Dekabrın 14-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” mövzusunda IV respublika konfransı keçirildi. Konfransda ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üzrə tədqiqatçıları və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qlobal informasiya cəmiyyətinin ən aktual elmi problemlərindən biri olan və multidissiplinar xarakter daşıyan informasiya təhlükəsizliyi üzrə konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi.
“İnformasiya cəmiyyətinin uğurlu, dayanıqlı inkişafının təmin edilməsi informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması səviyyəsindən birbaşa asılıdır”, – deyə bildirən AMEA prezidenti qeyd etdi ki, müasir dünyada rəqəmsallaşdırma və virtual münasibətlər genişləndikcə informasiya təhlükəsizliyinin rolu da artmaqdadır. İnformasiya təhlükəsizliyi milli təhlükəsizlik sisteminin ən mühüm istiqamətlərindən birinə çevrildiyini vurğulayan alim bildirdi ki, bu gün informasiya təhlükəsizliyinin kompleks təminatı həyata keçirilmədən milli suverenliyin qorunması, beynəlxalq terrorizim, kibercinayətkarlıq, kriminal iqtisadiyyatla mübarizə, şəxsi həyatın toxunulmazlığının təmin edilməsi kimi problemlərin uğurlu həlli mümkün deyil.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə informasiya cəmiyyəti quruculuğu prosesinin uğurla həyata keçirildiyini söyləyən A.Əlizadə ölkəmizin informasiya cəmiyyəti, onun mühüm istiqamətləri olan genişzolaqlı İnternet, eləcə də elektron dövlətin inkişaf tempinə görə dünyada layiqli mövqelərdən birini tutduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bu inkişaf prosesləri ölkəmizdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasının da aktuallığını artırır.
“Son illər ölkəmizdə informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi məqsədi ilə qanunvericilik, infrastruktur, kadr hazırlığı, maarifləndirmə və s. istiqamətlərdə mühüm işlər görülməkdədir”, – deyən A.Əlizadə bu məqsədlə “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” qanunun qəbul edildiyini, Azərbaycan Respublikasının İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Milli Strategiyanın layihəsinin işlənib hazırlandığını və digər işlərin həyata keçirildiyini dedi.
Alim qeyd etdi ki, bununla yanaşı, xarici ölkələrdən texnoloji asılılığın aradan qaldırılması üçün yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi, İKT sənayesinin, o cümlədən proqram mühəndisliyi sənayesinin formalaşdırılması, informasiya təhlükəsizliyi üzrə gənc kadrların yetişdirilməsi vacib məsələlərdəndir.
Akademik AMEA-da informasiya təhlükəsizliyi üzrə yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması işlərinin həyata keçirildiyini bildirərək İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda informasiya təhlükəsizliyinin dövlət maraqları baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən bir sıra aktual istiqamətləri üzrə elmi tədqiqatların aparıldığını, dissertasiya işlərinin yerinə yetirildiyini nəzərə çatdırdı. Həmçinin qeyd etdi ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli İnternet xidmətləri göstərməklə Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin edən, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olan AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri də məhz informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlıdır.
A.Əlizadə ölkəmizin informasiya təhlükəsizliyi sisteminin təkmilləşdirilməsi və inkişafı üçün bu kimi elmi-nəzəri konfrasların və ictimai müzakirələrin keçirilməsinin vacib olduğunu söyləyərək artıq ənənə halını almış bu konfransın gələcəkdə beynəlxalq səviyyəli elmi toplantıya çevrilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
Sonra AR Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov çıxış edərək artıq dördüncü dəfədir keçirilən konfransın əhəmiyyətini qeyd etdi. Bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin informasiya təhlükəsizliyinin aktual problemlərinin müzakirəsi baxımından böyük imkanlara malik olduğunu söylədi.
Ölkəmizdə informasiya məkanının təhlükəsizliyinin təmin olunmasına xüsusi önəm verildiyini qeyd edən məruzəçi bu məqsədlə AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Mərkəzinin və Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin yaradılmasını bu sahədə fəaliyyətin tənzimlənməsinə və kiberhücumların qarşısının alınmasına şərait yaratdığını dedi.
