Neft-qaz kompleksinin kiber-fiziki sistem kimi fəaliyyəti problemlərinin həllinə dair yeni yanaşma təklif olunub Noyabr 05, 2018 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev, institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini, şöbə müdiri Şakir Mehdiyevin həmmüəllifi olduqları “Analysis and New Approaches to the Solution of Problems of Operation of Oil and Gas Complex as Cyber-Physical System” (“Neft-qaz kompleksinin kiber-fiziki sistem kimi fəaliyyəti problemlərinin analizi və onların həllinə dair yeni yanaşmalar”) adlı məqaləsi nüfuzlu “International Journal of Information Technology and Computer Science (IJITCS)” jurnalında nəşr olunub.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) Əşyaların İnterneti texnologiyasının tətbiqi ilə neft-qaz sənayesinin kiber-fiziki sistem kimi effektiv və etibarlı fəaliyyətinin təmin olunması üçün mövcud vəziyyətin öyrənilməsi və əsas problemlərin həllinə həsr olunub.
Məqalədə qeyd olunur ki, neft-qaz sektorunda müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi neftin kəşfiyyatı və aşkarlanmasının sürətlənməsinə, neft hasilatının artmasına və insan sağlamlığı, təhlükəsizliyi və ətraf mühitin qorunması risklərinin azalmasına şərait yaradır. Bu baxımdan neft-qaz sənayesində Əşyaların İnternetinin tətbiqi digər sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi cəhətdən geniş perspektivlərə malikdir.
Neft-qaz kompleksinin əsas texnoloji prosesləri və innovativ texnologiyaların tətbiqi üçün mövcud imkanlar təhlil edilib. Problemlərin həllində “ağıllı” sensorlar, Əşyaların İnterneti, simsiz şəbəkələr və bulud texnologiyalarına əsaslanan yeni yanaşmalar təklif olunub. Təklif olunan modelin tətbiqi səmərəliyin artırılması, resursların saxlanması, kəşfiyyatın etibarlılığı və obyektlərin dayanıqlığı üçün yeni imkanlar açır.
Məqalə SOCAR-ın Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi qrant layihə çərçivəsində hazırlanıb və əldə olunmuş nəticələrin SOCAR-ın neft-qaz kompleksində tətbiqi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, IJITCS jurnalı “Google Scholar”, “Microsoft Academic Search”, “CrossRef”, “IndexCopernicus”, “IET Inspec”, “EBSCO”, “CNKI Scholar” və digər nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşir.

Предложен новый подход относительно решения проблем деятельности нефтегазового комплекса как киберфизической системы Ноя 05, 2018 | 10:00 / Важные события
Статья на тему «Analysis and New Approaches to the Solution of Problems of Operation of Oil and Gas Complex as Cyber-Physical System» («Анализ проблем деятельности нефтегазового комплекса как киберфизической системы и новые подходы к их решению»), соавторами которой являются заведующий отделом Института информационных технологий НАНА Тахмасиб Фаталиев и заместитель директор института по общим вопросам, заведующий отделом института Шакир Мехтиев, опубликована в престижном журнале «International Journal of Information Technology and Computer Science (IJITCS)».
Статья посвящена изучению текущей ситуации и решению значимых проблем обеспечения эффективного и надежного функционирования нефтегазовой отрасли как киберфизической системы с применением технологий Интернета вещей в Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR).
В статье отмечается, что применение современных информационных технологий в нефтегазовом секторе способствует ускорению добычи нефти, сокращению рисков здоровья человека, безопасности и охраны окружающей среды. С этой точки зрения применение Интернета вещей в нефтегазовой отрасли имеет такие же широкие экономические перспективы, как и в других областях.
Проанализированы основные технологические процессы нефтегазового комплекса и существующие возможности для применения инновационных технологий. В решении проблем были предложены новые подходы, основанные на «умных» сенсорах, Интернете вещей, беспроводных сетях и облачных технологиях. Применение предлагаемой модели открывает новые возможности для повышения эффективности, сохранения ресурсов, надежности качества и устойчивости объектов.
Эта статья была подготовлена в рамках грант проекта Научного фонда SOCAR, а также планируется применение полученных результатов исследования в нефтегазовом комплексе SOCAR.