4 months and will enable pupils aged 8-12 to learn drone technologies and allow them to have fun.
The duration of the AREAduino trainings (complex coding, working with Arduino platform and Internet of Things) is 6 months. Thus, parents can also join this training together with their children. Everyone at the age of 13- 35 can participate in the trainings. It should be noted that the training is conducted in different age groups.
During all these trainings, various intellectual games and contests will also be organized for participants.
Shamakhy schoolchildren were also informed about the “Japanese Engineering (GENESIS)” program, which is being taught in three directions for children aged 8-13. It was informed that the program consists of modules developed on the basis of Japanese technology educational system. This includes teaching 3D technologies.
Participants simply learn to design robotic and technological products using basic design tools. A 7-month teaching process helps participants to find their own creative solutions and develop their practical skills.
Within the framework of the workshop, various interesting presentations were made on “Japanese engineering”, “Drones” and “AREAduino” by trainers. Distance learning on “Programming and Coding” was organized at the Shamakhy branch of the Information and Communication Technologies Applying and Training Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies. It was noted that the students who regularly participate in these workshops will have the opportunity to train younger children in their regions in the said directions after gaining certain knowledge and will be actively involved in relevant activities in the future.