İnstitut əməkdaşlarının məqaləsi beynəlxalq konfransın materiallarında dərc olunub Oktyabr 25, 2018 | 11:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və institutun baş mütəxəssisi Oqtay ƏləkbərovunSelection Virtual Machine in Mobile Cloud Computing” (“Mobil Hesablama Buludlarında Virtual Maşınların Seçilməsi”) adlı məqaləsi 10-12 iyul 2018-ci il tarixlərində Hindistanın Benqalor şəhərində keçirilmiş “Hesablama, Kommunikasiya və Şəbəkə Texnologiyaları” mövzusunda IX beynəlxalq konfransın (9th International Conference on Computing, Communication and Networking Technologies (ICCCNT 2018) materiallarında nəşr olunub.
Məqalədə naqilsiz şəhər miqyaslı şəbəkələrin (Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN) baza stansiyalarının yaxınlığında yerləşdirilən cloudletlərin texniki imkanlarını nəzərə alaraq mobil istifadəçilərin sorğularının balanslı şəkildə onlarda yaradılan virtual maşınlarda yerləşdirilməsi məsələsinin bir həlli verilmişdir. Həmçinin istifadəçinin məsələsinin qoyulmuş vaxt müddətində həllini və digər tələblərini təmin edən virtual maşınların müəyyən edilməsi məsələsinə baxılmışdır. Bu zaman həlli nəzərdə tutulan məsələnin, virtual maşınların, istifadəçi ilə virtual maşınlar arasında rabitə kanallarının müxtəlif xarakteristikaları nəzərə alınmışdır.

An article of the Institute’s employees was published in the International conference materials October 25, 2018 | 11:00 / Important events
An article “Selection Virtual Machine in Mobile Cloud Computing ” co-authored by Technology Director, Associate Professor Rashid Alakbarov and Chief Specialist of the Institute Oktay Alakbarov  was published in the materials of international conference “9th International Conference on Computing, Communication and Networking Technologies (ICCCNT 2018)" held at India, Bengalore dated 10-12 July 2018.
The article provides a solution to the problem of placing mobile users' requests balanced on virtual machines, taking into account the technical capabilities of the cloud-based stations near the Wireless Metropolitan Area Networks-WMAN base stations. Also, the issue of identifying virtual machines, which ensures that the user's issue is solved within a set period of time and other requirements. Different characteristics of communications channels, virtual machines, communication channels between the user and virtual machines have been taken into consideration.