İnstitut əməkdaşlarının məqaləsi beynəlxalq konfransın materiallarında dərc olunub Oktyabr 25, 2018 | 11:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və institutun baş mütəxəssisi Oqtay ƏləkbərovunSelection Virtual Machine in Mobile Cloud Computing” (“Mobil Hesablama Buludlarında Virtual Maşınların Seçilməsi”) adlı məqaləsi 10-12 iyul 2018-ci il tarixlərində Hindistanın Benqalor şəhərində keçirilmiş “Hesablama, Kommunikasiya və Şəbəkə Texnologiyaları” mövzusunda IX beynəlxalq konfransın (9th International Conference on Computing, Communication and Networking Technologies (ICCCNT 2018) materiallarında nəşr olunub.
Məqalədə naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkələrin (Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN) baza stansiyalarının yaxınlığında yerləşdirilən cloudletlərin texniki imkanlarını nəzərə alaraq mobil istifadəçilərin sorğularının balanslı şəkildə onlarda yaradılan virtual maşınlarda yerləşdirilməsi məsələsinin bir həlli verilmişdir. Həmçinin istifadəçinin məsələsinin qoyulmuş vaxt müddətində həllini və digər tələblərini təmin edən virtual maşınların müəyyən edilməsi məsələsinə baxılmışdır. Bu zaman həlli nəzərdə tutulan məsələnin, virtual maşınların, istifadəçi ilə virtual maşınlar arasında rabitə kanallarının müxtəlif xarakteristikaları nəzərə alınmışdır.

Статья сотрудников института опубликована в материалах международной конференции Окт 25, 2018 | 11:00 / Важные события
Статья «Selection Virtual Machine in Mobile Cloud Computing» («Выбор виртуальных машин в мобильных облачных вычислениях»), соавторами которой являются заместитель директора Института информационных технологий НАНА по технике, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекпереов и главный специалист института Октай Алекперов, опубликована в материалах IX международной конференции  на тему «Технологии Вычислительные, коммуникационные и сетевые технологии» (9th International Conference on Computing, Communication and Networking Technologies (ICCCNT 2018), которая состоялась с 10 по 12 июля 2018 года в Бангалоре, Индия.
В статье представлено решение проблемы сбалансированного размещения запросов мобильных пользователей в созданных в них виртуальных машинах с учетом технических возможностей cloudlet, размещенных близи базовых станций беспроводных сетей городского масштаба (Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN).Кроме того, были рассмотрены вопросы идентификации виртуальных машин, обеспечивающих решение пользователя в течение установленного периода времени и других требований. Были учтены различные характеристики вопросов, которые предстоит решить, виртуальных машин, каналов связи между пользователем и виртуальными машинами.