İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində Bakı Dövlət Universitetinin tələbələrinə təlim keçirilib Noyabr 30, 2018 | 05:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin tələbələrinə “Müasir proqramlaşdırma dilləri” mövzusunda təlim keçirildi.
Məruzə ilə çıxış edən mərkəzin əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov hazırda daha çox populyar olan müasir proqramlaşdırma dilləri və onların təyinatı haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi C/C++, Java, Python, C#, JavaScript, PHP və s. proqramlaşdırma dillərinin geniş tətbiq olunduğunu söylədi və “Öyrənmək üçün hansı dili seçməliyəm?” sualının qarşıya qoyulan məqsəddən asılı olduğunu bildirdi.
R.İsmayılov proqramlaşdırma dillərinin müxtəlif parametrlərə görə klassifikasiya olunduğunu qeyd edərək, prosedur və obyektyönümlü proqramlaşdırma dilləri haqqında danışdı. Eyni zamanda, desktop proqramlaşdırma və veb proqramlaşdırma dilləri barədə məlumat verdi.

Trainings for students of Baku State University were held at the Training Innovation Center of the Institute November 30, 2018 | 05:00 / Important events
Students of the Faculty of Applied Mathematics and Cybernetics of Baku State University held a training on "Modern programming languages" at the Training Innovation Center of the Institute of Information Technology of ANAS.
The speaker of the center, programmer Ragif Ismayilov gave information about the most popular modern programming languages and their appointment. He said that C / C ++, Java, Python, C #, JavaScript, PHP, etc. the programming languages were widely used and that the question "What language to study?" was dependent on the intended purpose.
R.Ismayilov noted that programming languages were classed according to various parameters and spoke about procedural and optimistic programming languages. At the same time, she spoke about desktop programming and web programming languages.