Hazırda ölkəmizdə əhalinin böyük hissənin İnternetə çıxışının olduğunu və çox sayda İnternet-media resurslarının fəaliyyət göstərdiyini deyən Ə.Amaşov bu resursların informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması və kiberhücumlara qarşı mübarizə üsullarının müəyyənləşdirilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu diqqətə çatdırdı.
AR Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin müavini, general-mayor, texnika elmləri doktoru İqbal Babayev bu yaxınlarda AMEA ilə Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) arasında anlaşma memorandumunun imzalandığını xatırlatdı. Memorandumun imzalanmasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun xüsusi rola malik olduğunu qeyd edən alim bu memorandumun elmi araşdırmalardan əməliyyat-axtarış tədbirlərində istifadə, informasiya texnologiyalarının tətbiqi, təhsil və elmi-tədqiqat məsələləri ilə əlaqədar qarşılıqlı dəstək və təcrübə mübadiləsinin aparılması, müştərək layihə və tədbirlərin həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğuladı.
Gömrük sahəsinin multidissiplinar xarakter daşıdığını söyləyən İ.Babayev DGK-nin akademiyada müxtəlif sahələrdə aparılan elmi istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanlarının yaradılmasına maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı. O, komitədə böyük yaddaş resurslarına malik elektron məlumat bazasının mövcud olduğunu bildirərək gömrük işi ilə əlaqədar elmi tədqiqatlar aparan, habelə müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan magistrant, doktorant və dissertantlara, eləcə də  elmi araşdırmalar zamanı gömrük işi ilə əlaqədar müvafiq məlumatların daha asan və sürətli əldə olunmasına şərait yaradılması məqsədilə informasiya texnologiyalarının tətbiqi imkanlarından geniş istifadə edilməsini nəzərdə tutan Tədbirlər planının işlənildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra Milli Məclisin deputatı, Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin üzvü Hikmət Məmmədov çıxış edərək informasiyanın elm, siyasət, dövlət və onun institutları ilə birbaşa əlaqəli olduğunu qeyd etdi, onun dövlətin sosial bazasını formalaşdırdığını bildirdi.
İnformasiyanın idarəetmə, infoimperializm, manipuliyasiya, infomədənilik yaradan vasitə olduğunu bildirən məruzəçi informasiya və dövlət arasındakı əlaqəni nəzərdən keçirdikdə informasiyanın dövlətin mövcudluğunu təhdid törədə biləcək təhlükələrdən olduğunu diqqətə çatdırdı.
Dünyada informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı mövcud problemlərdən danışan Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz proqram təminatı və avadanlıqların cəmiyyətə təsiri ilə əlaqədar görülməli işləri nəzərə çatdırdı, təkliflərini səsləndirdi. İnformasiya təhlükəsizliyi problemlərinin həlinin vətəndaşların maraqlarından qaynaqlanmalı olduğunu, dünyada bu sahədə yeni trendlərin nəzərdən keçirilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
Sonra çıxış edən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev ölkədə informasiya təhlükəsizliyi probleminin elmi-nəzəri əsaslarının dərindən araşdırılmasının vacibliyini qeyd etdi. O, AMEA-da informasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri problemlərinin tədqiqinə xüsusi önəm verildiyini və bu istiqamətdə tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğuladı.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək ölkəmizdə dövlət qurumlarında İKT-nin tətbiqi işinin genişləndirilməsi, vahid şəbəkə infrastrukturu əsasında təhlükəsiz informasiya mübadiləsinin aparılması məqsədilə tədbirlər görüldüyünü, informasiya təhlükəsizliyinin yüksəldilməsinin daim diqqətdə saxlanıldığını bildirdi. Akademik Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin qanunvericilik bazasının inkişaf etdirilməsi istiqamətində bir sıra mühüm sənədlərin qəbul edildiyini söylədi.
