Neft-qaz kompleksinin kiber-fiziki sistem kimi fəaliyyəti problemlərinin həllinə dair yeni yanaşma təklif olunub Noyabr 05, 2018 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev, institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini, şöbə müdiri Şakir Mehdiyevin həmmüəllifi olduqları “Analysis and New Approaches to the Solution of Problems of Operation of Oil and Gas Complex as Cyber-Physical System” (“Neft-qaz kompleksinin kiber-fiziki sistem kimi fəaliyyəti problemlərinin analizi və onların həllinə dair yeni yanaşmalar”) adlı məqaləsi nüfuzlu “International Journal of Information Technology and Computer Science (IJITCS)” jurnalında nəşr olunub.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) Əşyaların İnterneti texnologiyasının tətbiqi ilə neft-qaz sənayesinin kiber-fiziki sistem kimi effektiv və etibarlı fəaliyyətinin təmin olunması üçün mövcud vəziyyətin öyrənilməsi və əsas problemlərin həllinə həsr olunub.
Məqalədə qeyd olunur ki, neft-qaz sektorunda müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi neftin kəşfiyyatı və aşkarlanmasının sürətlənməsinə, neft hasilatının artmasına və insan sağlamlığı, təhlükəsizliyi və ətraf mühitin qorunması risklərinin azalmasına şərait yaradır. Bu baxımdan neft-qaz sənayesində Əşyaların İnternetinin tətbiqi digər sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi cəhətdən geniş perspektivlərə malikdir.
Neft-qaz kompleksinin əsas texnoloji prosesləri və innovativ texnologiyaların tətbiqi üçün mövcud imkanlar təhlil edilib. Problemlərin həllində “ağıllı” sensorlar, Əşyaların İnterneti, simsiz şəbəkələr və bulud texnologiyalarına əsaslanan yeni yanaşmalar təklif olunub. Təklif olunan modelin tətbiqi səmərəliyin artırılması, resursların saxlanması, kəşfiyyatın etibarlılığı və obyektlərin dayanıqlığı üçün yeni imkanlar açır.
Məqalə SOCAR-ın Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi qrant layihə çərçivəsində hazırlanıb və əldə olunmuş nəticələrin SOCAR-ın neft-qaz kompleksində tətbiqi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, IJITCS jurnalı “Google Scholar”, “Microsoft Academic Search”, “CrossRef”, “IndexCopernicus”, “IET Inspec”, “EBSCO”, “CNKI Scholar” və digər nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşir.

New approach to the Solution of Problems of Operation of Oil and Gas Complex as Cyber-Physical System proposed November 05, 2018 | 10:00 / Important events
An article“Analysis and New Approaches to the Solution of Problems of Operation of Oil and Gas Complex as Cyber-Physical System” co-authored by Head of Department Tahmasib Fataliyev, deputy director on general affairs of the institute, head of department Shakir Mehdiyev  was published in   “International Journal of Information Technology and Computer Science (IJITCS)”  journal.
The article is devoted to the study of the current state and avenues of solving key problems of effective and reliable functioning of the oil and gas industry as a cyber-physical system using the Internet of things in the Azerbaijani oil company SOCAR.
In the article, it is stated that the application of modern information technologies in the oil and gas sector is constantly developing, which facilitates the acceleration of exploration and detection of oil, the increase in oil production and reduction in risks relates to health, human safety, and the environment.
New approaches are proposed to solve the problems in the oil and gas complex as a cyber-physical system based on the smart sensors, the Internet of things, wireless networks and cloud technologies. The implementation of the proposed model is aimed at increasing the effectiveness, resource storage, exploration reliability and durability of the oil and gas complex.
The article was funded by the SOCAR Science Foundation as part of the grant project and the results will be used in the SOCAR oil and gas complex.