İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində Bakı Dövlət Universitetinin tələbələrinə təlim keçirilib Noyabr 30, 2018 | 05:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin tələbələrinə “Müasir proqramlaşdırma dilləri” mövzusunda təlim keçirildi.
Məruzə ilə çıxış edən mərkəzin əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov hazırda daha çox populyar olan müasir proqramlaşdırma dilləri və onların təyinatı haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi C/C++, Java, Python, C#, JavaScript, PHP və s. proqramlaşdırma dillərinin geniş tətbiq olunduğunu söylədi və “Öyrənmək üçün hansı dili seçməliyəm?” sualının qarşıya qoyulan məqsəddən asılı olduğunu bildirdi.
R.İsmayılov proqramlaşdırma dillərinin müxtəlif parametrlərə görə klassifikasiya olunduğunu qeyd edərək, prosedur və obyektyönümlü proqramlaşdırma dilləri haqqında danışdı. Eyni zamanda, desktop proqramlaşdırma və veb proqramlaşdırma dilləri barədə məlumat verdi.

В Учебно-инновационном центре института провели тренинг для студентов Бакинского государственного университета
30 Ноябрь 2018 - 17:00 | Важные события
В Учебно-инновационном центре института провели тренинг для студентов Бакинского государственного университета, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
В Учебно-инновационном центре Института информационных технологий НАНА для студентов факультета прикладной математики и кибернетики Бакинского государственного университета провели тренинг на тему «Современные языки программирования».
Доклад представил сотрудник центра, программист Рагиф Исмаилов.Он рассказал о самых популярных современных языках программирования и их назначении.
Выступивший сказал, что широко используются такие языки программирования, как C/C++, Java, Python, C#, JavaScript, PHP и т. д., и что при возникновении вопроса «Какой язык стоит изучить?» нужно учесть поставленную цель.
Р.Исмайлов отметил, что языки программирования классифицируются по различным параметрам, и рассказал об объектно-ориентированном языке программирования.