R.Əliquliyev AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən informasiya təhlükəsizliyi sahəsinə aid qanunvericilik, normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə elmi dəstək verildiyini, informasiya təhlükəsizliyinin müxtəlif problemlərinin həlli ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını bildirdi.
O, həmçinin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində multidissiplinar problemlərin araşdırılmasının vacibliyindən danışdı. Akademik-katib inkişaf etmiş ölkələrdə informasiya cəmiyyəti ideyasını həyata keçirən İnformasiya Ombudsmanı İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyini dedi. Alim dünya təcrübəsini nəzərə alaraq, ölkəmizdə də belə bir institutunun yaradılmasının, bu istiqamətdə ciddi tədbirlərin görülməsinin məqsədəuyğun olduğunu vurğuladı.
Daha sonra konfrans işini plenar iclasla davam etdirdi. İclasda akademik Rasim Əliquliyev “İnformasiya  təhlükəsizliyi milli təhlükəsizliyin əsas komponenti kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək informasiya təhlükəsizliyinin təmini məsələlərinin hər bir dövlətin milli təhlükəsizliyinin əsas komponentlərindən biri kimi strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Alim informasiya və kommunikasiya sistemlərinə təhdidlər, elektron resursların qorunması və rəqəmsal irsin formalaşdırılması, İnternet mühitində uşaqların mühafizəsi ilə bağlı mövcud problemlərdən söz açdı.
Akademik, həmçinin texnoloji sistemlərin kiberfiziki təhlükəsizliyi, milli proqram sənayesi və informasiya təhlükəsizliyi məsələlərindən bəhs etdi, milli veb-resursların statistik-analitik mexanizmlərinin işlənməsinin zəruriliyini vurğuladı. R.Əliquliyev bildirdi ki, hazırda veb-resursların vəziyyəti haqqında statistik məlumatların xarici operatorlar tərəfindən toplanması və analiz olunması, milli veb-resursların statistik və analitik təminat mərkəzləri və servislərinin yaradılması zərurəti bu istiqamətlərdə elmi araşdırmaların aparılmasını, milli və beynəlxalq tələblərə cavab verən statistik mexanizmlərin işlənilməsinin əhəmiyyətini önə çəkir.
R.Əliquliyev milli antivirus, antispam və antiplagiat sistemlərinin konseptual əsasları barədə məlumat verdi, informasiya təhlükəsizliyi və sosiohumanitar elmlərin qarşılıqlı əlaqəsindən danışdı. Qeyd etdi ki, sosiohumanitar elmlər informasiya təhlükəsizliyinin qarşısında duran vəzifələrin həllində, eləcə də informasiya təhlükəsizliyi sosiohumanitar elmlərin problemlərinin həllində xüsusi rol oynaya bilər.
Alim, eləcə də, informasiya təhlükəsizliyinin normativ-hüquqi bazasının inkişafı ilə əlaqədar təkliflərini səsləndirdi. Onun sözlərinə görə, bu məqsədlə pilotsuz uçuş aparatlarına dair, eyni zamanda, inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsi nəzərə alınmaqla beynəlxalq öhdəliklərdən irəli gələn qanunlar qəbul edilməli, normativ-hüquqi sənədlərin praktikada geniş tətbiqi üçün kompleks tədbirlər görülməli, informasiya hüququ sahəsində kadr hazırlığı və elmi araşdırmalar həyata keçirilməlidir.
“Azərbaycan dilinin qorunması milli informasiya təhlükəsizliyi problemidir”, – deyə bildirən institut direktoru e-milli dövlətin arxitektur əsaslarından danışdı. Bildirdi ki, buraya milli terminologiya sistemi, milli orfoqrafiya-orfoepiya sistemi, transliterasiya sistemi, kompüter tərcüməsi sistemləri, milli lüğətlər, dialektoloji sistem, dil biliklərinin tədrisi və qiymətləndirilməsi sistemləri, milli adlar sistemi, linqvistik təhlükəsizlik sistemi, azsaylı xalqların dil resursları və sistemləri, işarə dili resursları və sistemləri, mətn mühəndisliyi və s. daxildir.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov “AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin informasiya təhlükəsizliyi məsələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturu, istifadə siyasəti, şəbəkənin Data Mərkəzinin texniki imkanları, şəbəkənin GEANT şəbəkə infrastrukturuna inteqrasiyası, Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsi ilə əməkdaşlıq, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün görülmüş işlər, şəbəkədən istifadə zamanı yolverilməz əməllər, istifadəçilərə nəzarət və xəbərdarlıq, təhlükəsizlik hadisələrinin yaranma səbəbləri haqqında ətraflı məlumat verdi.
R.Ələkbərov şəbəkədə informasiya təhlükəsizliyi siyasətinin məqsəd və vəzifələrindən söz açaraq bildirdi ki, informasiya təhlükəsizliyinə təhdidlərin AMEA-nın şəbəkələrinə və informasiya resurslarına vura biləcəyi maddi və mənəvi ziyanın minimumlaşdırılması, AMEA-nın işgüzar nüfuzunun yüksəldilməsi, informasiya təhlükəsizliyi üçün vahid prinsiplərin formalaşdırılması, informasiya təhlükəsizliyi sisteminin yaradılması, fəaliyyəti və inkişafı üçün müvafiq təşkilati-metodiki bazanın formalaşdırılması əsas məqsəd və vəzifələrdəndir.
Məruzəçi şəbəkədə informasiya təhlükəsizliyi sisteminin yaradılması zamanı həll edilən əsas məsələlərdən danışdı, bu məsələlərə AMEA korporativ şəbəkəsində informasiya təhlükəsizliyinə potensial təhdidlərin müəyyənləşdirilməsi və onların analizi, AMEA korporativ şəbəkəsində kontent üzrə informasiya resurslarının təsnifatı, informasiya təhlükəsizliyi baxımından vahid tələblərin və qaydaların müəyyənləşdirilməsi, eləcə də informasiya təhlükəsizliyi sistemi üçün tələblərin formalaşdırılmasının aid edildiyini bildirdi.
R.Ələkbərov, həmçinin AzScienceCERT xidməti, AzScienceNet-in monitorinq və informasiya təhlükəsizliyi xidməti və bu xidmətin təşkili üçün istifadə olunan proqram təminatları və avadanlıqlar, Verilənlərin Emalı Mərkəzinin avadanlıqların etibarlılığının artırılması, informasiya təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işləri nəzərə çatdırdı.
Daha sonra institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev “Elektron dövlətdə milli təhlükəsizliyə bəzi təhdidlərin aşkarlanması metodları haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək elektron dövlət mühitində terrorizmi təbliğ edən mətnlərin filtrasiyasına dair yanaşma, təhdidlərin qiymətləndirilməsi üçün qeyri-səlis model, e-dövlət mühitində toplanmış məlumatlardan anomaliyaların aşkarlanması üçün metodun təklif olunduğunu bildirdi. Həmin metod və modellər haqqında ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, bu metodların digər məlum metodlarla müqayisəsi aparılmış, eksperimental nəticələr yeni yanaşma və metodların effektivliyini sübut etmişdir.
Daha sonra konfrans “İnformasiya təhlükəsizliyinin elmi-nəzəri problemləri”, “İnformasiya təhlükəsizliyinin humanitar problemləri” və “İnformasiya təhlükəsizliyinin praktiki problemləri” bölmələri üzrə seksiya iclasları ilə davam etdirildi. İclaslarda “E-dövlət mühitində sosial münasibətlərin təhlükəsizliyi”, “Bulud əsaslı elektron dövlət xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılması metodu”, “Sosial şəbəkələrdə saxta profillərin aşkarlanması məsələləri”, “İnformasiya iqtisadiyyatının kibertəhlükəsizliyinin təminatı istiqamətləri və texnologiyaları”, “Elektron milli dövlət: Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı üçün imkan və perspektivlər”, “Plagiatlıqla mübarizə informasiya təhlükəsizliyinin mühüm istiqaməti kimi”, “Elektron dövlət mühitində fərdi məlumatların mühafizəsi problemləri”, “Proqram təminatının təhlükəsizliyinin təmin olunmasının bəzi üsulları haqqında”, “Proqram təminatının testləşdirilməsi üçün sınaq texnologiyalarının təhlili”, “Verilənlərin sanitarizasiyası – informasiya təhlükəsizliyinin təmini kimi”, “Kompüter şəbəkələrində zərərli proqramların analizi üsulları” və s. mövzularda məruzələr təqdim olundu.

On December 14th, the IV Republican conference on "Actual multidisciplinary scientific-practical problems of information security" was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Researchers and experts in the field of information technology (IT) of the country's relevant government agencies, universities, research institutes of ANAS and media representatives took part in the conference.
Academician Akif Alizadeh, president of ANAS, opened the event, saying that information security is one of the most actual scientific problems of the global information society, and, with its multidisciplinary character, is of great importance.
''Ensuring successful, sustainable development of the information society directly depends on the level of information security", president of ANAS noted. In the modern world, the role of information security is increasing as digitalization and virtual relations expand. Information security has become one of the most important directions of the national security system, scientist highlighted. Today, successful solutions of problems such as the protection of national sovereignty, combating international terrorism, cybercrime, criminal economy and ensuring the inviolability of private life are not possible without a comprehensive assurance of information security.
Speaking about the successful implementation of the process of information society development under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, A.Alizadeh noted that, the information society of our country, as well as the broadband Internet, as well as the state of the electronic government, has occupied one of the world's decent positions. He noted that these development processes increase the provision of information security in our country.
In recent years, works on legislation, infrastructure, personnel training, awareness raising, etc. have been conducted to strengthen information security in our country, he noted. For this purpose, the law “On Protection of Children from Harmful Information” was adopted, the National Strategy on Information Security of the Republic of Azerbaijan was developed and other works were implemented.
The scientist noted that, besides, training of highly qualified personnel for the elimination of technological dependence on foreign countries, the formation of the ICT industry, including the software engineering industry and the training of young professionals in information security are of great importance.
The National Academy of Sciences of Azerbaijan has been working on the preparation of highly qualified specialists in information security, academician noted.  At the Institute of Information Technology, scientific research was carried out on a number of topical aspects of information security, which was of great importance in terms of state interests and the dissertations were carried out. He also noted that the activity of AzScienceNet, which is a national operator of science and education networks, providing integration of Azerbaijani science into European science, providing high-quality Internet services to scientific institutions and organizations of ANAS, is also related to information security.
A. Alizadeh emphasized the importance of such scientific and theoretical conferences and public discussions for the improvement and development of the information security system of our country and the necessity of turning this tradition into a future international scientific conference.
Then deputy of the Milli Mejlis of Azerbaijan, chairman of Azerbaijan Press Council Aflatun Amashov,  noted the importance of the conference held for the fourth time. He said that holding such events had great opportunities in terms of discussing topical issues of information security.
Deputy Chairman of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, Major-General, Doctor of Technical Sciences Iqbal Babayev reminded that recently the Memorandum of Understanding has been signed between the State Customs Committee and the State Customs Committee. Noting that the Institute of Information Technology of ANAS has a special role in signing the memorandum, the scientist emphasized the importance of this memorandum in terms of scientific research, use of information technology.
Member of the Milli Majlis, member of the Parliamentary Committee on Defense, Security and Fight against Corruption of the Milli Majlis Hikmat Mammadov said that the information was directly related to science, politics, the state and its institutions and that he had formed the state's social base.
President of Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz informed about works to be done on the impact of software and equipment on the community and voiced his proposals. He stressed the need to address the problems of information security from the interests of citizens, and to review the new trends in the world.
Director of Institute of Control Systems of ANAS, academician Telman Aliyev noted the importance of thoroughly investigating the scientific and theoretical bases of the information security problem in the country. He emphasized the importance of studying the scientific-theoretical problems of information security in ANAS and the measures taken in this direction.
In a plenary session, academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev delivered a presentation on "Information Security as a Key Component of National Security". He said that information security is of strategic importance as one of the key components of the national security of each state.
The scientist talked about the threats to information and communication systems, the protection of electronic resources and the formation of digital heritage, and the problems of child protection in the Internet environment. R. Alguliyev noted that the necessity to gather and analyze statistical data on the status of web resources by foreign operators, the necessity to create statistical and analytical support centers and services of national web resources make essential to carry out scientific researches in these areas, to develop statistical mechanisms meeting national and international requirements.
R. Alguliyev briefed on the conceptual bases of national antivirus, antispam and anti-plagiarism systems, spoke about the interaction of information security and sociocultural sciences. He noted that sociocultural sciences can play a special role in solving the problems of information security and vice versa, information security in solving the problems of sociocultural sciences.
The scientist also put forward his proposals on the development of the normative legal basis for information security in Azerbaijan. According to him, for this purpose taking into account the experience of developed countries, laws coming from international commitments should be adopted on the unmanned aerial vehicle, necessary measures should be taken for the widespread application of normative legal documents, personnel training and scientific research in information law field should be carried out.
Protection of the Azerbaijani language is a problem of national information security, the director of the institute stressed. He informed about the architectural bases of the e-national state. It includes national terminology system, national orthography- orthoepy system, transliteration system, computer translation systems, national dictionaries, dialectology system, language teaching and assessment systems, the system of national names, linguistic resources and systems of small nations, sign language resources and systems, text engineering and etc.
Later, Technical Director, Ph.D. in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov introduced a presentation on  "Information Security Issues of AzScienceNet Science Computer Network". He gave detailed information about the AzScienceNet network infrastructure, usage policy, technical data network capabilities, network integration with GEANT network infrastructure, cooperation with the Azerbaijan Education Network, information security, unauthorized access to network usage, users' warnings and reasons for security incidents.
R. Alakbarov spoke about the goals and objectives of the information security policy in the network.  Minimization of material and moral damage that can lead to information security threats to ANAS networks and information resources, increase of business reputation of ANAS, formation of common principles for information security, development of information security system, formation of appropriate organizational-methodical base for activity and development are the main goals and objectives of AzScienceNet’s information security policy.
R. Alakbarov informed about the main issues that were settled during the development of the information security system in the network and noted that these issues include identification and analysis of potential threats to information security in the corporate network of ANAS, classification of information resources on the corporate network of ANAS, identification of  common requirements and rules in terms of information security, as well as the formation of requirements for the information security system.
R. Alakbarov also pointed out work done on AzScienceCERT service, AzScienceNet monitoring and information security service and equipment used for organization of this service, enhancement of reliability of Data Processing Center equipment, expansion and improvement of information security activities.
Then,  head of department, correspondent member of ANAS, Ramiz Aliguliyev delivered a presentation on "Methods for Detecting Some Threats to National Security in e-Government". He noted that an approach to the filtering of texts promoting terrorism in an electronic government environment, fuzzy model for assessing threats and a method to detect anomalies from information collected in an e-government environment were proposed. Comparison of these methods with other known methods was conducted, experimental results have shown the effectiveness of the new approach and methods.
Then, the conference continued with section sessions on "Scientific-theoretical Problems of Information Security", "Humanitarian Problems of Information Security" and "Practical Problems of Information Security". Presentations on "The method of increasing the efficiency of cloud-based electronic government services", "Detection of False Profiles on Social Networks”, “Provision of information cybersecurity and its technologies”, "Electronic national government: opportunities and perspectives for the protection and development of Azerbaijani language", “Plagiarism as an important aspect of information security”, “Problems of protection of personal data in electronic government environment ", "Some Methods of Ensuring Software Security", "Analysis of experimental technologies for Software testing”, "Data sanitization - as information security”, "Methods for analyzing malicious software in Computer Networks" and etc. were delivered.